Chłodzenie

Długo oczekiwany test Corsair H-50

przeczytasz w 6 min.

W ofercie wielu sklepów mamy setki różnych chłodzeń do procesorów. Jednak większość z nich oparta jest na tej samej lub podobnej konstrukcji - radiator + wentylator. Od dość dawna brakuje bowiem jakieś innowacji w tej dziedzinie. W końcu ile jeszcze można powiększać radiatory, ile dodawać wentylatorów i ile zwiększać powierzchnię oddawania ciepła...

 Słowem wstępu

     

     -Słowem wstępu

     - Opakowanie i zawartość

     - Wygląd

     - Specyfikacja

     - Instalacja

     - Testy

     - Dla kogo?

     - Galeria

     - Podsumowanie

          W ofercie wielu sklepów mamy setki różnych chłodzeń do procesorów. Jednak większość z nich oparta jest na tej samej lub podobnej konstrukcji - radiator + wentylator. Od dość dawna brakuje bowiem jakieś innowacji w tej dziedzinie. W końcu ile jeszcze można powiększać radiatory, ile dodawać wentylatorów i ile zwiększać powierzchnię oddawania ciepła...

          Firma Corsair postanowiła nie iść za tłumem lecz podążyła troszkę inną ścieżką - stworzyła urządzenie które łączy zalety (+wady) Zwykłego chłodzenia aktywnego oraz chłodzenia wodnego. Corasair H50, bo o nim mowa to gotowa konstrukcja chłodzenia wodnego, której poziom trudności montażu wg. producenta jest na poziomi instalacji zwykłego chłodzenia, zaś wydajność na poziomie chłodzenia wodnego. Czy na pewno? Czy zabieg stworzenia takiego chłodzenia udał się firmie? Czy będzie dobrym zamiennikiem dla chłodzenia Noctua czy Scythe? 

Zapraszam do lektury.

 

 Opakowanie i zawartość

          Pudełko jest wielkości dużego pudełka od karty graficznej. W środku wszystko przemyślanie poukładane - nie znajdziemy nawet troszeczkę wolnego miejsca. Jednak po otwarciu możemy się trochę zawieść. Brakuje bowiem kilku podstawowych elementów takich jak śrubki do przykręcenia radiatora do obudowy, czy też pasty termo przewodzącej (jak się później okazało, podstawka jest wysmarowana przez producenta i tak zapakowana do pudełka, a jak benchmarkowicze wiedzą to już ktoś miał H50 wcześniej...).

W zestawie znajdziemy:

  • Instrukcję obsługi w 6 językach (brak polskiego)
  • Wentylator
  • Radiator + chłodnica + węże + pompka
  • Zapięcia pod sockety AM2/AM3/LGA775/LGA1156/LGA1366
  • Komplet śrubek


    

    

 Wygląd i jakość wykonania  

          Jakość wykonania jest na najwyższym poziomie. W tej Kwestii producentowi naprawdę trudno coś zarzucić. Brak jakichkolwiek luzów, przecieków... W końcu w tym wypadku luz a jednocześnie przeciek oznaczał by zwarcie (nie wiemy bowiem co krąży w wężykach). Minusem są cienkie (chodzi o grubość). jak i strasznie mało giętkie węże. Pierwsza wada ma wpływ na wydajność, która mogła by być nieco lepsza po zastosowaniu grubszych węży. Druga zaś na łatwość jak i sam montaż. Co do względów estetycznych, to już każdy sam powinien ocenić H50, tak więc najwięcej przedstawią zdjęcia. Jednak wg. mnie zestaw prezentuje się bardzo dobrze.

