Czy warto kupić podstawkę chłodzącą? Recenzja Cooler Master Notepal Infinite.
Na rynku dostępnych jest wiele podstawek chłodzących do notebooków, ale czy ich zastosowanie skutecznie obniża temperaturę i czy warto wydać na takie urządzenie pieniądze? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w dalszej części recenzji Cooler Master Notepal Infinite. Zapraszam do lektury.
Urządzenie wygląda... hmm to jest bardzo ciekawa kwestia - każda osoba której pokazałem pudełko spytała się, czy jest to waga łazienkowa :D. Cóż patrząc na nie rzeczywiście to tak wygląda, po rozpakowaniu także - brakuje tylko cyfrowego wyświetlacza ;)
Do urządzenia jest dołączona prosta instrukcja obsługi w kilku językach:
Żadnych zbędnych bajerów, tutaj Cooler Master postawił na prostotę.
Z tyłu widoczne od lewej: trzystopniowy przełącznik prędkości wentylatora, wejście mini-USB, 1x USB, włącznik wentylatora, a pod nim wlot powietrza i na koniec 3x USB.
Gniazda USB z bliska.
Podstawa chłodząca zbudowana jest z aluminium i plastiku, wygląda na dość solidną konstrukcję, ale to czy taką jest okaże się po dłuższym czasie użytkowania.
Poniżej przedstawiam podstawkę z dwoma notebookami HP 8.9" oraz HP Compaq 17".
HP 2133 wygląda na bardzo skromny sprzęt przy tej podstawce.
Podstawkę położyłem na laptopie - inaczej nie byłoby jej widać.
Jak widać laptop 17" mieście się bez problemu ;)
Nie omieszkałem także sprawdzić jak to wygląda w środku:
Co tak tu pusto?
Hub USB.
Serce Notepal Infinite - wentylator 90mm.
D A N E T E C H N I C Z N E
Materiał | Aluminium i plastik |
Wymiary (S / W / G) | 380x300x10~50 mm |
Rozmiar wentylatora (S / W / G) | 90 x 90 x 25mm |
Prędkość wentylatora | High (2000 RPM), Middle (1500 RPM), Low (1000 RPM) |
Długość bezawaryjnej pracy wentylatora | 50,000 hours |
głośność (dB-A) | 15~20.5dBA |
Porty USB | USB2.0/1.1 x4 |
Color | srebrny |
Napięcie | USB 5V DC |
Waga | 0.7 kg |
Kompatybilność | paasuje na wszystkie laptopy 12”-16”, a nawet na 17” |
Pozostałe | Przełącznik obrotów (high-middle-low) przełącznik ON/OFF oraz power LED |
Korzystanie z podstawki Cooler Mastera jest bardzo wygodne. W autobusie na kolanach jest o wiele lepiej niż bez podstawki, na biurku też jest ok. Jedyny mankament to gabaryty, przez które ledwo mieściła mi się do plecaka.
Hub USB działa jak należy, nie maiłem z nim żadnych problemów. Przełącznik obrotów także działa bez zarzutów.
Hałas generowany przez wentylator w trybie LOW jest dość niski i nie przeszkadza nawet w cichym pokoju (choć go delikatnie słychać). Natomiast po przełączeniu na tryb MIDDLE lub HIGH hałas będzie na prawdę duży. Na szczęście w autobusie i tak jest zagłuszany przez inne dźwięki otoczenia, więc nie jest to dla mnie duży problem, ale w domu polecam używać tylko trybu LOW.
Zmierzyłem wysokość temperatur z podstawką chłodzącą i bez niej. Temperatura była mierzona przez program RealTemp, HD Tach i Everest 5.0. Użyłem także miernika temperatury, który jest wbudowany w mój multimetr - dzięki niemu mogłem zmierzyć temperaturę radiatora i powietrza na wylocie z notebooka.
Niestety nie mogłem dokończyć testów na HP2133, ponieważ mi się zepsuł.,dlatego też pomiary temperatury odczytałem z HP Compaq 17" (Pentium Dual Core 2.13GHz, 3GB RAM, Radeon 3430). Ale podczas oglądania filmów, czy też grania w Heroes of Might & Magic III. MiniNote 2133 był bardzo gorący, a po zastosowaniu podstawki był już tylko trochę ciepły.
