Asus ZenBook UX434 - ultrabook z dodatkowym ekranem ScreenPad 2.0 w touchpadzie
Ultrabooki

Asus ZenBook UX434 - ultrabook z dodatkowym ekranem ScreenPad 2.0 w touchpadzie

przeczytasz w 4 min.

Świetny ultrabook stał się jeszcze lepszy. Krok po kroku Asus ulepsza serię ZenBook, zbliżając się do ideału mobilnego laptopa. ZenBook UX434 jest piękny, smukły i funkcjonalny. Chce się go mieć.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

ewolucja bardzo udanego ZenBooka UX433; świetna jakość wykonania; lekka i smukła obudowa; cichy i wydajny układ chłodzenia; dobry czas pracy na baterii; wygodna klawiatura; bardzo duży touchpad…; …który jest jednocześnie dodatkowym wyświetlaczem Screen Pad 2.0

Minusy

krótszy czas pracy przy włączonym Screen Padzie; throttling procesora przy dużym obciążeniu; jakość matrycy pozostawia do życzenia

Co zrobić, kiedy stworzyło się bardzo dobry sprzęt? Można osiąść na laurach i wydawać kolejne jego wersje różniące się jedynie procesorem albo można spróbować ulepszyć go i jeszcze bardziej zwiększyć jego funkcjonalność.

W przypadku laptopów jest to o tyle trudne, że co do zasady, nie ma tu zbyt wiele pola do manewru. Jest klawiatura, są złącza, jest ekran. W pewnym momencie zaczęły powstawać laptopy konwertowalne, z dotykowym obracanym ekranem, które wniosły oczekiwany powiew świeżości. Od dłuższego czasu obserwować można również tendencję do systematycznego odchudzania notebooków, które stają się coraz bardziej smukłe i lekkie, a przez to łatwiej je przenosić.

Czy da się zatem coś jeszcze wymyślić? Oczywiście! Tę właśnie ideę wyznają najwyraźniej projektanci Asusa, którzy postanowili do klasycznego laptopa dodać drugi ekran.

Rozwiązanie to testowaliśmy już w Asus ZenBook Pro Duo, potężnej stacji roboczej dla profesjonalistów, gdzie dodatkowy ekran zajmował sporą część panelu roboczego, zwiększając znacząco przestrzeń, jaką użytkownik ma do dyspozycji. W sprzęcie, który trafił ostatnio w moje ręce, zostało to rozwiązane nieco inaczej.

Asus ZenBook UX434 także ma dodatkowy ekran (Screen Pad 2.0), ale tutaj jest on zintegrowanym z touchpadem. W poprzedniej generacji ultrabooka, czyli Asus ZenBook UX433, touchpad również miał dodatkową funkcję, ale tam jednak było to rozwiązanie mocno ograniczone i sprowadzało się w zasadzie do wyświetlenia na gładziku dotykowego panelu numerycznego.

Tym razem mamy w pełni funkcjonalny dodatkowy ekran, który jest też wyraźnie większy od klasycznego touchpada. Ma przekątną 5,65 cala, a więc rozmiar współczesnego smartfona. Do czego da się go wykorzystać? Czy dobrze sprawdza się ta nowinka techniczna w praktyce? Sprawdźmy!

Specyfikacja techniczna Asus ZenBook UX434

ModelAsus ZenBook UX434FLC-A5290T
Cena w dniu testuod 4199 zł (4799 zł w testowanej konfiguracji)
Gwarancja2 lata
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlenie
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 14", 1920x1080
» IPS, błyszcząca
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 150 stopni (zawias Ergo Lift)
» dodatkowy ekran ScreenPad 2.0 - 5,65", 2160x1080
Procesor» Intel Core i5-10210U
» 4 rdzenie / 8 wątków
» 1.6 GHz, Turbo 4.2 GHz, 6MB cache
» technologia 14 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 16 GB, DDR3 2133 MHz
» pamięć wlutowana - brak możliwości rozszerzenia
Karta graficzna» Intel HD Graphics 620
» Nvidia Geforce MX250, 2 GB VRAM GDDR5 (1D52 - wersja o obniżonym taktowaniu)
Dysk twardy» 512 GB SSD
model: NVMe Intel SDPEKNW512G8 (PHNH936609ZQ512A)
Napęd optycznybrak
Bateria50 Wh
Wymiary32 cm x 20 cm x 1.8 cm
Waga1.15 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, aluminium
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, aluminium
» spód i boki - matowe, aluminium
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
» Bluetooth 5.0
Złącza» 1x USB 3.1
» 1x USB 3.1 typ C (Gen 2)
» 1x USB 2.0
» 1x HDMI
» czytnik kart pamięci microSD
» gniazdo audio combo
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» ScreenPad - dotykowy ekran w touchpadzie
» kamerka internetowa
» głośniki Harman Kardon
» akcesoria w zestawie: etui na laptopa, przejściówka USB na RJ45
» oprogramowanie: My Asus, Scree Xpert, McAfee Personal Security, Nvida Control Panel

Wygląd i jakość wykonania

Pod względem stylistyki nie za wiele się zmieniło. To praktycznie ta sama konstrukcja, co w przypadku ZenBooka UX433. Nie jest to jednak żaden zarzut, bowiem wciąż jest to jeden z najładniejszych laptopów na rynku. Obudowa wykonana jest z aluminium i dostępna w dwóch kolorach - szarym i niebieskim.

