Huawei P20 Lite to nowoczesny smartfon klasy średniej-premium. Dobry przykład na to, że producent podąża za nowymi trendami, popularnymi w roku 2018. Ma jasny wyświetlacz o wydłużonych proporcjach, podwójny aparat z tyłu i atrakcyjną szklano-metalową obudowę. Oto jego zalety.
jasny i szczegółowy wyświetlacz 19:9 Full HD+; bardzo cienkie ramki wokół wyświetlacza; poręczna, atrakcyjna, szklano-metalowa obudowa; 4GB RAM i 64 GB pamięci masowej; Dual SIM, NFC i dwuzakresowe Wi-Fi; Android 8.0 działa dość szybko; dobra jakość zdjęć RAW; skaner twarzy do odblokowywania telefonu; dość dobra wydajność procesora; miejsce dla karty microSD (zamiast jednej SIM); klasyczne wyjście słuchawkowe 3,5 mm
Minusynagrywa film Full HD, szkoda, że nie 4K Ultra HD; obudowa nie jest wodoszczelna; brak optycznej stabilizacji obrazu w aparacie; przeciętna bateria
Huawei P20 Lite - najważniejsze zalety
Najnowsza rodzina smartfonów Huawei P20 składa się z trzech modeli: P20 Pro, P20 oraz P20 Lite. Pierwszy z nich to zaawansowany i wydajny flagowiec z imponującymi możliwościami fotograficznymi i wyświetlaczem AMOLED. Drugi plasuje się odrobinę niżej, ale jest o kilkaset złotych tańszy i w praktyce stanowi optymalny wybór dla osób szukających szybkiego i dobrze wyglądającego smartfona. Teraz jednak skopimy się na trzecim i za razem najtańszym z tej trójki - Huawei P20 Lite.
Telefon kosztuje około 1500-1600 zł i zaliczamy go do klasy średniej-premium. W praktyce Huawei zastosował w tym modelu kilka najnowszych trendów, dzięki którym P20 Lite wygląda nowocześnie i oferuje konkurencyjną funkcjonalność.
Jeśli chcecie zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi tego smartfona, zapraszamy do pełnej recenzji Huawei P20 Lite. Teraz jednak skupimy się na jego kilku najważniejszych zaletach.
Jasny, dobry wyświetlacz
Huawei P20 Lite wyposażono w wyświetlacz IPS LCD. W tej klasie cenowej to powszechnie stosowana technologia, ale jak wiadomo nie każdy wyświetlacz jest taki sam. Huawei przyłożył się do zadania i stworzył panel, który oferuje dobrą jasność oraz atrakcyjne kolory, ale producent pamiętał też o najnowszych trendach zyskujących popularność w roku 2018.
Wyświetlacz ma wydłużone proporcje 19:9 oraz otoczony jest wąskimi ramkami. Dzięki nim smartfon nie tylko wygląda nowocześnie, ale również jest wygodny w obsłudze.
Warto zwrócić uwagę na to, że P20 Lite ma nieco cieńszą ramkę pod ekranem od P20 i P20 Pro, gdyż czytnik linii papilarnych przeniesiono na tył. Mimo, że jest on najtańszy z tej trójki, to w praktyce prezentuje się najlepiej.
Wyświetlacz ma przekątną 5,84 cala i rozdzielczość 2280x1080 px (Full HD+). Takie połączenie zapewnia bardzo dobrą szczegółowość obrazu - zdjęcia, filmy i drobny tekst na stronach internetowych są ostre i wyraźne.
Na górze wyświetlacza widoczny jest charakterystyczny „notch”, czyli wcięcie w ekranie. Jest to w praktyce mała górna ramka, która nie zajmuje całej szerokości wyświetlacza, lecz na niewielkiej powierzchni mieści aparat przedni, głośnik, czujniki i diodę powiadomień, a z trzech stron otoczona jest wyświetlaczem. Takie rozwiązanie może się podobać lub nie, ale najważniejsze jest jedno - wcięcie nie wpływa negatywnie na komfort obsługi dotykowej. Wręcz przeciwnie, zwiększa użyteczną przestrzeń ekranu. Jeśli wizualnie Wam ono nie pasuje to też nie ma problemu - można je ukryć w opcjach systemowych.
