Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wydajność Gry | Full HD
Wyniki szczegółowe Dell Inspiron 7559
Wydajność
Laptop w testowanej konfiguracji wyposażono w procesor Intel Core i7-6700HQ. To czterordzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 2,6 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 3,5 GHz. TDP procesora wynosi 45 W. W teście Cinebench procesor osiągnął wynik 7,38 pkt.
Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD 530, ale za wyświetlanie grafiki odpowiedzialna jest przede wszystkim karta graficzna Nvidia Geforce GTX 960M. Nie może się ona równać wydajnością z najmocniejszymi układami (GTX 970M i GTX 980M), ale oferuje na tyle dużą moc obliczeniową, że laptop poradzi sobie z każdym nowym tytułem. Zanim jednak przejdę do gier przedstawię wyniki w popularnym 3D Marku.
Wydajność w grach to rzecz jasna najważniejsza kwestia gamingowego komputera. Dell nie miał żadnej taryfy ulgowej i musiał stawić czoła pełnej gamie najpopularniejszych tytułów ostatnich miesięcy (i nie tylko).
Zacznę właśnie od „nie tylko” - czyli obecnego już od dawna na rynku tytułu – Thief. Dell poradził sobie z nim bez większych trudności i w rozdzielczości Full HD działał płynnie przy wysokich ustawieniach graficznych osiągając wynik średnio 34 kl./s.
Kolejny tytuł to już najnowsza odsłona serii Fallout. Tutaj także nie ma problemu z płynnością animacji. Przy wysokiej szczegółowości grafiki i rozdzielczości Full HD średnia liczba klatek na sekundę wyniosła 37.
Metal Gear Solid V: Phantom Pain to szalenie popularny tytuł, więc dobrze wiedzieć, że i z nim Dell radzi sobie dobrze. Warunki testowe podobne – Full HD i wysoka szczegółowość grafiki z średnią liczbą klatek na sekundę 40.
Także piąta odsłona Grand Theft Auto będzie śmigać nawet sprawniej – z prędkością 45 kl./s.
Wiedźmin Geralt jest już bardziej wymagający. Rozdzielczość Full HD wciąż jest dostępna, ale konieczne będzie obniżenie szczegółowości grafiki do średniego poziomu. Dopiero wówczas prędkość animacji utrzyma się na poziomie 30 kl./s.
Na koniec mam jeszcze prawdziwą gratkę, szczególnie dla fanów Gwiezdnych Wojen., czyli Star Wars Battlefront. Gra niedawno trafiła do naszej redakcji, więc jej odpalenie na nowym sprzęcie było oczywistą oczywistością. Tym bardziej, że Inspiron pozwoli na płynną rozgrywkę (35 kl./s.) w ustawieniach Ultra. Zdecydowanie moc jest w nim silna.
Dysk twardy
W testowanej konfiguracji laptop wyposażono w 8 GB pamięci RAM oraz klasyczny dysk twardy o pojemności 1 TB i prędkości obrotowej 5400 RPM. Oczywiście nie może się on równać wydajnością z nośnikami SSD, ale jego zaletą jest pojemność. Nie mniej jednak aby znacząco poprawić komfort korzystania z komputera, warto zainwestować w dodatkowy dysk SSD.
Ekran
Dell Inspiron 7559 w testowanej przeze mnie wersji wyposażono w 15-calowy ekran o rozdzielczości Full HD. Mamy tutaj matrycę IPS, co oznacza szerokie kąty widzenia i dobre odwzorowanie kolorów. Zaskoczyła mnie natomiast dość niska jasność. Test kolorymetrem dał wynik 201 cd/m2, podczas gdy normą są wyniki oscylujące wokół 300 cd/m2. Z czytelnością wyświetlanego obrazu nie ma na szczęście problemu, dzięki zastosowaniu powłoki antyrefleksyjnej.
Dostępne są także modele z dotykowym ekranem o rozdzielczości UltraHD. Taka opcja wiąże się z jednak z koniecznością solidnej dopłaty.
Bateria
Czas pracy nie jest najważniejszą cechą laptopa do gier, tym bardziej należy pochwalić wyniki uzyskane przez Inspirona 7559. W trybie maksymalnego oszczędzania energii (przyciemniony ekran, wyłączone WiFi), komputer wyłączył się dopiero po 14,5 godzinach. Przy pełnym obciążeniu podzespołów czas ten skraca się do około 90 minut. Z kolei w trybie tzw. normalnego użytkowania energii powinno wystarczyć na ok. 5 godzin.
Kultura pracy
Przy pracy z maksymalną wydajnością laptop jest dość głośny. Szum wentylatorów jest wyraźnie słyszalny, co obniża komfort pracy. Obudowa mocniej nagrzewa się szczególnie w środkowej części klawiatury, gdzie znacznie przekracza 40 stopni. Panel roboczy pozostaje za to przyjemnie chłodny.
Po przełączeniu się na tryb oszczędzania energii temperatury wyraźnie spadają i w żadnym obszarze nie przekraczają 30 stopni Celsjusza.