Corsair H100i - Test kompaktowego chłodzenia cieczą
Chłodzenie

Corsair H100i - Test kompaktowego chłodzenia cieczą

przeczytasz w 4 min.

Corsair H100i to kompaktowy, wydajny aczkolwiek niezbyt tani zestaw chłodzenia wodnego.

1. Zawartość zestawu i wygląd
2. Platforma testowa
3. Instalacja chłodzenia
4. Testy
5. Podsumowanie

Corsair już od jakiegoś czasu, posiada w swoim asortymencie kompaktowe chłodzenia cieczą. Pamiętany pewnie przez wielu model H100 zdobył na świecie całkiem sporą popularność. Wszystko dzięki większej wydajności i niecodziennej budowie. Corsair pod koniec 2012 roku postanowił odświeżyć swoją ofertę. Tak powstał następca, bohater tej recenzji. Różnica polega na poprawieniu kilku rzeczy w tym wentylatorów, węży i co ważne zastosowana została lepsza pompka. Aktualnie najwyższym modelem w ofercie firmy Corsair jest model H110, w którym zastosowano większą chłodnicę. Zapraszam do recenzji.

1. Zawartość zestawu i wygląd.

Chłodzenie zapakowane jest w sporych rozmiarów kartonowe pudełko. Dominującym kolorem opakowania jest czerń, z domieszką czerwieni i bieli. Frontowa część zawiera zdjęcie produktu oraz informację na temat kompatybilności.

Wewnątrz opakowania znajduje się dobrze zabezpieczone chłodzenie wraz z wentylatorami, akcesoriami i instrukcjami. Poniżej znajduje się pełna lista akcesorii znajdujących się w pudełku:

  • Chłodnica i blok wodny,
  • Dwa wentylatory o maksymalnej prędkości obrotowej - 2700 RPM
  • Zapinki montażowe pod procesory AMD i Intel : (LGA 1155/1156/1366/2011) oraz dla (AM2, AM3, AM3+, FM1 i FM2)
  •  Dwie przedłużki do przewodów wentylatorów
  • Wtyczka mini-USB
  • Komplet śrubek i nakrętek
  • Instrukcja montażu

 Specyfikacja produktu:

  • Poziom hałasu: 39 dB
  • Materiał radiatora: Aluminium + Miedź
  • Wymiary wentylatora:120 mm
  • Wymiary radiatora: 27,5x12,2x2,7 mm
  • Obroty wentylatora: 2700 obr/min
  • Ilość wentylatorów: 2
  • Gwarancja: 5 lat
  • Kompatybilność: AMD AM2, AMD AM3, AMD FM1, AMD FM2, Intel LGA 1155, Intel LGA 1156, Intel LGA 1366, Intel LGA 2011

 

Corsair H100i wyposażono w aluminiową chłodnicę o wymiarach 120 x 275 x 27 milimetrów.  Pozwala ona na zamontowanie maksymalnie czterech wentylatorów o wymiarach 120 mm (po dwa na każdą stronę). Chłodnica jest pomalowana czarną farbą, która jest bardzo podatna na zadrapania czy rysy.

 

Drugi ważny układ H100i to blok zintegrowany z pompką oraz modułem sterującym. Górna część została całkowicie wytworzona z błyszczącego plastiku, na którym widnieje logo Corsair podświetlane diodami LED pracującymi w różnych, wybranych przez użytkownika kolorach. Energia potrzeba do działania jest pobierana z przewodu zasilającego SATA. Podstawa bloku wykonana jest z miedzi, na którym fabrycznie zamieszczono pastę termoprzewodzącą. Blok z chłodnicą połączony jest za pomocą dwóch elastycznych i grubych węży (długość wynosi ok.30cm). Na bloku umieszczono kilka złącz. Dwa z nich odpowiadają za pracę wentylatorów zamontowanych na chłodnicy, zaś jeden posłuży za podłączenie kabla USB.

 

Dołączone do zestawu dwa wentylatory - SP120L pracujące z prędkością do 2700 RPM to odpowiedniki znanych Corsair SP120 High Static Pressure. Utrzymane są one w szaro-czarnej kolorystyce. Cechują się one dużym ciśnieniem statycznym. Za ich zasilanie i pracę odpowiadają 3 pinowe złącza.

 

Corsair nie zapomniał też o dedykowanej aplikacji, która steruje pracą chłodzenia. Corsair Link to oprogramowanie dzięki któremu możliwe będzie monitorowanie i zarządzanie pracą chłodzenia. Możemy w nim przeglądać temperatury układu, procesora, karty graficznej czy dysków twardych. Ale główną zaletą Corsair Link to możliwość konfigurowania prędkości wentylatorów podłączonych do zestawu, do wyboru jest kilka trybów, poczynając od "Quiet" kończąc na wykorzystaniu pełnej mocy. Z poziomu oprogramowania zdefiniować można także kolor podświetlenia lub je wyłączyć.

 2. Platforma testowa


 

 3. Instalacja chłodzenia

Poniżej zamieszczam film instruktażowy nagrany przez HiTechLegion

Sam montaż chłodzenia jest prostym procesem, można to zrobić bezpośrednio w obudowie bez męczącego demontażu innych podzespołów. Ale zawsze jest jakieś "ale", w tym przypadku to obowiązek posiadania pojemnej i dobrze wentylowanej obudowy. Poniżej zamieściłem kilka zdjęć, które demonstrują wnętrze mojej obudowy  z zamontowanym chłodzeniem - Corsair H100i.

