Wydajność i czas pracy
Wyniki testów syntetycznych oraz pomiary czasu pracy na baterii phabletu Huawei Ascend Mate 7 znajdziecie w rankingu smartfonów. Kliknij na poniższe linki by sprawdzić szczegóły.
Wyniki szczegółowe Huawei Ascend Mate 7
Zobacz pojedynek: Huawei Ascend Mate 7 vs Samsung Galaxy Note 4
Zobacz pojedynek: Huawei Ascend Mate 7 vs Motorola Moto X (2 gen.)
Zobacz pojedynek: Huawei Ascend Mate 7 vs LG G3
Porównanie do innych smartfonów
W kilku słowach:
Procesor HiSilicon Kirin 925 z całą pewnością wystarczy do grania, codziennej pracy, multimediów, a nawet zaawansowanych aplikacji, ale pod względem wydajności (zwłaszcza układu graficznego) nie może się równać ze Snapdragonem 801 firmy Qualcomm. Wbudowana bateria o pojemności aż 4100 mAh pozwalała prowadzić rozmowy telefoniczne przez ok. 20 godzin (sieć 3G o wysokiej sile sygnału) lub oglądać filmy HD przez ponad 14 godzin przy jasności ustawionej na ok 40%. Ciągłe przeglądanie stron internetowych przez Wi-Fi kończyło się po około 13 godzinach. Typowy czas codziennej pracy wynosił 2,5 dnia. To naprawdę niezły wynik jak na hybrydę smartfona i tabletu. Do pełnego naładowania baterii potrzebne były 3 godziny.
System i programy
Ascend Mate 7 otrzymał od Huawei autorski interfejs graficzny Emotion UI 3.0. Nie ma jednak powodów do obaw. System działa naprawdę szybko. Nie zauważyłem, żadnych większych lagów w czasie testu. Przy okazji też prezentuje się całkiem nowocześnie i oferuje sporo różnorodnych motywów kolorystycznych.
Po wykonaniu „uszczypnięcia” dwoma palcami na ekranie możemy wybrać tapetę, dodać widżety, zmienić animacje lub dostosować rozkład ikon.
Wchodząc w ustawienia, a następnie wybierając pozycję „Styl ekranu głównego” możemy zmienić standardowy interfejs na uproszczony. Może być przydatny osobom o słabym wzroku lub miłośnikom minimalizmu.
Motyw graficzny
Zmiana motywu graficznego wiąże się nie tylko z modyfikacją kolorów i tapety. Zmianie ulegają też ikony programów i folderów oraz czcionki. Jeśli standardowy zestaw komuś nie przypadnie do gustu, to dodatkowe motywy pobrać można ze sklepu (wiele jest bezpłatnych).
Menu powiadomień i podręcznych ustawień również zostało dostosowane do nowego interfejsu. Zyskało na przejrzystości.
Ekran blokady daje dostęp do kilku opcji wysuwanych z dolnej krawędzi ekranu. Menu jest przezroczyste i rozmazuje obraz pod sobą (na wzór nowego iOS'a).
Menedżer telefonu
Jest to bardzo przydatna aplikiacja zainstalowana domyślnie w systemie Huaweia. Pełni kilka funkcji. Może wyczyścić pamięć RAM, zablokować wybrane numery telefoniczne, zarządzać dostępem programów do danych komórkowych, zarządzać powiadomieniami, aktywować blokadę dostępu do aplikacji, ustalić „godziny nocne” w których nie wolno użytkownikowi przeszkadzać oraz (co dla mnie najważniejsze) włączyć jeden z trybów oszczędzania energii.
Oszczędzanie energii
Tryby oszczędzania energii są trzy – Normalny, Inteligentny i Intensywny.
Ten ostatni znacznie ogranicza funkcjonalność smartfona, ale pozwala nawet kilkukrotnie wydłużyć czas pracy. Jest szczególnie przydatny gdy poziom naładowania będzie bardzo niski, a użytkownik musi jeszcze używać podstawowych funkcji telefonu jeszcze przez pewien czas.
Sterowanie ruchem
„Sterowanie ruchem” brzmi jakby odnosiło się do systemu zarządzającego światłami na skrzyżowaniu ;) , ale w Huaweiu przypisane jest do kilku akcji jakie smartfon wykonuje w określonej sytuacji. Np. jego odwrócenie spowoduje wyciszenie dzwonka lub alarmu, przyłożenie do ucha automatycznie odbierze nadchodzącą rozmowę lub automatycznie rozpocznie rozmowę z zaznaczonym kontaktem, a potrząsanie może zmienić układ ikon.
Skaner linii papilarnych
W tylnej części obudowy producent umieścił skaner linii papilarnych. Może on przydać się do odblokowywania ekranu, korzystania z sejfu lub ograniczania dostępu do aplikacji. Niestety sprawność jego działania nie jest wybitnie wysoka. Wielokrotnie miałem do czynienia z sytuacją w której kilkukrotne błędne skanowanie palca zablokowało skaner na 30 sekund. Musiałem wtedy posiłkować się kodem PIN, który stanowi alternatywne zabezpieczenie. W rezultacie skaner sprawiał mi tyle problemów, że po prostu lepiej było go wyłączyć i od razu używać PIN'u lub „wężyka”.
Funkcja ramki foto
Po podłączeniu smartfona do ładowarki może on pełnić funkcję klasycznej ramki wyświetlającej zdjęcia w zapętleniu.
Blokowanie dostępu do sieci komórkowej
Po wybraniu opcji „Aplikacje działające w sieci” z menu ustawień możemy zdefiniować które programy mają pozwolenie na dostęp do internetu przez sieć komórkową. Jest to dość istotna kwestia, gdyż niektóre programy potrafią synchronizować spore ilości danych, a tym samym mogą obciążyć nas dodatkowymi kosztami. Tutaj aplikacji takiej dajemy prawo wyłącznie do łączenia się z Wi-Fi i tym samym oszczędzamy dane 4G/3G.
Muzyka
Domyślny odtwarzacz muzyczny nie imponuje funkcjonalnością, ale za to jest prosty w obsłudze i przyjemny dla oka. Utwór można ustawić jako dzwonek, wyświetlić tekst piosenki, stworzyć listę odtwarzania i włączyć opcjonalne „ulepszenia” DTS (których nie polecam, bo obniżają jakość dźwięku). Jeśli do Huaweia podłączymy dobre słuchawki to oczekiwać możemy naprawdę niezłych wrażeń.
Użytkownik ma też dostęp do radia FM.
Gry
W systemie zainstalowano też skróty do 5 gier (m.in. Asphalt 8, Spider-Man i Real Football 2015). Aby z nich skorzystać najpierw musimy je pobrać (rekomendowane jest połączenie Wi-Fi).
Klawiatura
Interfejs klawiatury ekranowej jest wysoki i szeroki, a co za tym idzie osoby o małych dłoniach będą miały problem z obsługiwaniem go jedną ręką. Pola znaków są obszerne i dostatecznie od siebie oddalone, więc łatwo jest w nie trafić. System podpowiedzi działa poprawnie w języku polskim. Huawei udostępnił też system „Swype” umożliwiający pisanie ciągłe, bez odrywania palca między znakami.