Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe Asus Zenbook UX430U
Wydajność
Asus Zenbook UX430U to pierwszy laptop z procesorem Intel ósmej generacji, jaki miałem okazję testować i różnica pomiędzy nowym układem, a jego poprzednikiem jest naprawdę wyraźna. Skąd się ona bierze? Oczywiście z faktu, że w końcu mamy tutaj cztery rdzenie i osiem wątków. Bazowe taktowanie procesora Intel Core i7-8550U wynosi 1.8 GHz, a w trybie Turbo może się zwiększać aż do 4 GHz. TDP procesora wynosi 15 W.
Test wydajności w Cinebench dał wynik 5.7 pkt. Dla porównania Zenbook UX410UQ z procesorem Intel Core i7-7500U w tym samym teście uzyskał wynik 3.94 pkt. Jest to naprawdę bardzo duża różnica, a sam procesor i7-8550U osiąga rezultaty na poziomie gamingowego procesora Intel Core i5-7300HQ.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 620. Oprócz tego mamy jeszcze dedykowany układ Nvidia Geforce MX150. Nie jest to może typowo gamingowa karta graficzna, ale do podstawowych zastosowań wystarczy z nawiązką, pozwalając nawet na nieco więcej. Konfigurację uzupełnia 16 GB pamięci RAM oraz dysk o pojemności SSD 512 GB.
Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej.
Na początek PC Mark 10. Tutaj niestety mogę ten wynik 3276 pkt. porównać do Asus VivoBook Pro 15, który uzyskał 4434 pkt. Wynik jest więc wyraźnie niższy, ale tam mamy procesor Intel Core i7-7700HQ.
Wynik testu wydajności w PC Mark8 Creative to 5112 pkt., co jest bardzo dobrym wynikiem - 600 pkt. wyższym niż w UX410, a praktycznie identyczny jak w Asus VivoBook Pro 15.
Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.
Wynik w teście FireStrike to 1452 pkt., czyli ponad 3 razy więcej niż we wspomnianym UX410. To naprawdę istotna różnica, która przekłada się na znacznie większe możliwości laptopa/
Mimo, że jak wspomniałem MX150 nie jest gamingowym układem, to i tak Zenbook daje sobie radę zaskakująco dobrze. Sprawdziłem to w kilku tytułach. Nie można oczywiście liczyć na płynną rozgrywkę w Full HD w wysokich szczegółach, ale tego akurat żaden ultrabook nie potrafi. Można natomiast bez problemu pograć w rozdzielczości 1366x768, w której nawet w Wiedźmina da się pograć, a w starszych tytułach nawet w FHD na niskich.
Bioshock Infinite
Zacznę od czegoś mało wymagającego, czyli Bioshock Infinite, który bardzo dobrze radzi sobie nawet w natywnej rozdzielczości Full HD. Przy wysokich ustawieniach graficznych średnia liczba klatek wyniosła 38 co jest naprawdę świetnym wynikiem, znacząco wyższym niż w przypadku wspomnianego już wcześniej Zenbooka UX410 z grafiką Geforce 940MX.
I tak, Bioshock Infinite w rozdzielczości 1366x768 i bardzo wysokich ustawieniach graficznych uzyskał wynik 37 kl./s., czyli spokojnie można zagrać, bez obaw o spadki płynności animacji. Jeśli zdecydujemy się na pozostawienie natywnej rozdzielczości Full HD, to trzeba się już przygotować na obniżenie jakości grafiki. Przy poziomie niskim średnia liczba klatek wyniosła 33. Przy wyższej szczegółowości grafiki liczba ta spadnie poniżej granicy 30 klatek.
Thief
Z kolei w grze Thief, wciąż bardzo wymagającej, przy rozdzielczości FHD, aby zachować płynność animacji trzeba było obniżyć szczegółowość grafiki do poziomu niskiego - średnia ich liczba wyniesie 31 kl/s. Po zmianie rozdzielczości na 1366x768 liczba to wzrośnie nawet powyżej 40 kl/s.
The Division
The Division również pozwala na płynną rozgrywkę, ale tylko w rozdzielczości 1366x768. Przy ustawieniach graficznych na poziomie niskim, uzyskałem średnią liczbę klatek na poziomie 40. Przy średnich ustawieniach spada niestety do 28 kl/s. Przy FHD i niskich ustawieniach gra będzie chodzić w 25 kl/s.
Far Cry Primal
Podobnie było w przypadku Far Cry Primal w ustawieniach niskich i rozdzielczości 1366x768 uzyskał średni wynik 37 kl./s, czyli bez problemu da się grać. W FHD już niestety nie - tam wynik na poziomie 22 kl/s oznacza, że płynność będzie zbyt mała.
Rise of the Tomb Raider
Także Rise of the Tomb Raider będzie grywalny - w 1366x768 i ustawieniach niskich uzyskałem wynik 31 kl/s. Zmiana na FHD zmniejsza tę liczbę do 23 kl/s.
