Jakie aplikacje warto zainstalować na komputerze z Windowsem 10? Oto 9 dobrych aplikacji, które mogą przydać się w domu, w biurze i w szkole. Wśród nich znajdziesz darmowy program do montowania filmów 4K, bezpłatny pakiet Office, aplikacje do filmów i muzyki oraz inne narzędzia.
Aplikacje na Windows 10, które warto zainstalować
Może się wydawać, że obecnie dzieci rodzą się z dobrym smartfonem w dłoni. Nie trzeba jednak zbyt długo czekać, żeby poprosiły o coś więcej. Co roku kolejne pokolenie wkracza w ten wiek, kiedy dostają swój pierwszy komputer. No właśnie... dostają i co? Zaczynają grać! Kiedy jednak się nagrają, to stwierdzają, że ten komputer, to w sumie nadaje się jeszcze do kilku innych rzeczy. Zanim jednak ich gamingowy laptop zamieni się w użyteczne narzędzie trzeba zainstalować na nim kilka przydatnych aplikacji.
Jest to krótki artykuł dla początkujących, którzy szukają dobrych, użytecznych programów na Windows. Zapewne część z Was ma już ulubione aplikacje, które instalujecie na świeżym Windowsie. Jeśli tak, to podzielcie się nimi w komentarzach. Napiszcie jaki program najbardziej się Wam przydaje.
Tymczasem przedstawiam 9 aplikacji, bez których nie mogę się obejść w Windows 10.
Firefox - najlepsza przeglądarka internetowa
To bardzo funkcjonalna, bezpieczna i po prostu solidna przeglądarka internetowa, której można zaufać. Znana jest przede wszystkim z tego, że obsługuje wiele różnych dodatków i wtyczek, ale już sama w sobie zawiera wiele przydatnych narzędzi.
Jednym z najważniejszych filarów jest konto Mozilla, przydatne do synchronizacji haseł, zakładek i ustawień. Może zapamiętywać dane logowania i automatycznie wypełniać odpowiednie pola oraz formularze dzięki funkcji Firefox Lockwise. Co ważne funkcja ta działa też na smartfonach z Androidem i iOS, pełniąc funkcję menadżera haseł (automatyczne wypełnianie jest dostępne również na telefonach).
Przydaje się też Firefox Send do szybkiego przesyłania dużych plików między komputerami oraz Firefox Monitor, do sprawdzania, czy Twój e-mail został upubliczniony (np. wypłynął w jakimś włamaniu).
Firefox przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa i prywatności. Pozwala blokować ciasteczka, treści z elementami śledzącymi, niewidoczne generatory kryptowalut i inne funkcje śledzące.
Na nowym komputerze z Windowsem 10 znajdziesz przeglądarkę Edge - służy ona do pobrania Firefoksa (i w sumie tylko do tego).
LibreOffice - dobry office za darmo
Najlepszy zamiennik MS Office to naszym zdaniem LibreOffice. Darmowy pakiet biurowy, który może być używany wszędzie i rozpowszechniany bez ograniczeń. Jest kompatybilny z podstawowymi formatami pakietu Microsoft Office, a do tego dokłada własne rozszerzenia (np. .odt, .ods, .odp).
Pozwala łatwo i szybko tworzyć dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje, grafiki wektorowe, bazy danych i formuły. Praca na pakiecie LibreOffice jest prosta i bezproblemowa. Do typowych zadań biurowych, domowych i szkolnych LibreOffice jest w pełni wystarczający, a nie zapłacimy za niego ani grosza.
Jak zainstalować wiele aplikacji na raz? Ninite!
Dobrych i użytecznych programów na Windows jest sporo, ale jeśli macie nowy komputer, ze świeżym Windowsem, to najlepiej jest zainstalować wiele programów na raz.
