Montaż i uruchomienie routera DrayTek w przypadku profesjonalnych rozwiązań nie są poparte kreatorami czy dodatkowymi narzędziami programowymi. Router Vigor 2960 z racji przynależności do gałęzi profesjonalnych rozwiązań idealnie wpisuje się w tę konwencję. Jak już wspomnieliśmy wcześniej konstrukcja urządzenia to typowe rozwiązanie rackowe dlatego też jego umiejscowienie jest zrozumiałe. Podłączenie urządzenia do sieci logicznej również nie stanowi większego problemu a użytkownik powinien posiadać co najmniej podstawową wiedzę w zakresie konfiguracji i uruchomienia sieci lokalnych. W skrócie – do gniazda WAN podłączamy łącze operatora ISP. Z racji tego, że router nie posiada układu radiowego WiFi dlatego konfiguacja routera na pierwszym etapie możliwa jest tylko przy użyciu komputera podłączonego do jednego z portów LAN. Po wstępnej konfiguracji możemy rozpocząć szczegółowy proces ustawiania w zależności od infrastruktury sieciowej w określonej lokalizacji.
W domyślnej konfiguracji router posiada uruchomiony serwer DHCP. Dzięki temu podłączony komputer, który będzie służył jako narzędzie do konfiguracji. Domyślny adres IP routera to 192.168.1.1, dane logowania: admin, hasło: admin.
Panel administracyjny posiada bardzo typowy układ jak dla tego typu urządzeń. Wygląd interfejsu różni się nieco wyglądem od testowanego niedawno routera Vigor 2850Vn. Lewy panel zawiera pogrupowane opcje konfiguracyjne zaś w głównej części wyświetlane są wszystkie ustawienia. Uwagę zwraca ciekawe menu Online Status, które prezentuje wszystkie najważniejsze dane router - jego status, stan połączeń czy obciążenie procesora i zajętość pamięci RAM. Niestety nie udało uniknąć się drobnych wpadek. Pomimo prawidłowej konfiguracji routera od czasu do czasu status online pokazywał, że obywa interfejsy WAN są nieaktywne, choć każdy z nich działał.