Hosting w chmurze, czyli bezpieczeństwo i gwarancja nieprzerwanej pracy
Czy hosting cloudowy to dziś najlepsze, najnowocześniejsze rozwiązanie dla przedsiębiorców rozpoczynających działania w internecie? Sprawdźmy kwestie bezpieczeństwa danych i płynności pracy, którymi hosting w chmurze od nazwa.pl pokonuje wariant lokalny.
Jaki rodzaj hostingu wybrać? Czy dzisiaj należy stawiać na tradycyjne - choć w świecie wirtualnym ciągle brzmi to egzotycznie - rozwiązania czy iść w stronę innowacji i zdecydować się na hosting cloudowy? Z poniższego tekstu dowiecie się jakie są zalety tego drugiego, nowszego oraz nowocześniejszego rozwiązania, promowanego przez nazwa.pl. Co można zdradzić już teraz, to na pewno większe bezpieczeństwo danych oraz gwarancja dostępności, stabilności dostarczania usług.
Hosting cloudowy czy lokalny?
Jak dobrze wiemy, siecią rządzą rozwiązania chmurowe, z których korzystają indywidualni użytkownicy czy też po prostu osoby fizyczne, według pewnej nomenklatury oraz przedsiębiorcy. Nieprawdopodobną popularnością cieszą się dyski w chmurze, które z powodzeniem zastąpiły fizyczne nośniki. Indywidualnie przetrzymujemy na nich dokumenty czy fotografie, zaś firmy wykorzystują je do backupu danych czy współdzielenia dokumentacji lub plików projektowych między pracownikami.
Dyski w chmurze to jednak jedynie ułamek zastosowań rozwiązań cloudowych. Dziś firmy stawiają na rozbudowane systemy ERP czy decydują się na hosting WWW w chmurze, który to jest tematem przewodnim niniejszego tekstu. Rzecz jasna, nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest posiadanie własnej strony internetowej czy szeregu związanych z nią usług, w nowoczesnej działalności biznesowej. Dlaczego jednak warto oprzeć swoją witryną na hostingu cloudowym zamiast tradycyjnych, lokalnych serwerów?
Główną zaletą hostingu w chmurze jest jego integracja z szeregiem niezbędnych usług. Decydując się na hosting lokalny musimy zadbać o konfigurację skrzynki e-mail czy miejsce na dane. To jak, posiłkując się prostą analogią kulinarną, kupno spodu do pizzy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku korzystania z hostingu cloudowego, w którym otrzymujemy cały zestaw usług zintegrowany już i skonfigurowany. Nie bez znaczenia jest również płynność pracy - usługi w chmurze cechują się znacznie mniejszym obciążeniem niż tradycyjne rozwiązania, co przyspiesza działanie strony oraz związanych z nią funkcjonalności.
Warto tu wspomnieć jeszcze o usługach, które nie są tak spektakularne, jak zapewnienia o bezpieczeństwie danych czy stabilności, ale stanowią nieprzecenioną wartość, zwłaszcza dla nowych przedsiębiorstw, którym pomagają zaistnieć w sieci. Pierwszą z nich jest wizytówka internetowa, którą można stworzyć nawet w 60 sekund - stanowi pierwszą stronę w sieci, pełniąc rolę prostego landing page`a. Drugą z nich jest rozbudowany kreator stron WWW, który pozwala na dopasowanie witryny do konkretnych potrzeb, a trzecią autorski autoinstalator aplikacji, pozwalający na szybkie założenie choćby firmowego bloga na popularnym Wordpressie.
Konsultanci, którzy odpowiadają na pytania klientów 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu to kolejna zaleta hostingu cloudowego nazwa.pl. W tradycyjnych rozwiązaniach za support odpowiada specjalista lub zespół, który zajmował się konfiguracją i implementacją wszystkich rozwiązań. Najczęściej osoba ta bądź przedstawiciel zespołu programistów nie są w stanie zareagować na nasze problemy odpowiednio szybko, gdyż zajmują się innymi zagadnieniami, dla innych klientów.
Hosting w chmurze gwarantuje pełną opiekę, co jest jednym z czynników zapewniających ciągłość usług. Co więcej, na pomoc konsultantów możemy liczyć nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Pomagają oni bowiem konfigurować nasze usługi, zakładają internetową wizytówkę z danymi firmy, uruchamiają konta poczty e-mail czy optymalizują pracę całej naszej infrastruktury.
Postaw na bezpieczeństwo danych
Gdy mowa o bezpieczeństwie danych, warto rozróżnić dwa bieguny tegoż bezpieczeństwa. Pierwszym z nich jest podejście akcentujące odporność na ataki cyberprzestępców, drugim zaś, po prostu zapewnienie, że nieumyślne usunięcie konkretnych plików przez nieświadomego użytkownika czy awaria serwera nie doprowadzą do firmowego kryzysu. Bezpieczeństwo to więc problematyka wielopoziomowa, którą można sprowadzić do jednej zmiennej. Dane, które nie są odpowiednio zabezpieczone, to dane, które ktoś może wykorzystać oraz które mogą po prostu zniknąć, do czego nie wolno dopuścić.