Poręczna i ładna obudowa
Wydłużone proporcje wyświetlacza i cienkie ramki mają bezpośredni wpływ na ergonomię obudowy. Przykładowo iPhone 8 Plus ma wyświetlacz 5,5 cala 16:9, wymiary 158,4 x 78,1 x 7,5 mm, a Huawei P20 Lite pomimo większego ekranu ma znacznie mniejszą obudowę: 148,6 x 71,2 x 7,4 mm. Jest więc o około 10 mm niższy i 7 mm węższy oraz waży zaledwie 145 gramów. Różnica w czasie obsługi jedną dłonią jest kolosalna. Huawei P20 Lite bardzo wygodnie leży w ręce i używa się go komfortowo.
Przód i tył obudowy wykonano ze szkła, a krawędzie boczne oraz konstrukcja wewnętrzna są aluminiowe. Telefon jest sztywny, solidny, wszystkie elementy są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy, nic nie skrzypi... słowem - jest bardzo dobrze. Szkoda tylko, że obudowa nie jest wodoszczelna.
Odblokowywanie za pomocą twarzy
Przydatną funkcją w telefonie Huawei P20 Lite jest rozpoznawanie twarzy. Dzięki niej możemy bardzo szybko odblokować ekran po prostu podnosząc urządzenie i kierując je w stronę twarzy. Funkcja nie zadziała jeśli mamy zamknięte oczy (np. gdyby ktoś próbował odblokować smartfon gdy śpimy).
Alternatywnie jest również bardzo dobry, szybki czytnik linii papilarnych z tyłu obudowy, który umieszczono w miejscu, w którym zazwyczaj spoczywa palec wskazujący.
Dual SIM
P20 Lite na lewej krawędzi obudowy ma szufladkę dla dwóch kart nano SIM. Możemy więc używać w nim dwóch numerów telefonicznych - np. prywatnego i służbowego lub dołożyć kartę z dużym pakietem internetowym. Jeśli używamy tylko jednego numeru, to drugą kartę SIM można zastąpić kartą pamięci microSD. Po dołożeniu szybkiej karty microSD będziemy mogli zapisywać na niej filmy i zdjęcia z aparatu, by zaoszczędzić miejsce w telefonie (choć i tak jest go całkiem sporo).
Wyjście słuchawkowe 3,5 mm
Rzeczą bardzo godną pochwały jest to, że w przeciwieństwie do swoich dwóch droższych braci Huawei P20 Lite wciąż ma klasyczne wyjście na słuchawki - mini jack 3,5 mm. Pozwala ono podłączyć klasyczne słuchawki przewodowe bez żadnej przejściówki. To znakomita wiadomość dla większości z nas.
W dodatku jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego jest całkiem dobra - telefon zapewnia dobrą dynamikę, czystość i szczegółowość na małych słuchawkach dokanałowych / dousznych lub średnich nausznych (czyli obu najpopularniejszych typach słuchawek używanych z telefonami).
Dobry aparat z tyłu i z przodu
Huawei P20 Lite ma dwie dobre kamerki. Z tyłu zastosowano duet 16 + 2 Mpx f/2.2, którym wykonany dobrej jakości zdjęcia w dzień. Jedną kwestią, którą warto zaznaczyć jest spora różnica między jakością w standardowym formacie JPG, a formatem RAW dostępnym w trybie „Profesjonalne zdjęcie”. Otóż jeśli telefon zapisuje zdjęcia od razu do JPG, to jakość obrazu w dobrym oświetleniu jest całkiem niezła - fotki wyglądają atrakcyjnie.
Huawei P20 Lite - zdjęcie JPG (kliknij by powiększyć)
Huawei P20 Lite - zdjęcie RAW wywołane do JPG (kliknij by powiększyć)
Maksymalną jakość osiągniemy jednak dopiero po przełączeniu się do trybu Pro i włączeniu formatu RAW w ustawieniach aparatu tylnego. Takie zdjęcia oferują znacznie lepszą szczegółowość i o wiele szersze możliwości edycji obrazu (np. przyciemnienia miejsc przepalonych lub rozjaśnienia cieni). Trzeba tylko pamiętać, że zdjęcia RAW trzeba wywołać np. w programie takim jak Adobe Lightroom na komputerze lub nawet w wersji mobilnej na smartfonie. Innymi słowy z plikami RAW mamy więcej pracy, ale możemy uzyskać o wiele lepszy efekt, zwłaszcza jeśli robimy telefonem zdjęcia z wymarzonych wakacji, ważnego spotkania z dawno nie widzianymi przyjaciółmi lub innego istotnego wydarzenia.
Huawei P20 Lite - RAW wywołany do JPG
Huawei P20 Lite - zdjęcie z aparatu tylnego (JPG)
Aparatem tylnym nagramy filmy Full HD. Ich ogólna jakość i szczegółowość jest w porządku jak na tę klasę sprzętu. Autofokus działa dość szybko i precyzyjnie. Szkoda tylko, że nie zastosowano stabilizacji optycznej.
