Test wydajnego chłodzenia wodnego Corsair H110
Opinie o chłodzeniu cieczą, są bardzo zróżnicowane. Łatwo można spotkać się z użytkownikami podkreślającymi niską wydajność, czy wygórowaną cenę ale również roi się od pozytywnych komentarzy odnośnie tego typu sprzętu. Postanowiłem przekonać się na własnym sprzęcie która strona tego sporu ma rację. Szczegółowemu testowi poddałem cooler Corsair H110, by przekonać się jak poradzi sobie on w różnych warunkach.
Warunki
Testy były wykonywane w temperaturze pokojowej tj. średnio 24C. W obudowie temperatura wynosiła od 23C do 26C w zależności od stopnia podkręcenia procesora i ilości czasu wykonywanych pomiarów. Do chłodzenia obudowy użyłem 2 wentylatorów 80mm o prędkości obrotowej do 1500 rpm.
Procedura
Do testów została użyta pasta Arctic Cooling MX-2. Pomiary dla każdego coolera dokonywane będą dwukrotnie a wyniki uśredniane. Temperatury mierzyłem programami Core Temp, OCCT oraz HW monitor. Podane wartości to w istocie uśrednione temperatury odczytane z każdego z sześciu rdzeni. Do testów w stanie spoczynku na kontrolerze obrotów zostaną ustawiane minimalne obroty wentylatora. Do testów pod obciążeniem, maksymalne. Test zarówno pod obciążeniem jak i w stanie spoczynku trwa około 25 minut.
Platforma testowa
Gigabyte 970A-D3
Kingston 4Gb 1600Mhz
Radeon HD6770 Gigabyte
Fortron 500w
Montaż
Montaż wbrew opinii wielu ludzi jest banalnie prosty, powiedziałbym nawet że prostszy od założenia standardowego chłodzenia boxowego. Pierwsze co musimy zrobić to wyjąć płytę główną z komputera oraz odkręcić 4 śrubki które trzymają nam backplate oraz pozwalają na montaż standardowego chłodzenia. A nastepnie przymocować backplate dostarczony nam razem z chłodzeniem odpowiednio do swojej podstawki procesora.
Następnie musimy przykęcić wentylatory odpowiednio przystosowywując je do położenia w obudowie.
Ostatnią rzeczą jaka nam pozostała to przykręcenie i podłączenie wszystkiego do płyty głównej.
Testy
Testy wykonywałem trzykrotnie dla 3 różnych wydajności zarówno w OC tj. 4,0 Ghz, pod fabrycznym taktowaniem procesora tj. 3,2ghz pod obciążeniem oraz w czasie spoczynku. Temperatury podczas obciążenia na chłodzeniu Corsair H110 w OC wahały się od 35 do 37c maksymalnie, a na boxowym coolerze temperatury potrafiły nawet przekroczyć dopuszczalne temperatury dla tego procesora tj. powyżej 80C
Specyfikacje techniczne coolera Corsair H110
- Chłodnica wymiary: 140mm x 312mm x 29mm
- Wentylator wymiary: 140mm x 25mm
- Prędkość obrotowa: 1500 + / - 10% RPM
- Przepływ powietrza wentylatora: 94 CFM
- Fan ciśnienie statyczne: 1.64mm-H2O
- Poziom hałasu: 35dB (A)
Zgodność
- Intel ™ LGA 1155, 1156, 1366 i 2011
- AMD ™ gniazda FM1, FM2, AM2, AM3
Boxowy Cooler
- Wymiary: 64mm x 91mm x 94mm (Wysokość, szerokość, długość)
- Wentylator: 70mm
Zgodność
- AMD ™ gniazda AM2, AM3
Większość słynnych w różnych artykułach wad chłodzenia cieczą, pojawia się przy montowaniu zaawansowanych układów, jednak największą wadą pozostaje dalej dość wysoka cena. Chłodzenie procesora za pomocą tego coolera, pokazało wiele pozytywnych stron tego rozwiązania:
- dwa ciche, ogromne wentylatory 140mm o prędkości obrotowej do 1500rpm
- chłodnica wykonana bardzo starannie
- prawie niesłyszalna pompka wbudowana w blok wodny
- bardzo duża wydajność całego zestawu, która pozwalała nawet obniżyć temperatury procesora o 50% (o 30stopni C)
Podsumowanie
Jeśli ktoś ma problemy z hałasem, czy zbyt dużymi temperaturami swojego procesora, a nie zawaha się wydać paru groszy, na porządne chłodzenie, może śmiało sięgać po Corsair’a H110. Cooler sprawdził się rewelacyjnie, utrzymując niską temperaturę procesora, nie robiąc przy tym przesadnego szumu.
Komentarze
18Na prawdę nie można było porobić wykresów?
Nie wiem też dlaczego w akapitach dotyczących testów wkleiłem specyfikacje techniczną. Ogólnie mówiąc widzę niezły bajzel w tej MR. Nawet zalet i wad nie wymieniłeś...
Tak wiec całość zasługuje na minus, ale mimo wszystko będę trzymał sie zasady, że pierwsze miniRecenzje można potraktować ulgowo.
Ogólnie recka słaba... jeśli rozważałbym zakup takiego chłodzenia i szukał w sieci recenzji które mają mnie przekonać lub zniechęcić to ta byłą by dla mnie bezużyteczna
Powiem tylko tak, kolego autorze - błedne odczyty w pryzpadku phenomow to norma, bo sam mialem dokladnie ten procesor i wiem jak dziwne odczyty mialem.
Co ciekawe temperatura wskazywana jest bardziej poprawnie dopiero jak CPU osiagnie granice ok 50 stopni, a ponizej zaczynaja sie dziwne odczyty ktore potrafia wskazac nawet 26 stopni w stresie.
A tak swoja drogą to Twoja płyta główna nie wygląda już najlepiej - chodzi mi o te przebarwienie.
I ta folia aluminiowa ... no nie wiem czy to dobry izolator ;)
daje plusa dla równowagi na zachętę tylko ze względu na pierwszą recenzję.
następna musi być już kolego dużo lepsza pod każdym względem