W zakresie ochrony przed cyberatakami hosting w chmurze ma znaczną przewagę nad wariantem tradycyjnym. Wynika to z nowoczesnej infrastruktury i wykorzystywania zaawansowanych systemów ochrony przed atakami DDoS i WAF oraz uruchomienia po stronie usługodawcy programów antywirusowych czy filtrów antyspamowych. Rozproszona struktura, która współpracuje ze sobą, ale nie przebywa fizycznie na jednym serwerze znacznie utrudnia wszelkie ataki hakerskie.
Hosting w chmurze zapewnia integralność danych oraz ich bezpieczeństwo dzięki zapisywaniu kopii zapasowych w różnych fizycznych lokalizacjach. Dzięki temu, nawet jeśli poważnej awarii ulegnie jeden z serwerów, pliki można odzyskać z innego. Dotyczy to również sytuacji przypadkowego usunięcia danych, choćby z firmowego dysku lub podczas segregacji współdzielonych plików. Usługi cloudowe pozwalają na odzyskanie dokumentów lub pobranie ich kopii, co może być przysłowiowym być albo nie być dla małej lub stawiającej swoje pierwsze kroki w świecie wielkiego biznesu firmy.
Kiedy dostępność ma znaczenie
Hosting w chmurze, poza innymi licznymi zaletami, o których już wspominaliśmy, charakteryzuje się stabilnością i płynnością działania. Jest mniej obciążony niż hosting tradycyjny, gdyż mniej osób korzysta z tego samego serwera, co ma wpływ na przepustowość. Ponadto rozwiązania technologiczne sprzężone z infrastrukturą dostarczaną przez nazwa.pl zapobiegają powstawaniu przeciążeń, skalują wykorzystanie zasobów i tak nimi zarządzają, by nasza strona nigdy nie przywitała użytkowników długim paskiem ładowania lub, tak po prostu, niedostępnością.
Warto nadmienić również, że hosting w chmurze to zasadniczo zestaw zintegrowanych rozwiązań. To wybranie całej infrastruktury zbudowanej wokół naszej strony internetowej, która nie dość, że nie wymaga dokładnego konfigurowania, to jest w pełni funkcjonalna zasadniczo od momentu aktywacji usługi. Przykładem niech będzie tutaj firmowa poczta, wyposażona w filtr antyspamowy i posiadająca adres nawiązujący do nazwy naszej firmy, co podnosi jej wiarygodność w oczach potencjalnych kontrahentów.
Rozwiązania, które zapewniają najwyższą jakość
Za hostingiem w chmurze, który elastycznością i funkcjonalnością zostawia daleko w tyle klasyczne, tradycyjne rozwiązania, przemawiają nowoczesne technologie, tak sprzętowe, jak i software`owe. Oferty zaczynające się od 50 GB pojemności na dane, a kończące na 250 GB są zbieżne pod względem rozwiązań technologicznych, na których bazują.
Serwery pracują na szybkich dyskach NVMe SSD, a klienci otrzymują domyślnie ochronę przed DDoS, WAF oraz wszystkie wymienione w tekście usługi w cloud hostingowe. Każda z ofert zapewnia obsługę protokołu HTTP/2 - przyspieszającego transmisję danych czy TLS 1.3 - odpowiedzialnego za uwierzytelnianie i integralność transferu przesyłanych informacji. W standardzie występuje również DNA Anycast, które poprzez kontakt zawsze z najbliżej zlokalizowanych serwerem wyraźnie przyspiesza proces ładowania stron internetowych.
Czym różnią się oferty hostingu cloudowego od nazwa.pl i którą z nich wybrać? Poza pojemnością, to bliźniacze usługi, które rozróżniają jedynie dwa rozwiązania. Pierwszym jest możliwość bezpłatnego zarejestrowania autorskiej domeny w najwyższym pakiecie, drugim zaś - pełne wsparcie dla standardu protokołów komunikacyjnych SSH. Zapewnia to bezpieczne, dodatkowo szyfrowane połączenie podczas przesyłania plików - cecha przydatna w większych firmach, które przechowują wiele danych wrażliwych.
Oferta lidera polskich usług hostingowych przebija wyraźnie wszystkie lokalne usługi pod względem ceny, która jest tu nikłym procentem tego, co trzeba płacić za przygotowanie i uruchomienie dedykowanych, tradycyjnych rozwiązań innym firmom. To nie wszystko, gdyż jak pokazują powyższe akapity, hosting w chmurze jest konfigurowalny, elastyczny i bezpieczny, a co najważniejsze - nie wymaga posiadania szczególnej wiedzy technicznej, co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują rozbudowanym zespołem specjalistów ds. IT.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!