Asus ZenBook UX434 przód

Zwracają uwagą wąskie ramki wokół ekranu, co pozwoliło zmieścić tutaj aż 14-calowy wyświetlacz (stosunek powierzchni ekranu do obudowy to imponujące 92 procent). Nad ekranem umieszczono kamerkę internetową oraz kamerę IR służącą do rozpoznawania twarzy (szybsze logowanie do systemu).

Asus ZenBook UX434 kamerka

Ekran osadzony jest na specjalnym zawiasie Ergo Lift. Po jego otwarciu nieznacznie unosi on klawiaturę. Ma to dwie funkcje. Po pierwsze zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, a zarazem lepsze chłodzenie laptopa, a po drugie poprawia komfort pisania.

Asus ZenBook UX434 Ergo Lift

Laptop waży zaledwie 1,15 kg, więc jest wręcz stworzony do tego, aby zabierać go ze sobą. Zwłaszcza że cała konstrukcja spełnia militarne standardy wytrzymałości MIL-STD-810G. Jest to widoczne i odczuwalne na każdym kroku. Całość jest świetnie spasowana, solidna i nie ugina się pod naciskiem.

Asus ZenBook UX434 przód i tył

Na spodzie obudowy nie znajdziemy klapki serwisowej. Konieczne jest zdjęcie całego elementu, co nie jest ani proste (osiem śrubek plus dwie ukryte pod gumowymi podkładkami), ani nie przynosi specjalnego efektu, jeśli się na to zdecydujemy. Pamięć jest wlutowana w płytę główną, więc tutaj zrobić się już nic nie da. Możemy za to w razie potrzeby wymienić dysk na bardziej pojemny lub szybszy - laptop obsługuje dyski M.2.

Złącza

Zmianom nie uległa natomiast liczba złączy, jakie użytkownicy mają do dyspozycji.

I tak, po prawej stronie znajdują się: gniazdo audio, port USB (niestety wciąż tylko w standardzie 2.0) oraz czytnik kart pamięci micro SD.

Asus ZenBook UX434 prawy bok

Po drugiej stronie znajdziemy natomiast pełnowymiarowe HDMI, USB 3.1 oraz USB 3.1 typ C (Gen. 2). Razem z laptopem otrzymujemy także przejściówkę z USB na RJ45, więc w razie potrzeby można łatwo podłączyć ZenBooka na stałe do internetu.

Asus ZenBook UX434 lewy bok

Oprócz tego, na lewej krawędzi jest jeszcze gniazdo zasilania i tutaj także widzę pole do zmian, a mianowicie zastąpienie go możliwością ładowania laptopa poprzez USB-C. Moim zdaniem jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które powoli zdobywa coraz większą popularność i jest po prostu wygodniejsze. Przydałby się także port Thunderbolt 3, którego Asus uparcie nie instaluje w tej serii ultrabooków.

Klawiatura i touchpad

Z kolejnymi generacjami ZenBooków mam do czynienia już od dobrych paru lat i przez cały ten czas utwierdzam się w przekonaniu, że pisanie na klawiaturach w nich instalowanych jest jednym z najwygodniejszych, jakie dostępne są w laptopach. Nie inaczej jest tym razem. Klawisze dobrze reagują na nacisk, skok jest dobrze wyczuwalny, co umożliwia szybkie, bezwzrokowe pisanie.

Dla osób spędzających dużo czasu na pisaniu, będzie to naprawdę wygodne urządzenie. Co dla mnie też jest istotne, dźwięk wciskanych klawiszy jest przyjemny dla ucha, nie za głośny, nie za cichy.

Asus ZenBook UX434 klawiatura

Górny rząd klawiszy ma przypisane im dodatkowe funkcje, np. regulacja głośności, jasności, czy obsługa touchpada (o czym za chwilę). Wciśnięcie kombinacji klawiszy Fn+Esc przywraca tym klawiszom klasyczne funkcje F1-F12. Wówczas, aby np. wyłączyć dźwięk trzeba wcisnąć jednocześnie klawisz Fn i F1. W zależności od tego, które rozwiązanie jest dla nas wygodniejsze, możemy z niego skorzystać.