 4. Testy

Testy przeprowadzone są za pomocą aplikacji Prime95, która obciąży mój procesor w 100% przez 50 minut. Do pomiaru temperatur użyłem programu Core Temp oraz Aida64. Na wykresach znajduje się procesor Intel Core I5 3570K działający na fabrycznych taktowaniach, oraz w formie podkręconej do 4,4GHz przy napięciu 1.28V. Użyłem pasty fabrycznej, nałożonej na blok. Temperatury odczytywane są z najcieplejszych rdzeni. 

Test z podkręconym procesorem.

 5. Podsumowanie

Corsair H100i to kompaktowy, wydajny aczkolwiek niezbyt tani zestaw chłodzenia wodnego. Jest on łatwy w montażu co można potwierdzić tym, iż do jego zamontowanie nie wymaga demontowania podzespołów. Dołączone przez producenta wentylatory prezentują dobrą wydajność ale odbywa się to kosztem hałasu, który wydobywa się podczas ich pracy pod obciążeniem. Warto też zastanowić się nad sensem zakupu takiego chłodzenia, ponieważ chłodzenia powietrzne z wyższej półki także będą potrafiły schłodzić podkręcony procesor kosztem kilku dodatnich stopni.  Głównym atutem tego typu produktów jest atrakcyjność, która może zdecydować wyborze. Corsair H100i schłodzi należycie każdy procesor, lecz nie będą to kolosalne różnice w porównaniu do innych równie wydajnych coolerów powietrznych. Dla entuzjastów podkręcania stworzone są wydajniejsze zestawy chłodzenia wodnego, które opierają się na profesjonalnych blokach, pompach czy chłodnicach ale niestety ich złożenie pochłonie dużą ilość gotówki. Może gdyby cena Corsair'a H100i była niższa o około 20% to myślę, że towar ten znalazłby wielu nabywców.

Podsumowując chłodzenie sprawdzi się u użytkowników, którzy chcą posiadać "kompaktową", wydajną i nietuzinkową konstrukcję, a hałas i cena nie będzie przeszkodą. Na koniec zaznaczę, że produkt obejmuje 5 letnia gwarancja producenta. W moim mniemaniu H100i zasługuje na 4 w skali 5 punktów.

 Corsair H100i
 

 Cicha praca przy niskich obrotach
 Prosty i szybki montaż 
 Oprogramowanie "Corsair Link"
 Podświetlane logo firmy Corsair
 5 lat gwarancji
 Jakość wykonania
 Dobra wydajność

Minusy:

 Wysoka cena 
 Hałas przy wyższych obrotach wentylatorów
 Brak instrukcji w języku Polskim
 Wymagane jest posiadanie pojemnej obudowy

 Orientacyjna cena w dniu publikacji: 420
 

Dziękuje redakcji za wypożyczenie sprzętu do testów.

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    2
    Ok to ja mam :D
    Popraw jednostki [wymiary radiatora 2.7 mm ? dośc cienki ;)]
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nic nie ma o głośności pompy...
      • avatar
        Lightning
        -5
        Może i się czepiam, ale dlaczego na wykresach piszesz angielskie wyrazy? ;) Co prawda chyba nikomu nie trzeba tłumacza, ale benchmark.pl to w 100% polski portal ;)
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Posiadam to chłodzenie. Szczerze mam uczuce że usb z pompki zaszkodziło mostkowi północnemu na płytcie MSI 970A/G46, AMD, bo mi w czasie testów się spaliła. Temperatura AUX była kolosalnie wysoka i nie potrzebnie ją zignorowałem bo napewno do awari płyty głównej by nie doszło. Wymieniłem płytę na asus a usb z pompki przestało działać, tz. komp nie startuje jak usb jest podpięte.Pompka pracuje, natomias usb nie. Mało tego to nowy procesor też był wymieniany bo się spalił wraz z płytą. Wymieniłem też zasilacz wrazie czego i jak na razie wszystko jest ok. chłodzenie corsair chłodzi ok, procesor podkrecony do 4.5....:)Uważajcie z tym usb....:)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Skeletor dać plus
            • avatar
              magnat_flexus
              0
              W przyszłym miesiącu mam je brać he he ale testy i tak już przeglądałem m.innymi na Bit-Tech.net,Hardware Canucks i wielu innych...Niemniej dobrze na ulubionym portalu poczytać w PL lol
              • avatar
                saurus
                0
                Ja przede wszystkim chciałbym znaleść ciche chłodzenie przy maksymalnych obrotach, jest takie? 39dB to o wiele za głośno
                • avatar
                  Darkseeder
                  0
                  jak ktoś ma pojemną obudowę to może sobie zaadaptować nagrzewnicę samochodową. Można ja oczywiście również wyprowadzić i zamocować na zewnątrz. Kosztuje to grosze.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Ale fail, przy minimalnych / normalnych obrotach ledwo ten zestaw dawał radę :D Potwierdza się wszystko co do tej pory pisano o takich pseudo-LC :)
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Jaka jest wysokość bloku nigdzie nie mogę tego znaleźć z góry dzięki za odpowiedź :) ?

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login