Do tego służy Ninite. Zaoszczędzi Wam mnóstwo czasu, bo nie dość, że w dosłownie kilka - kilkanaście sekund wybierzecie najpopularniejsze aplikacje, to w dodatku zainstalujecie je jednocześnie, bez żadnych dodatkowych pytań.
Po prostu po zaznaczeniu konkretnych pozycji na stronie, ściągacie instalator Ninite, uruchamiacie go i... to wszystko. Wszystkie wybrane programy zostaną pobrane z oficjalnych stron i automatycznie zainstalowane. Jedyne co zobaczycie, to mały pasek postępu i kolejne ikony pokazujące się na pulpicie.
Warto być świadomym tego, że niektóre aplikacje mogą być relatywnie stare. Przykładem jest choćby bardzo dobry polski czytnik plików PDF - SumatraPDF, który może być zainstalowany przez Ninite.
Wersja podstawowa jest darmowa, a do tego jest też wersja Pro do zastosowań komercyjnych. Koszt zależy od liczby komputerów (od pewnego pułapu abonament jest coraz tańszy w przeliczeniu na jeden komputer).
MPC-HC - lekki odtwarzacz filmów
Program Media Player Classic - Home Cinema, znany pod skróconą nazwą MPC-HC, to niezwykle lekki, szybki , uniwersalny, a przy tym bardzo funkcjonalny odtwarzacz filmów. Stanowi część pakietu K-Lite Codec Pack (o którym piszemy poniżej), ale można zainstalować go oddzielnie.
Jeśli masz zamiar odtwarzać np. filmy 4K HDR 60 kl/s, z wysoką przepływnością, to MPC-HC w połączeniu z rendererem madVR (freeware) będzie wprost idealny do tego zadania. Liczyć można na płynne, sprawne odtwarzanie i wysoką jakość obrazu i dźwięku, a w ustawieniach znajdziemy tyle opcji, że o nich samych można by napisać oddzielny artykuł. MPC-HC to program, który warto zainstalować na komputerze z Windows.
Shotcut - dobry darmowy program do montowania filmów 4K
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z edycją filmów, ale nie chcesz jeszcze inwestować pieniędzy w płatne oprogramowanie, to wypróbuj Shotcut. To bardzo dobra darmowa aplikacja do edycji wideo. Program oparto na bardzo znanym, popularnym i funkcjonalnym frameworku FFmpeg. Wspiera on mnogość różnych formatów, od starych, aż po najnowsze i najbardziej zaawansowane.
Shotcut jest darmowy (open source), a mimo to pozwala montować filmy 4K i nagrywać je np. bezpośrednio z kamery. Ma zaawansowane ustawienia balansu bieli, oferuje sporo przydatnych filtrów, efektów i narzędzi edycyjnych. Praca na linii czasu jest komfortowa. Jeśli interesuje Cię montowanie filmów, to pobierz Shotcut i wypróbuj go. Jest duża szansa, że przyzwyczaisz się do niego szybko, a praca będzie szła sprawnie.
Działa na platformach Windows, Linux i MacOS oraz jest przetłumaczony na język polski. Można go używać w zasadzie wszędzie za darmo - dom, praca, szkoła.
7-zip - najlepszy program do kompresji plików
Przechodzimy do kilku bardziej oczywistych aplikacji, przydatnych na komputerze z Windows. Pierwszym z nich jest doskonale znany 7-zip, czyli bardzo lekki (ok. 1 MB) program do kompresji i archiwizacji plików.
- Otwiera pliki: 7z, AR, ARJ, BZIP2, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, GZIP, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, TAR, UDF, UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR, XZ, Z, ZIP
- Zapisuje pliki: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP, WIM
Wspiera szyfrowanie, dodaje się do menu kontekstowego w systemie Windows (klik prawym przyciskiem myszy), bez problemu obsługuje wiele wątków w procesorze, działa błyskawicznie, a na dodatek jest darmowy. 7-zip to w zasadzie pierwszy i główny wybór jeśli chodzi o kompresję i obsługę archiwów.