Mamy tutaj także podświetlenie klawiszy, z trzystopniowym zakresem regulacji jasności. Jeśli przez dłuższą chwilę nie korzystamy z klawiatury, automatycznie jest ono wygaszane, celem oszczędzania baterii.

Asus ZenBook UX434 touchpad

Większą niż zwykle część panelu roboczego zajmuje touchpad. Zazwyczaj w ultrabookach jest on traktowany po macoszemu, a tutaj otrzymujemy do dyspozycji naprawdę sporą przestrzeń roboczą. Sprawdza się to rzecz jasna bardzo dobrze i znacznie podwyższa wygodę korzystania z gładzika.

Jego powierzchnia jest matowa i gładka, odczytuje gesty i multitouch, więc trudno oczekiwać czegoś więcej. A jednak jest coś więcej.

Screen Pad 2.0 - drugi wyświetlacz

Mowa oczywiście o innej funkcji, jaką touchpad może pełnić. Po wciśnięciu klawisza F6 wybieramy tryb pracy: tradycyjny touchpad, jego całkowite wyłączenie lub uruchomienie dodatkowego ekranu o nazwie Screen Pad.

Asus ZenBook UX434 ScreenPad ekran główny

Tym razem nie jest to tylko efektowna ciekawostka w postaci panelu numerycznego, ale w pełni funkcjonalne narzędzie, które przydaje się w codziennym korzystaniu z laptopa. Screen Pad 2.0 ma przekątną 5,65 cala i rozdzielczość 2160x1080 pikseli i jest ekranem dotykowym. Można go więc w pewnym sensie porównać do smartfona połączonego na stałe z laptopem.

Asus ZenBook UX434 ScreenPad

Do czego można Screen Pada wykorzystać? Przede wszystkim można traktować go jako pomocniczy wyświetlacz i przerzucić tam np. okno przeglądarki z potrzebnymi nam informacjami. Można tam również wyświetlić wideo, czy otworzyć aplikację muzyczną - np. Spotify i sterować nią, bez konieczności przełączania zakładek na głównym wyświetlaczu.

Asus ZenBook UX434 ScreenPad Spotify

Przerzucanie aplikacji pomiędzy wyświetlaczami wymaga jednego kliknięcia na Screen Padzie lub "złapanie okna" na ekranie laptopa i przeciągnięcia go na ikonkę ze strzałką w dół, która pojawia się obok kursora. Jest to intuicyjne rozwiązanie i szybko nabiera się wprawy w rozmieszczaniu potrzebnych nam w pracy elementów.

A co jeśli musimy skorzystać z gładzika? W każdej chwili można to zrobić, dotykając ikonki w lewym dolnym rogu Screen Pada. Wówczas wyświetlacz zostanie dezaktywowany (co jest zaznaczone jego przyciemnieniem), a my możemy poruszać kursorem. Naciśnięcie krzyżyka w prawym górnym rogu, ponownie włącza funkcję Screen Pad.

Tutaj początkowo miałem pewne problemy z przyzwyczajeniem się do tego rozwiązania, gdyż często zdarzało mi się przypadkowo nacisnąć ów krzyżyk, przez co traciłem kontrolę nad touchpadem. Po pewnym czasie nauczyłem się, po jakim obszarze mogę bezpiecznie przesuwać palcami, aby tego uniknąć.

Screen Pad obsługuje też dodatkowe aplikacje, które współpracują m.in. z pakietem Office (Word, Excel i PowerPoint) pozwalając na szybszy dostęp do często używanych opcji. Można też uruchomić aplikację do ręcznego wprowadzania tekstu.

Asus ZenBook UX434 ScreenPad pisanie odręczne

Jak widać, możliwości jest całkiem sporo, aczkolwiek zajmuje trochę czasu przyzwyczajenie się do obsługi poszczególnych opcji i wykorzystanie w pełni ich potencjału.

Głośniki

Nieźle wypadają głośniki w nowym ZenBooku. Utrzymują wysoki poziom poprzedniej generacji, a czasem miałem wrażenie, że wypadają nawet odrobinę lepiej. Sprawdzałem to na wielu utworach, od rockowych po elektroniczne z mocno zarysowanymi basami, i w każdym z tych scenariuszy dźwięk był przyjemny, czysty i wyraźny. Także głośność maksymalna jest w pełni wystarczająca - także do oglądania filmów.

Asus ZenBook UX434 głośniki

Absolutnie nie ma potrzeby korzystania ze słuchawek lub zewnętrznych głośników. Można spokojnie ograniczyć się do tego, co Harman Kardon przygotował dla ZenBooka. 

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajność, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz testu ekranu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login