Jak mądrze kupić pamięci RAM i ile pieniędzy przeznaczyć na zakup? Co oznaczają te wszystkie parametry? Czy lepiej wybrać DDR2, czy warto zastanowić się już nad kupnem modułów DDR3, których ceny spadł
Jak mądrze kupić pamięci RAM i ile pieniędzy przeznaczyć na zakup? Co oznaczają te wszystkie parametry? Czy lepiej wybrać DDR2, czy warto zastanowić się już nad kupnem modułów DDR3, których ceny spadły ostatnio do nawet akceptowalnego poziomu. W niniejszym artykułem postarałem się umieścić odpowiedzi na te najważniejsze, nurtujące wielu użytkowników.
Jeśli wiesz dokładnie jakie pamięci chcesz kupić, bo znasz się na wszystkich parametrach, zdajesz sobie pewnie sprawę z tego, że teraz jest czas, na który czekałeś. Ceny RAM-u są obecnie bardzo, bardzo niskie – za niecałe 100 zł możesz nabyć zestaw 2 x 1 GB DDR2-800 MHz, w dodatku przyzwoitej marki. Podobna sytuacja dotyczy procesorów i kart graficznych. Prawdę powiedziawszy niezbyt mnie interesuje powód relatywnie niskich cen podzespołów komputerowych. Liczy się fakt: jest taniej niż było. Dużo taniej!
Pamięci DDR
Jakikolwiek komputer zakupiony w 2001 r. (i wcześniej) korzystał z pamięci Dynamic Random Access Memory (DRAM), znanych jako Double Data Rate (popularnie: DDR). Zastąpiły one standardowe pamięci SDRAM (S oznacza Synchronous). W pamięciach DDR SDRAM dane były przesyłane już w czasie trwania zarówno wznoszącego, jak i opadającego zbocza sygnału zegara, dzięki czemu udało się uzyskać dwa razy większą przepustowość niż w pamięciach SDRAM typu PC-100 i PC-133.
DDR zasilane były domyślnie napięciem 2,5 V, nie zaś 3,3 V, jak miało to miejsce w poprzedniczkach. Dzięki temu pobór energii elektrycznej był mniejszy. Pamięci DDR zastąpiły ponadto moduły RDRAM – ich nazwa wzięła się stąd, że opracowała je korporacja Rambus. Wadą RDRAM była przede wszystkim zbyt wysoka cena.
W 2003 r. na rynku pojawiła się nowa generacja pamięci, DDR2, wraz z procesorami Intel Pentium 4. Ponieważ jednostki centralne AMD Athlon 64 miały zintegrowany kontroler pamięci, obsługa kości DDR2 pojawiła się dla procesorów AMD dopiero w roku 2006, kiedy to koncern wprowadził na rynek nową podstawkę – AM2.
Podsumowując, DDR to już przeżytek – obecnie najczęściej kupowane są moduły DDR2, choć na rynku od dawna można znaleźć DDR3.
Różnice pomiędzy DDR a DDR2 to liczba styków, którą zwiększono ze 184 do 240. Znajdziemy też wycięcia na płytce pamięci w innych miejscach, co było koniecznie w celu zapobiegnięcia podłączenia niewłaściwych kości (pamięci DDR3 również mają inne wycięcia). Poza tym, w DDR2 układy terminujące zostały przeniesione z płyty głównej do wnętrza pamięci (z ang. On Die Termination, ODT) – to z kolei zapobiega powstawaniu błędów wskutek transmisji odbitych sygnałów.
Kości DDR2 przesyłają też 4 bity w ciągu jednego taktu zegara (DDR przesyłały 2 bity). Dodatkowo podwojono prędkość układu I/O (wejścia/wyjścia), co pozwala na obniżenie prędkości całego modułu bez zmniejszania jego przepustowości.