K-Lite Codec Pack - żeby filmy odtwarzały się prawidłowo
Jeśli chcesz by multimedia na Twoim komputerze z Windows odtwarzały się prawidłowo, to zainstaluj K-Lite Codec Pack. Dostępny jest w kilku wersjach: Basic, Standard, Full oraz Mega.
My najbardziej polecamy wersję Standard, ponieważ oprócz najprzydatniejszych kodeków ma też odtwarzacz MPC-HC i renderer madVR (o których pisaliśmy wyżej) oraz niewielkie narzędzie MediaInfo Lite do wyświetlania szczegółowych informacji o plikach multimedialnych.
Jeśli film na komputerze wyświetla się nieprawidłowo lub wcale, to najprawdopodobniej K-Lite Codec Pack rozwiąże ten problem. Umożliwia też słuchanie muzyki w wielu różnych formatach.
Spotify - muzyka z internetu
A jeśli idziesz z duchem czasu i nie słuchasz muzyki z plików, tylko strumieniujesz ją z internetu, to polecamy Spotify. Jasne, że komfortowe słuchanie to wydatek 19,99 zł miesięcznie, ale za tę niewielką kwotę macie dostęp do kilkudziesięciu milionów utworów.
Jeśli co sekundę przełączalibyście utwór na następny, to zajęłoby wam to każdą sekundę, każdego dnia, tygodnia i miesiąca, przez rok (obecnie już pewnie więcej, bo kolejne utwory dochodzą regularnie).
Aplikację Spotify można zainstalować bezpłatnie na komputerze, smartfonie, tablecie itp. Warto, bo zyskujecie ogrom różnorodnej muzyki oraz komfort słuchania w domu i poza nim.
A jeśli zastanawiasz się co lepsze - Spotify czy Tidal, odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
f.lux - zmniejsza zmęczenie oczu
Korzystasz z komputera niemal przez cały dzień? Pracujesz na nim w biurze, a potem w domu grasz lub oglądasz filmy? Zainstaluj f.lux, by zmniejszyć zmęczenie oczu i polepszyć samopoczucie.
F.lux to aplikacja mała i lekka (nie zużywa wiele zasobów komputera). Działa w tle, zmieniając automatycznie odcień wyświetlacza tak, by redukować zmęczenie wzroku. Ma garść predefiniowanych ustawień i efektów, a dodatkowo możesz ustawić temperaturę obrazu według własnych preferencji.
A bez jakich aplikacji Wy nie możecie się obejść? Dajcie znać w komentarzach.
Zobacz więcej:
- Darmowy firewall na Windows
- Najlepszy antywirus na Windows
- Jak zrobić ładną prezentację? Oto 5 darmowych programów
Komentarze
68narzędzia proste, darmowe (nawet w firmach) a bardzo przydatne.
Moje typy:
* Przeglądarka - tylko Vivaldi
* Office - WPS, o niebo lepszy od Libre/Open
* Zarządzanie pakietami - chocolatey (dla nieco bardziej zaawansowanych bo wymaga wpisywanie poleceń z wiersza poleceń no ale tych chyba tu nie brak ;). Biblioteka aplikacji nieporównywalnie większa i do tego obsługuje aktualizacje.