 

 


 

 Specyfikacja

Model

CWCH50

Producent

Corsair

Materiał podstawki

Miedź

Materiał chłodnicy

Aluminium

Wentylator

120 mm, 1700 obr./min

Regulowana prędkość

Nie

Obsługiwane podstawki
 

Socket AM3 
Socket AM2+
Socket AM2
Socket 775
Socket 1366
Socket 1156 

Gwarancja 

2 lata 

 Instalacja

          Instalacja jest bardzo prosta. Każda osoba, która kiedyś montowała nowy cooler do PC powinna sobie bez problemów poradzić i z tym chłodzeniem .Największym utrudnieniem jest  konieczność wymontowania płyty głównej.  Nawet jeżeli wystąpiły by jakieś problemy  to dostępna jest obrazkowa instrukcja producenta. Postaram się i ja nieco przybliżyć poszczególne etapy montowania H50.

Początkowo należy przykręcić wentylator do radiatora za pomocą długich śrub. Najlepszy efekt chłodzenia następuje gdy wentylator wtłacza powietrze do radiatora. (rys. 1)


rys. 1

Kolejnym etapem jest przymocowanie podstawki po dolnej stronie płyty głównej która utrzymuje układ. Należy pamiętać o włożeniu zaczepów na śruby (w czerwonym kółeczku) (rys 2.)

rys. 2

Dalej musimy przygotować zaczep. Wystarczy włożyć śrubki. (rys 3)

rys. 3

Przed założeniem zaczepu należy posmarować procesor pastą termo przewodzącą. Zakładajmy zaczep przykręcając śruby tylko na tyle by zaczep trzymał się na jednym miejscu nie dokręcając ich. (rys 4)

rys. 4

Dalszym krokiem jest nałożenie układu na procesor oraz delikatne przekręcenie go (tak jak byśmy chcieli zakręcić butelkę :) (rys. 5) oraz dokręcamy śrubki (rys. 6)



  rys. 6

Należy podłączyć dwa kabelki pod zasilanie - jeden (od pompki) pod złącze coolera procesora oraz jeden od zwykłego wentylatora (rys. 7)

rys. 7

Ostatnim etapem jest przykręcenie Radiatora do obudowy (rys. 8), oraz złożenie PC.

 

 Testy, testy, testy...

           Wszystkie testy wykonałem na procesorze Core2duo E8400, w II czynnościach - przy włączonym Windowsie (około 2 % obciążenia sytemu) oraz podczas pełnego obciążenia za pomocą programu Stress Prime 2004. Temperatury były odczytywane przy pomocy  programu RealTemp w najnowszej dostępnej wersji.

Dla ułatwienia oraz dla lepszego dopasowania wyników do swojej konfiguracji testy wykonałem w 4 różnych taktowaniach procesora. 2500, 3000 oraz 3500 MHz były wykonywane na oryginalnym napięciu podczas gdy dla 4000 MHz napięcie wynosiło 1.33v. Temperatura w pokoju wynosiła około 28 stopni   (+/- 1 stopień). Co jest dość wysokim wynikiem, dlatego porównując z innymi testami wyniki mogą wydawać się nieco wyższe.

Samo zbijanie temperatury przez te chłodzenie oceniam na 4+. Mimo, że wyniki uznaję za bardzo dobre to wydaje mi się że mogło by być nieco lepsze przez wyeliminowanie kilku niedoróbek czy błędów konstrukcyjnych. Jednak wracając do samych wyników to dzięki zbiciu temperatury często o około 10 stopni w porównaniu do oryginalnego chłodzenia BOX intela możemy dodatkowo zwiększać częstotliwość swoich CPU przez co zwiększając szybkość całego komputera. Maksymalna, stabilna częstotliwość jaką udało mi się osiągnąć to 4572 MHz. i w tym wypadku ograniczeniem nie była temperatura która oscylowała w okolicach 60 stopni pod obciążeniem lecz nie przystosowane pamięci RAM do overclockingu. Zestaw do podkręcania był wyposażony dodatkowo w dwa wentylatory - jeden na radiatorze (przez co chłodziły go dwa wentylatory)  oraz jeden od spodu płyty dmuchający  "na procesor" od spodu. Test ten pokazuje prawdziwe oblicze H50 oraz możliwość ekstremalnego  chłodzenia.