Przednia kamerka ma 16 Mpx. Wykonamy nią całkiem udane autoportrety (lub jak kto woli „selfie”). Warunek jest tylko jeden - oświetlenie powinno być w miarę mocne. W słoneczny dzień uzyskamy atrakcyjne zdjęcia przednie.
Huawei P20 Lite - zdjęcie z aparatu przedniego
Szybki i funkcjonalny
Huawei P20 Lite ma system Android 8.0 z interfejsem EMUI 8.0. Jest on odrobinę starszy od EMUI 8.1 z Huawei P20 i P20 Pro, ale realne różnice są subtelne - najbardziej widać je w interfejsie aparatu.
Codzienne korzystanie z telefonu jest przyjemne. System działa wystarczająco szybko i stabilnie oraz jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Producent umieścił w systemie garść przydatnych opcji i funkcji, ale nie można go nazwać zaśmieconym.
Poza standardowymi aplikacjami od Google znajdziemy tutaj Menedżer Telefonu który pozwoli wyczyścić pamięć, przeskanować ją w poszukiwaniu wirusów oraz zablokować niepożądane numery telefoniczne. Jest też odtwarzacz muzyki i filmów, program Zdrowie współpracujący z akcesoriami noszonymi (np. smartwatchem), menedżer plików, notatnik, Facebook, Instagram, Netflix, radio FM, latarka, kalendarz, dyktafon oraz sporo atrakcyjnych, bezpłatnych motywów graficznych, pozwalających zmienić wygląd systemu.
Przydatna jest też funkcja pomniejszania interfejsu, dzięki której osoby z małymi dłońmi mogą łatwiej obsługiwać telefon. Aby włączyć tę opcję należy przesunąć palcem od środkowego przycisku na dolnym pasku w prawo lub w lewo. Nie zapomniano również trybie podzielonego ekranu, w którym uruchomimy dwie aplikacje jednocześnie - jedna nad drugą.
Jest również ochrona wzroku (czyli tzw. tryb nocny), możliwość dopasowania rozdzielczości i kolorów wyświetlacza, a także funkcja szyfrowania danych - wydzielona przestrzeń prywatna, do której dostęp jest dodatkowo chroniony. Zrzut ekranu możemy wykonać przesuwając trzema palcami w dół po ekranie.
Dzięki funkcji Chmura Huawei możemy zsynchronizować np. kontakty, zdjęcia, wiadomości, kalendarz, ustawienia Wi-Fi, notatki oraz inne dane. Za darmo otrzymujemy 5 GB, ale możemy za niewielkie pieniądze dokupić więcej przestrzeni (np. 50 GB za 0,99 Euro, czyli około 4 zł miesięcznie). Z Huawei Cloud korzystać możemy jednocześnie na wielu urządzeniach.
Z kolei Huawei Share służy do bardzo szybkiego, bezprzewodowego przesyłania plików między smartfonami. Aktywuje łączność Bluetooth, by wykryć urządzenia Huawei w pobliżu, a następnie przesyła pliki bezpośrednio przez Wi-Fi Direct (czyli znacznie szybciej niż przez Bluetooth). Jest to szczególnie przydatne w czasie przesyłania dużych plików, takich jak filmy, muzyka czy choćby zdjęcia.
Podsumowanie
Huawei P20 Lite to jeden z najładniejszych i najporęczniejszych smartfonów klasy średniej. Trzeba przyznać, że producent doskonale zaprojektował obudowę, dzięki czemu smartfon wygodnie leży w dłoni i obsługuje się go przyjemnie.
Ma dual SIM, 4 GB RAM, 64 GB pamięci masowej, miejsce dla microSD (zamiast jednej karty SIM), duży, jasny i szczegółowy wyświetlacz, cienkie ramki, wyjście słuchawkowe 3,5 mm, dość dobry procesor, NFC, Bluetooth z aptX i obsługuje USB OTG. Ma też funkcję rozpoznawania twarzy i szybki czytnik linii papilarnych. Dzięki baterii 3000 mAh typowy czas pracy dociera do 1,5 dnia. Jakość zdjęć i filmów też jest w porządku, pod warunkiem, że wykonujemy je w dobym oświetleniu.
Huawei P20 Lite jest bardzo udanym i godnym polecenia smartfonem klasy średniej-premium. Jeśli planujecie kupić nowy telefon z 2018. roku i macie do wydania około 1500 zł, to weźcie go pod uwagę. Szansa, że się rozczarujecie jest mała.
Komentarze
5