Wiedźmin 3
Po Wiedźminie nie spodziewałem się zbyt wiele, ale z ciekawości uruchomiłem także i ten tytuł. Okazało się, że w rozdzielczości 1366x768 i obniżeniu poziomu grafiki do minimum, animacja utrzymuje się w okolicach 30 kl/s, co jest naprawdę bardzo miłym zaskoczeniem. Może Geralt nie prezentuje się tak godnie, jak na gamingowym sprzęcie, ale grać się da, a to najważniejsze.
Dysk twardy
Zenbook w testowanej konfiguracji wyposażony jest w dysk SSD Hynix o pojemności 512 GB. Zapewnia to wystarczająco dużą pojemność na przechowywanie danych, a przy tym zapewnia płynne działanie komputera i szybkie uruchamianie aplikacji.
Wyniki testów syntetycznych pokazują jednak, że nie jest to najszybszy z nośników, ale do większości zastosowań będzie w zupełności wystarczający. Jeśli natomiast potrzeba będzie jego wymiany na szybszy dysk, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić.
Ekran
Wyświetlacz to zdecydowanie mocny punkt testowanego laptopa. Zenbook UX430 wyposażony jest w ekran o przekątnej 14 cali i rozdzielczości Full HD. Najważniejsze, że mamy tutaj matrycę IPS, która gwarantuje dobre odwzorowanie kolorów (chociaż nie idealne, więc profesjonalna edycja grafiki i zdjęć będzie utrudniona), dobry kontrast oraz przede wszystkim szerokie kąty widzenia. Maksymalna zmierzona kolorymetrem jasność wyniosła 330 cd/m2, co wystarczy do tego, aby zapewnić odpowiednią czytelność wyświetlanego obrazu w mocno oświetlonym pomieszczeniu oraz na zewnątrz.
Dodatkowym plusem jest matowa powierzchnia matrycy, która zopobiega powstawaniu odblasków i odbijaniu się otoczenia. Zenbook wyposażony jest ponadto w czujnik oświetlenia, który dopasowuje jasność ekranu do otoczenia (można oczywiście go wyłączyć).
Czas pracy
Jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu, to w trybie maksymalnego oszczędzania energii (przy wyłączonym WiFi i jasności ekranu na 30 procent) Zenbook UX430 uzyskał bardzo dobry wynik ponad 15 godzin.
Realny czas pracy jest oczywiście znacznie krótszy, ale wciąż robi wrażenie wynosząc 7-8 godzin, to w zupełności wystarczy, aby pracować na nim cały dzień poza biurem, z dala od źródła zasilania.
Przy maksymalnej wydajności (np. w trakcie grania) czas pracy skróci się do ok. 2 godzin.
Kultura pracy
Zenbook UX430 ma, jak już wcześniej wspomniałem, niezłą wydajność, a to oznacza, że trzeba podzespołom zapewnić odpowiednie chłodzenie. Szum wentylatora jest słyszalny przy dużym obciążeniu, przy standardowym przeglądaniu internetu i korzystaniu z aplikacji biurowych, czy słuchaniu muzyki, Zenbook pracować będzie praktycznie bezgłośnie. Nawet jednak jeśli uruchomiona zostanie wymagająca aplikacja lub gra, wentylator nie będzie na tyle głośny, aby przeszkadzać czy rozpraszać.
Nieco gorzej wypada kwestia temperatur. O ile przy małym obciążeniu utrzymują się one na poziomie plus/minus 30 stopni Celsjusza, tak przy pełnym obciążeniu znacząco wzrastają. Szczególnie w środkowej i górnej części panelu roboczego i klawiatury. Tutaj temperatura może osiągnąć nawet 45 stopni. Nawet bardziej potrafi rozgrzać się spód obudowy, co oznacza, że trzymanie Zenbooka na kolanach i granie, czy praca przy pełnym obciążeniu podzespołów będzie mało komfortowa.
Dzieje się tak na szczęście wyłącznie przy pracy z pełną wydajnością. W codziennym użytkowaniu temperatury są wyraźnie niższe i nie stanowią żadnego problemu.
Temperatury podzespołów, taktowanie
Sprawdziłem również jak mocno nagrzewają się podzespoły laptopa, a konkretnie procesora i karty graficznej oraz jak wygląda ich taktowanie przy różnym obciążeniu. Test trwający około 30 minut wykonałem za pomocą programów OCCT i HWiNFO.
Przy półgodzinnym teście średnia częstotliwość taktowania CPU wynosiła około 3200 MHz, dobijając do maksymalnego poziomu 4 GHz. Jeśli zaś chodzi o temperaturę procesora to wyniosła ona średnio 73 stopnie przy maksymalnej wartości 91 stopni Celsjusza.
Jeśli chodzi o analogiczny pomiar układu graficznego, to w tym celu wykorzystałem Wiedźmina 3. W trakcie 30-minutowego testu średnia częstotliwość taktowania GPU wyniosła ok. 1500 MHz, a temperatura 75 stopni Celsjusza.