Chipset ten przeznaczony jest dla rodziny procesorów AMD na podstawkach 754, 939 oraz 940. HyperTransport zapewni szybki transfer danych z CPU do mostka północnego, kontrolery PCI-Express x16 i AGP 3.0 współpracują z kartami graficznymi. Wydajność obu portów ma być taka sama, jak w przypadku układów posiadających obsługę tylko PCI-E lub AGP.
Niech was nie zwiedzie okrojony schemat blokowy. ULI wyposażyła ten układ również w kodek dźwięku w standardzie AC'97, szybką kartę sieciową 10/100 Mb, porty SATA, PATA i USB. 'Pod maską' znajdziemy także RAID, obsługę pamięci DDR 400/333/266 (DualDDR) oraz TGi, czyli technologię umożliwiającą podłączenie do 3 akceleratorów graficznych przez PCI-Express, AGP 3.0 i PCI. Realne zatem staje się podłączenie nawet 6 monitorów, w taki sposób, aby utworzyły one jeden wielki ekran.
O wydajności tego niepozornego chipsetu możemy poczytać na stronach www.ocworkbench.com.
Nowszym rozwiązaniem jest mostek M1697. Jedną z wyróżniających cech tego produktu jest obsługa procesorów Socket AM2 firmy AMD, które zostaną zaprezentowane dopiero za kilka miesięcy. Wsparcie dla innych procesorów jest takie samo, jak w M1695. Dodanie dwóch funkcji znacznie podniosło atrakcyjność układu:
- dwa porty PCI-E x16, pracujące w trybie 1 x 16 lub 2 x 8 w zależności od ilości kart graficznych,
- High Definition Audio zgodnym ze standardem 7.1.
Jeżeli M1697 okaże się równie wydajny i wszechstronny co M1695, to będziemy mieli kolejny hit i silną konkurencję na rynku zdominowanym przez dotychczasowych potentatów.
Więcej informacji na temat tego chipsetu i testy można znaleźć m.in. na stronie www.anandtech.com.
Wszystkich 'intelowców' spodziewających się chipsetu właśnie dla tej firmy musimy rozczarować. Owszem, ULI produkuje takowe układy, ale są one mało popularne i co tu wiele mówić - trochę przestarzałe.