Czujnik umieszczony był na wylocie ciepłego powietrza,
włożony między dwa finy radiatora.
Pomiar temperatury w IDLE
W IDLE temperatura spadła o 3 stopni na procesorze, 3 stopnie na karcie graficznej oraz przy wylocie o 2 stopnie z podstawką ustawioną na HIGH w stosunku do laptopa bez podstawki, natomiast temperatura dysku pozostała bez zmian. Jak widać w spoczynku temperatura niewiele się różni, zobaczymy jak podstawka poradzi sobie pod obciążeniem.
Pomiar temperatury w 3D Mark 2006
Jak widać wyniki są dość dobre, temperatura spadła nawet o 9 stopni na procesorze, 3 stopnie na karcie graficznej, 2 stopnie na dysku oraz przy wylocie o 4 stopnie z podstawką ustawioną na HIGH w stosunku do laptopa bez podstawki.
Cooler Master Notepal Infinite moim zdaniem spełnił wymagania, które zostały mu postawione, temperatura notebooka była wyraźnie niższa, podniósł się także komfort korzystania z niego. Polecam tę podstawkę każdemu posiadaczowi przegrzewających się laptopów.
Plusy:
+ skutecznie obniża temperaturę
+ wygodny w autobusie
+ Hub USB na cztery porty
+ trzystopniowa regulacja obrotów
+ cichy w trybie LOW
Minusy:
- z wyglądu przypomina wagę łazienkową
- głośny w trybie MIDDLE i bardzo głośny w trybie HIGH.
- cena
Komentarze
41Dwa, mała literówka przy pomiarze temp.
5!
Zastanawiam się czy czasem nie dzieje się, że taki dodatek powoli staje się obowiązkowy. Jeśli tak, to nasuwa się pytanie czy standardowy notebook to jeszcze komputer typowo przenośny.
I z tego miejsca pragnę również zachęcić innych do odwiedzania tej recenzji i wystawiania jej ocen bo dzięki temu testowany sprzęt będzie mógł zostać Dominika ;)
Literoweczka ... ale i tak piateczka:)
Mam nadzieje że zostanie u Ciebie _nick_ ;)
Całe pięć...
Fajna recka. Ode mnie 5.
Poza literówkami wskazanymi w komentarzach powyżej znalazłem takie coś:
"Niestety nie mogłem dokończyć testów na HP2133, ponieważ mi się zepsuł.,dlatego"
Pomijam zbyteczną kropkę w tym miejscu, większe zastrzeżenia mam co do ogólnego wydźwięku zdania.
IMO powinno być coś w stylu:
"Niestety nie mogłem dokończyć testów na HP2133, ponieważ komputer uległ awarii"
Ale 5'tka zasłużona. :)
A jeśli chodzi o "chłodnicę" do laptopa to chyba lepiej zainwestować w stację dokującą z chłodzeniem, swoją stacjonarną rolę spełnia wtedy lepiej, ciekaw jestem tylko czy ludzie w komunikacji miejskiej nie patrzyli się na Ciebie dziwnie kiedy ją wyciągałeś do testów. :-)
Jak dla mnie i w najniższym trybie jest zbyt głośna i po prostu ją wyłączam kiedy potrzebuję ciszy. Żałuję, że nie wziąłem Zalmana... Za to pod obciążeniem, lub podczas grania sprawdza się bardzo dobrze. Różnica temperatur pod obciążeniem u mnie to: na GPU aż 12 stopni, CPU 14 i HDD 4 stopnie(oczywiście w trybie high).
Mnie zastanawia jak wpływa użycie tej podstawki na czas racy baterii - ile prądu potrzebuje do pracy w rożnych trybach wiatraka ( a ile jak się podłaczy zewnątrzną mysz i klawiature i np twardy dysk zewnętrzny) . Z reguły huby maja opcję pracy z zasilaczem lub na zasilaniu z USB komputera ;) - tutaj takiej opcji nie ma.
To chyba zostanie u Ciebie, co ?!...
P.S. Uwolnić słonia z ZOO...