W tej części artykułu zaglądamy do wnętrza zasilacza i opisujemy zastosowane elementy elektroniczne. Warto jednak pamiętać, że otworzenie obudowy zasilacza często wiąże się z naruszeniem plomby i utratą gwarancji – nie polecamy zatem tego rozwiązania. Osoby nieznające się na elektronice śmiało mogą ominąć ten rozdział.
Chieftec SFX-500GD-C bazuje na konstrukcji zaprojektowanej przez firmę Sirfa Electronics (odpowiedzialną też za markę High Power), z której korzystają również inni producenci. Do naszej redakcji trafiła druga rewizja zasilacza.
Wprawdzie mamy do czynienia z powiększoną konstrukcją typu SFX-L, ale i tak komponenty elektroniczne zostały gęsto upakowane. Część elementów dodatkowo usztywniono klejem.
Główny kondensator wyprodukowała firma Rubycon - jest to model certyfikowany do pracy w temperaturze do 85 stopni Celsjusza. Po stronie wtórnej zastosowano lepszej jakości kondensatory Nippon Chemi-Con, które wytrzymują już temperaturę 105 stopni Celsjusza.
Chłodzenie
Do chłodzenia komponentów wykorzystano 120-milimetrowy, cieńszy (15 mm) wentylator Globe Fan S1201512MW z łożyskiem ślizgowym - maksymalna prędkość obrotowa wynosi tutaj 1800 RPM i jest ona regulowana w zależności od temperatury komponentów (czujnik przymocowano do radiatora po stronie wtórnej).
Strona pierwotna
Na początku zastosowano dwa filtry EMI, które mają za zadanie odfiltrować zakłócenia z sieci - pierwszy zainstalowano z tyłu gniazda sieciowego, natomiast drugi przeniesiono na płytkę drukowaną.
Dalej umieszczono mostek prostowniczy bez dodatkowego chłodzenia (prawdopodobnie jest to GBU 1006) - jego zadaniem jest wyprostowanie napięcia wejściowego. Zaraz później umieszczono warystor chroniący jednostkę przed przepięciami.
Główny kondensator wyprodukowała firma Rubycon - jest to model z serii CE o napięciu 400 V, pojemności 390 µF i wytrzymałości do 85 stopni Celsjusza. Element ten ma za zadanie wygładzanie tętnień.
Z kolei za aktywny układ PFC odpowiadają dwa tranzystory Sigmachip SGT190N60SJ i jedna dioda CREE C3D08060G - wszystkie elementy przymocowano do sporego radiatora. Za sterowanie odpowiada scalak Infineon ICE3PCS01 (umieszczono go na rewersie głównej płytki drukowanej.
Po stronie pierwotnej znajduje się jeszcze rezonansowy konwerter LLC bazujący na technologii półmostu (Half Bridge) – odpowiada za niego dwa tranzystory Infineon IPP50R190CE oraz sterownik Infineon IPP50R190CE (umieszczony na pionowej płytce drukowanej w strefie wtórnej).
Strona wtórna
Po stronie wtórnej zastosowano prostownik synchroniczny z dwoma tranzystorami Infineon IPP015N04N.
Na kolejnej płytce drukowanej znalazła się przetwornica DC-DC - wykorzystuje ona trzy tranzystory IPS FTD03N03N i sterownik Anpec APW7159 (odpowiada on również za zabezpieczenia OCP, OTP, OVP i UVP).
Na rewersie tej samej płytki znalazł się kontroler Silicon Touch Technology PS223, który również odpowiada za zabezpieczenia OCP, OTP, OVP i UVP.
Jeżeli dobrze przyjrzymy się płytce drukowanej, to zauważymy, że tak naprawdę otrzymujemy dwie linie 12 V - tyle tylko, że producent je zmostkował.
Po stronie wtórnej zastosowano wysokiej jakości, elektrolityczne kondensatory marki Nippon Chemi-Con (są to modele z serii KZE, KZH i KY certyfikowane do pracy w 105 stopniach Celsjusza).
Panel do wpięcia modularnego okablowania również wyposażono w kondensatory Nippon Chemi-Con (KY).