Niżej mamy przedstawione porównanie H50 z klasycznym, BOX-owym chłodzeniem. Niestety temperatura przy 4.0 GHz dla klasycznego coolera była zbyt wysoka więc powstrzymałem się od wykonywania testów przy tym taktowaniu.

 

 

 Porównanie z BOX-owym coolerem


 

 Dla kogo?

          Dość długo zastanawiałem się komu zaproponować chłodzenie Corsair H50. Z jednej strony chłodzenie jest wydajne, jednak z drugiej nie możemy je ulepszać tak jak zwykłe chłodzenie wodne. Z jednej strony jest droższe niż najlepsze chłodzenia powietrzem, z drugiej jest dużo tańsze niż popularne chłodzenie CO2. H50 dedykowane jest jak to podpowiada producent  dla osób ceniących ciszę i wydajność. Do tego należy jednak dodać także niechęć do wydawania dużych pieniędzy na swe chłodzenie. Jednak według mnie dobrym posunięciem przez producenta było by obniżenie ceny tego chłodzenia do 250 zł. Czyli ceny właśnie najlepszych chłodzeń powietrznych czyniąc dla nich bardzo dobrą konkurencję wydajnościową.
   

 Galeria

   
   

 

  

   

   

   

   

   

  

 Podsumowanie

           Krok jaki poczynił Corsair stwarzając owy produkt był krokiem w dobrą stronę. Jednak chłodzenie ma kilka drobnych uchybień. Tak w jednym zdaniu można podsumować chłodzenie H50. W ostatnich dniach wyszło na rynek nowe nowa wersja chłodzenia - H70, które miejmy nadzieje poprawia błędy swojego poprzednika takie jak węże, czy wyposażenie. Jeżeli cena nowego produktu nie będzie wysoka to warto zainwestować minimalnie więcej od typowych schładzaczy. Jednak wprowadzając nowość na sprzedaż na pewno producent obniży cenę swojego starego produktu, dlatego gdy cena H70 będzie dla nas zaporowa to powinniśmy porządnie rozważyć zakup H50. Wydajnościowo przy podstawowej konfiguracji H50 jest na poziomie wysokiej klasy klasycznych coolerów. Aż strach się bać co po dodaniu wentylatorów Noctua... Jeszcze raz polecam.

Ocena:
 
Budowa: dobra
Jakość wykonania:
bardzo dobra
Chłodzenie:
bardzo dobre
Instalacja:
bardzo łatwa
Wyposażenie:
dostateczne
Cena/Jakość:
dobra
Ogólna ocena:
Cena (www.komputronik.pl) : 299,00 zł

 

Komentarze

66
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    0
    Wreszcie pojawił się test :)
    Ładnie podkręciłeś tego E8400 :O
    • avatar
      Darxis
      0
      Super recka! Mam tylko pytanie -> czy można odłączyć blok wodny i podłączyć do innego?
      • avatar
        polischmen
        0
        Niestety kilka osób mnie wyprzedziło... Jednak Zapraszam do komentowania (oczywiście nie tylko na plus ale też na minus), i Bardzo dziękuję benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          ahhh ta wydajność i wolna przestrzeń aż korcą by wydać te 300zł (chyba że gdzieś jest jakaś dobra oferta i parę dyszek taniej) :D
          • avatar
            kopczenko
            0
            Fajna recka ale jest kilka kwestii
            w porownaniu Box vs h50 - nie wiem ktory kolor odpowiada czemu
            wydaje sie ze jasniejszy box odpowiada jasniejszemu paskowi czyli nizszej temperaturze ?? ;)
            2 - moglbys napisac jak dlugie sa te wezyki od pompki do podstawy chłodnicy??
            Szkoda ze troszczke jeszcze nie podbiles napiecia - choc wiem ze potem juz szkoda proca, przydala by sie troszke wieksza grzałka ale ogolnie ok
            • avatar
              toniek-94
              0
              Dla mnie to chłodzenie jest za drogie do swoich możliwośći, taniej mozża dostać Scythe Mugen 2, który jest wydajniejszy, jak ktoś ma się pchać w porządną wodę to na pewno nie w taką.
              Co do testu to jak najbardziej test OK.
              • avatar
                polischmen
                0
                Bardziej powiedział bym że wydajność jest minimum na tym samym poziomie jeżeli nie troszeczkę lepiej niż Mugen II. Dodatkowo różnica w wielkości.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Corsair H-70 jest na emarket za 370zl

