Sterowniki do drukarki można pobrać ze strony producenta lub skorzystać z dołączonej do urządzenia płytki.
Konfiguracja druku
Ustawienia drukowania można zmieniać w standardowy sposób, w zasadzie identyczny jak w innych urządzeniach tego producenta. Bezpośrednio przed drukiem trzeba kliknąć we właściwości drukarki, a otworzy się okno z dostępnymi opcjami konfiguracji rozdzielonymi pomiędzy cztery zakładki. W pierwszej z nich znajdują się skróty drukowania, czyli przygotowane przez producenta gotowe profile.
W drugiej zakładce zmienić można jakość wydruku, rozmiar papieru oraz źródło i typ używanego papieru.
Trzecia zakładka umożliwia dostosowanie układu wydruku oraz zmianę orientacji z pionowej na poziomą.
W ostatniej zakładce można natomiast zmienić odwrócić kolejność drukowanych stron.
Producent zachęca ponadto do korzystania z aplikacji HP AiO Remote Printer. Wybierając odpowiednią zakładkę możemy przeglądać zdjęcia i dokumenty, które chcemy wydrukować. Kliknięcie w opcję Skanuj uruchamia aplikację HP Scan and Capture (opisuję ją nieco dalej).
Ostatnia opcja to przechwytywanie dokumentów. Jeśli zrobiliśmy zdjęcie np. strony w książce, gazecie lub innego dokumentu, ale źle je skadrowaliśmy i tekst nie jest do końca czytelny, to ta aplikacja nam pomoże.
Aplikacja "wyprostuje" zdjęcie, dzięki czemu można będzie odczytać znajdujący się tam tekst. Sprytne.
Konfiguracja skanowania
Skanować można bezpośrednio z urządzenia, ustawiając wszelkie parametry z pozycji panelu sterowania, za pomocą aplikacji HP Scan and Capture lub z panelu sterowania w komputerze.
Używając tego ostatniego wyświetli się nam następujące okno, w którym ustawić można wszystkie niezbędne parametry skanowanego dokumentu.
Z kolei aplikacja HP Scan and Capture (dostępna w sklepie Windows) ma bardziej nowoczesny interfejs, zaprojektowany z myślą o Windows 10). W zależności do tego, czy chcemy skanować zdjęcie, czy dokument, można wybrać odpowiednią opcję.
Tam też można zmienić zaawansowane parametry skanowania (rozdzielczość, typ pliku, rozmiar strony itd.).
Po zeskanowaniu dokumentu możemy go zapisać, ponowić proces ze zmienionymi ustawieniami lub usunąć.
HP ePrint
Urządzenie jest też wyposażone w bardzo przydatną funkcję drukowania mobilnego. Wystarczy zainstalować aplikację HP ePrint, aby drukować z dowolnego miejsca z dostępem do internetu (drukarka oczywiście też musi być podłączona do sieci). Drukować można zarówno pliki znajdujące się w pamięci urządzenia mobilnego jak i te przechowywane w chmurze - wystarczy zalogować się do odpowiedniej usługi.
Aplikacja jest przejrzysta i czytelna, a samo drukowanie przebiega w sposób intuicyjny. Po wybraniu pliku klikamy w opcję podgląd i jeśli wszystko się zgadza, to wybieramy opcję drukuj i gotowe.
W przypadku HP LaserJet Pro M130fw można też skorzystać z usługi Google Cloud Print 2.0 oraz aplikacji AirPrint dla urządzeń firmy Apple. Z kolei dzięki funkcji WiFi Direct można drukować bezpośrednio z urządzeń mobilnych bez konieczności dostępu do sieci firmowej (lub domowej).