* przeglądanie/prosta obróbka zdjęć - XnView MP
* Odtwarzacz - VLC bez dodatkowych kodeków
* Edytor textowy - Sublime Text 3
* Kompresja/re-kompresja video - Handbrake
* Kompresja/re-kompresja audio - xrecode II (nowsza wersja płatna, dwójka darmowa)
* Odtwarzacz audio - foobar
* Filtr niebieskiego światła - f.lux jest najlepszy
* Menadżer haseł - KeePass
* "Przypominacz" przerw - Workrave
* Lepsze wyszukiwanie w Windowsie - Listary (to jest po prostu MUST HAVE)
* Backupy/obraz systemu - Macrium Reflect Free
* Backup - Cobian Backup
* Monitoring temperatur - Open Hardware Monitor
* Monitoring systemu/procesów - Process Explorer (od Sysinternals)
* Szyfrowanie partycji/plików - VeraCrypt
* Narzędzie do zrzutów ekranu - Screenpresso
* Nagrywanie animowanych GIFów - LICEcap
BTW, kodeki? Od lat nie instalowalem zadnego
1) Po instalacji Windowsa 10 z miejsca idzie Debloat
2) FireFox + uBlock
3) 7-Zip
4) Discord
5) VLC
6) AIMP
7) KeePass
8) IrfanView
9) PDFCreator
10) Foxit Reader
11) PDFill
12) Notepad++
13) InfraRecorder na komputerze z nagrywarką
14) MS Office (ze względu na rodzaj wykonywanej pracy nie wchodzą w grę zamienniki)
Przeglądarka: Brave (za wbudowany blocker reklam+płatne AD w BATach reklamy i sprzętową akceleracje VAAPI) alternatywnie Falkon za użycie bibliotek QT (oba opensource)
Odtwarzacz: VLC i lub SMPlayer na silniku Mplayer lub MPV. Warto dodać, że nawet sam MPV daje radę ze swoim prostym GUI. Oba mają wszystko od obsługi niemalże każdego formatu (dzięki FFmpeg) włącznie z obsługą sprzętowego dekodowania. (Oba opensource)
Odtwarzacz audio: clementine lub qmmp bądź amarok (wszystkie opensource)
Office: WPS Office - niestety własnościowy, ale z dobrą kompatybilnością z MS Office. Jako alternatywę podam także OnlyOffice - opensource, zbudowany na bibliotekach QT i z dobrą obsługą formatów MS Office.
Edytor tekstu (zastępca notatnika): Kate (opensource)
Archiwizacja: PeaZIP (rozpakuje i zarchiwizuje niemalże wszystko i umożliwia kompresję do jednego z najlepszych formatów kompresji) (opensource)
Edycja wideo: KDEnlive, Shotcut, OpenShot, Olive, Flowblade, Lives lub Avidemux (wszystkie darmowe i open source), jest też fajny ale komercyjny i własnościowy Davinci Resolve.
Nagrywanie pulpitu/streaming: OBS Studio lub SSR. (oba opensource)
Komunikacja głosowa: Mumble (open source, dobrej jakości dźwięk i mnogość konfiguracji) lub własnościowy Discord.
Komunikacja testowa: RIOT ( open source klient matrix), Weechat (opensource CLI klient IRC, Matrix itp).
(De)Kompresja wideo: Handbrake lub MKVToolnix, bądź czysty FFmpeg (wszystkie open source).
Przeglądarka dokumentów (pdf itp): Okular (opensource)
Połączenia wideo: Viber
Szyfrowanie: VeraCrypt (opensource)
Wypalanie ISO USB/SD: Rosa Image Writer (ewentualnie Etcher) (opensource)
Grafika: GIMP i Krita lub Inkscape wszystkie opensource)
Prosta grafika: Drawpile, Photoflare (wszystkie opensource)
Grafika 3D: Blender (opensource)
Zarządzanie i edycja zdjęciami w tym raw: Darktable, Rawtherapee, Digikam (wszystkie opensource)
Klient FTP: FileZilla (opensource)
Klient torrent: qBitTorrent (opensource)
Klient poczty: Thunderbird (opensource)
Menadżer pobierania: uget (opensource)
Obróbka i tworzenie dźwięku: LMMS lub Ardour (oba opensource)
System cleaner: bleachbit (opensource)
Polecam Operę albo Vivaldi.
chyba sie ktos w 2005 roku zatrzymał
bandzip: wygodniejsza dekompresja i nie próbuje kompresować plików już skompresowanych drastycznie obniżając czas przy pomijalnej redukcji skuteczności kompresji