                  http://emarket.pl/wentylatory-procesor%C3%B3w/corsair-ch%C5%82odzenie-wodne-cooling%E2%84%A2-hydro-series-h70/p-c9800462
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    "popularne chłodzenie CO2"

                    Czy ja o czymś nie wiem?
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Recka w porząsiu:) tylko te kolorki coś mi nie pasują w porównaniach.. Jasna czcionka opisu idzie do ciemniejszego słupka w porównaniu.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Co do samego chłodzenia. Montaż nieciekawy. Bezsensowne jest przedmuchiwanie ciepłej od cieczy chłodnicy ciepłym powietrzem z obudowy.
                        Dałeś chłodnicę na górę obudowy bo wygodnie ale fizyka mówi, że ciepłe powietrze unosi się do góry.
                        Oczywiście nie jest to zastrzeżenie do Ciebie, a do Corsair, że układ ma na tyle krótkie węże, że nie wystawisz go za obudowę.

                        Co do recenzji. Nie dam ani plus ani minus. Napisałeś dobrze ale wyszła Ci instrukcja montażu + garstka testów zamiast recenzji.
                        Porównanie z Box to połowa drogi dopiero.
                        Nie ma nic na temat głośności całości, wentylatora itp.
                        Co za wentylator w ogóle tam dali? Specyfikacja pompki pewnie gdzieś w google jest przydałaby się. W manualu technikaliów nie ma?
                        • avatar
                          danieloslaw1
                          0
                          A jak z temperaturami na tym 4,5ghz?
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Wydajność pompki ma jedno z kluczowych znaczeń dla wydajności całego układu - w jej siłach leży wymuszenie obiegu cieczy przez blok, węże, chłodnicę. Jak jest za słaba to przepływ będzie za wolny, a jak woda za długo stoi na etapie odbierania ciepła z bloku to blok się bardziej nagrzewa, a to skutkuje wyższą temperaturą CPU. Chłodnica, średnica węży i chłodziwo to kolejne cechy.
                            Nie miałem na myśli rozbierania całości bo jak doczytasz we wskazanym linku nie da się tego już złożyć oni po prostu poświęcili jeden egzemplarz dla dobra sprawy.
                            Skoro pompka ma wpływ na wydajność zestawu nawet gotowego to fajnie wiedzieć jakie są jej możliwości.
                            Wentylator podać, że to Akasa, a nie Yate Loon to też ciekawa informacja.
                            Napisać, że chłodziwo to woda utleniona z glikolem przeciw korozji również warto.
                            Nie miałem na myśli zerżnięcie testów, a dodanie dodatkowych informacji.
                            Twój tekst + testy + opis + zdjęcia i bonus zapożyczone ciekawostki i dodatkowe technikalia na pewno nie nadszarpnęłyby regulaminu m-r ;).
                            • avatar
                              polischmen
                              0
                              aa.. jako ciekawostka to co innego :P Jednak dalej wydaje mi się że skoro Corsair sprzedaje ten sprzęt w całości i z brakiem możliwości przebudowy/rozbudowy to nie ma sensu testować oddzielnych komponentów skoro i tak nigdy nie będą pracować oddzielnie (na przykładzie pompki.. i tej pompki nigdzie nei wsadzimy i nie zajdziemy zamiennika tej pompki) Jeżeli chodzi o wkład pompki to prawde mówiąc każdy z komponentów ma swój wkład w wydajność chłodzenia... nawet wężyki... a najwięcej trzy komponenty.. wymieniona przez Ciebie pompka jak i też chłodnica oraz blok wodny a konkretnie zdolność do odbierania ciepła oraz jak najmniejsze utrudnienia w przepływie wody... Uf.. przez Ciebie klawisze na klawiaturze mi się zatrą :P
                              • avatar
                                polischmen
                                0
                                a tak przy okazji.. masz może gdzie artykuł o swoim LC? :) montaż, zdjęcia itp :)
                                • avatar
                                  Spikeblade
                                  0
                                  Ta obudowa to CM Centurion 590?
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    za to że musiałem się domyślać (down) :]
                                    • avatar
                                      sido107
                                      0
                                      fajny art!
                                      Ale nie napisałeś jak z głóścią tego wynalazku!
                                      szkoda że nie spróbowałeś zamontować chłodnicy z tyłu.

