FreeCAD krok po kroku, czyli krótki samouczek, jak rozpocząć projektowanie 3D
Porady dla użytkowników - jak rozpocząć pracę z programem FreeCAD
Projektowanie inżynierskie w systemach CAD 3D, niezależnie od programu wymaga sporego doświadczenia i wiedzy, którą przyszli inżynierowie zdobywają na studiach. Na studiach prowadzone są też zajęcia dotyczące obsługi takich programów jak Solid Works, Solid Edge czy AutoCAD. Wiedzę na ich temat zdobyć można również na różnego rodzaju szkoleniach, ale jak nauczyć się obsługi mniej popularnych programów CAD, w tym darmowych aplikacji takich jak FreeCAD?
Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju samouczki i tutoriale dostępne w Sieci, często opracowywane nie tylko przez twórców programu, ale przede wszystkim przez entuzjastycznie nastawionych użytkowników danego pakietu. W Polsce najbardziej znanym specjalistą od FreeCAD-a jest bloger Adrian Przekwas publikujący w sieci m.in. anglojęzyczne tutoriale do tego systemu pod adresem http://freecad-tutorial.blogspot.com/.
Ponieważ program FreeCAD, o którym napisaliśmy w artykule „Darmowe oprogramowanie CAD 3D dla biznes” jest jednym z zaledwie kilku bezpłatnych programów CAD 3D, z których można całkowicie legalnie korzystać w firmie w celach komercyjnych, dlatego postanowiliśmy stworzyć krótki i bardzo prosty tutorial. Pozwala on nieco bliżej zapoznać się ze sposobem projektowania w tym programie, jego możliwościami i dostępnymi funkcjami.
Instalacja i konfiguracja
W sieci można natrafić na wiele różnych wersji instalacyjnych FreeCAD-a. Najnowsze, stabilne wersje oraz wersje beta tego programu dostępne są na stronie grupy SourceForge.Net. Znaleźć tam można linki do stron z aktualnymi wersjami FreeCAD-a na Windows (wersje tylko 32 bitowe), Linuksa (dystrybucja Ubuntu 64-bit, dostępne są także wersje Debian) i Mac OS (również wersja 64-bitowa). Tam też znaleźć można również kompletną dokumentację dotyczącą tego oprogramowania taką jak przewodniki, poradniki, „kruczki i sztuczki” itp. Materiały te dostępne są w większości jedynie w języku angielskim.
Najnowsza stabilna wersja instalacyjna (0.13) dla Windows liczy sobie ok. 106,1 MB, jednak na potrzeby tego artykułu skorzystaliśmy ze starszej i nieco mniejszej (88,4 MB) wersji 0.12 (plik o nazwie FreeCAD_0.12.5284_x86_setup), która była już dostępna w sierpniu 2012 roku.
Po pobraniu pliku i jego uruchomieniu, pojawi się okno informujące, iż nie można „zweryfikować wydawcy”. Ignorujemy to ostrzeżenie i uruchamiamy instalator FreeCAD. Program zada następnie pytanie o typ instalacji; proponuję wybrać „Complete” (chociaż wymaga najwięcej przestrzeni na dysku), „Typical” może bowiem nie pozwolić na pracę z wszystkimi możliwościami systemu, a „Custom” przewidziano dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Instalacja trwa dosłownie kilka chwil, a po jej zakończeniu ikona FreeCAD pojawi się w Menu Start.