                                      łapka w górę.
                                      • avatar
                                        Drzewo97
                                        0
                                        da sie "odkrecic" weze i zamontowac swoje? bo te czarne nie najlepiej sie prezentuja.
                                        • avatar
                                          Gasek
                                          0
                                          B. dobra mini-recenzja, doczepić się można tylko do wykresów, na moje oko są trochę nie czytelne - mogłeś bardziej odróżnić chłodzenia kolorami
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            dobre, tylko nie napisałeś nic na temat głośności czy generowanego hałasu czy te chłodzenie jest bardzo ciche?
                                            • avatar
                                              kamyk155
                                              0
                                              Trochę kicha.
                                              Ani słowa o wydajności z 2 wiatrakami.
                                              Ani słowa o wydajności z wentylami o wysokim CFM oraz wysokim stopniu sprężania powietrza.
                                              Ani słowa o możliwości zamontowania SHROUD.
                                              Ani słowa o ustawieniach pompki, co jest masakrycznie wręcz ważne !!!
                                              Ani słowa o tym, aby nie zdejmować fabrycznej pasty termo z bloku !! Jest ona jedna z najlepszych na świecie.

                                              Jak dla mnie ocena 1,5/5 (nie znam się ale zamontowałem i sprawdziłem - tak widzę ten test)
                                              • avatar
                                                polischmen
                                                0
                                                kamyk dla kogo jest te chłodzenie? do kogo jest kierowane? Dla starych wyjadaczy PC i chłodzeń czy dla "mniej znających się". Coś mi się zdaje że do tej drugiej grupy użytkowników, postanowiłem więc przetestować maksymalnie jak się da w podstawowej konfiguracji (zresztą na resztę brakowało czasu...) a dodatkowo.. jak chcesz się wypowiadać to pierw wszystko uważnie przeczytaj.. PISAŁEM ŻE:
                                                1. PASTY NIE BYŁO... ponieważ ktoś miał h50 wcześniej i stracił całą pastę..
                                                2. PISAŁEM KOŁO 5 RAZY W KOMENTARZACH ŻE: jest to chłodzenie gotowe do instalacji, nie można ingerować w żaden komponent W TYM POMPKĘ... nie mamy żadnych danych na informacje na temat komponentów.
                                                Nigdy nie zrobi się idealnego testu.. zawsze jest kierowany do jakieś grupy użytkowników... jednak w 99 % w benchmark są ludzie którzy kupią takie chłodzenie i chcą mieć ciszę przy wzroście wydajności... więc przy takim założeniu zrobiłem ten test...
                                                • avatar
                                                  kamyk155
                                                  0
                                                  Kto mówi o ingerowaniu w zestaw ?
                                                  Czytałeś chociaż cokolwiek na temat H50 na stronie corsair ? Np. FAQ ?
                                                  - jak mocować zestaw i gdzie
                                                  - jak ustwaić, aby pompka działała optymalnie
                                                  A tak pozatym - mam H50 od bardzo dawna i dlatego tak się czepiam.
                                                  • avatar
                                                    polischmen
                                                    0
                                                    dobrze.. to powiedz mi jak ustawić pompke? na GPU czy może chipsecie?
                                                    • avatar
                                                      kamyk155
                                                      0
                                                      Hehehe no widzę, że złość przebija.
                                                      Chodzi o jej zasilanie....ale po co mam Ci to mówić, przecież ja mam H50 zamontowanego na GPU lub chipsecie.
                                                      • avatar
                                                        polischmen
                                                        0
                                                        pompke? pod zasilanie wentylatora do procesora.. inaczej nie podłączysz.. no chyba że masz kilka takich wejść...
                                                        • avatar
                                                          polischmen
                                                          0
                                                          i nei ma złości.. bardziej.. zdziwienie :P
                                                          • avatar
                                                            kamyk155
                                                            0
                                                            Corsair zaleca podłączenie H50 bezpośrednio do zasilacza poprzez przejściówkę. Jeśli podłączamy go do płyty w jakiekolwiek gniazdo 3pin to w BIOSie powinno się wyłączyć automatyczne sterowanie wiatrakami. Dlaczego - pompa potraktowana jako fan będzie spowalniała w zależności od temperatury. Nie można do tego doprowadzić, bo grozi to uszkodzeniem pompki, oraz grubo większymi temperaturami.
                                                            Przed zakupem i przystąpieniem do montażu/testu powinno się najpierw zapoznać z poradami odnośnie produktu. Na stronie Corsair jest forum o H50. Co do dotatkowych trików i rozwiązywania problemów, oraz poprawiania wydajności zestawy H50 powinno się najlepiej przeczytać największe na świecie forum o Corsair H50/H70 które liczy już 1317 stron, a łatwo je znaleźć w googlach - Official Corsair H50/H70 Club. Wydajność H50 można poprawić niemal o połowę stosując wszelkie porady z tego forum.
                                                            • avatar
                                                              kamyk155
                                                              0
                                                              Gdy widzę porównanie Corsair H50 do BOX i tylko kilka *C różnicy to dla mnie szok, a dla czytających maksymalne odstraszenie od tego produktu. Na forach H50 bije na głowę wszelkie produkty chłodzenia powietrznego wliczając najlepsze Noctuy i Thermaltake.
                                                              • avatar
                                                                jeomax.co.uk
                                                                0
                                                                No ja tez jestem troche rozczarowany, bo na ten test czekalem dlugo. Mialem nadzieje, ze bedzie porownanie z powietrzem, ale nie z BOKSem..

                                                                W mini-recce duzo niedomowien. A przeciez jak sie rzuca jakies tezy, to trzeba i jakies wytlumaczenia, bo inaczej to wychodzi mowa pana Jaroslawa K - czyli ze niby trzeba wierzyc na slowo:

                                                                "Jednak chłodzenie ma kilka drobnych uchybień."

                                                                Jakich ? W podsumowaniu brak plusow i minusow, wiec nawet nie wiem, co uwazasz na minus.

                                                                " które miejmy nadzieje poprawia błędy swojego poprzednika takie jak węże, czy wyposażenie."

                                                                No tu niby troche juz jest szerzej, ale nadal nie wiem, co z tymi wezami, czy wyposazeniem.

                                                                "Wydajnościowo przy podstawowej konfiguracji H50 jest na poziomie wysokiej klasy klasycznych coolerów."

                                                                Skad wiesz, jak nie przetestowales ? :)

                                                                Itd etc. Ja wiem, ze fora, ze kamyk155 juz troche opisal - niemniej czuje sie rozczarowany :/
                                                                • avatar
                                                                  Konto usunięte
                                                                  0
                                                                  poda ktos porownanie h70 i h50 pls
                                                                  • avatar
                                                                    KOXsu
                                                                    0
                                                                    Mój Prolimatech Megahalems z jednym wiatrakiem 120mm (1200obr/min) przy q8300 3.45Ghz 1,50V w Linx przy najwyższym priorytecie po 20 seriach nie przekroczył 45*C. Więc widzę że ten blok jest do chłodzenia co najwyżej kubka z herbatą.

                                                                    Witaj!

                                                                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                                    Połącz konto już teraz.

                                                                    Zaloguj przez 1Login