Oglądając w internecie screeny z pulpitów co bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów można zauważyć zmodyfikowane obramowania, ikony, paski start.
Są to nieoficjalne style/kompozycje systemu. Niektóre z nich są naprawdę ładne, i chcielibyście je mieć. Niestety to dość skomplikowana procedura i nie wszyscy wiedzą jak się za to zabrać. Aby wam to umożliwić powstał ten poradnik.
Po pierwsze należy ściągnąć uxThemePatcher na daną wersję systemu (32bit lub 64bit) z tego linka:
uxThemePatcher: 64bit lub 32bit
Po odpaleniu naszym oczom ukazuje się widok trochę zagmatwanego programu z wieloma guzikami. Naciskamy tylko te zaznaczone na obrazku poniżej:
Na pytanie czy zrestartować komputer odpowiadamy twierdząco.
Po resecie otwieramy przeglądarkę i wchodzimy na tą stronę i wybieramy sobie styl, który nam się najbardziej podoba (a wybór mamy duuuży)
Dla przykładu ja wybrałem ten styl. Będę go używał do pokazania jak powinno się poprawnie instalować style. Znakomitą większość stylów instaluje się w ten sam sposób.
Uwaga, na swoim własnym komputerze używam zmodyfikowanej wersji stylu TerraNova w której naprawiłem denerwujący błąd ze skaczącym paskiem. Link do niej został podany na końcu artykułu
Wypakowujemy i otwieramy folder stylu aby zobaczyć coś w tym stylu:
Teraz pobawimy się w kopiowanie, które jakże uwielbiamy. Wchodzimy do folderu "Themes" i w zależności od tego czy chcemy mieć pasek adresu w eksploratorze "WithAdressbar" czy też nie "WithoutAdressbar" wchodzimy do odpowiedniego folderu (polecam jednak wersję z paskiem adresu bo dzięki niej można się szybko między folderami przemieszczać ).
Wszystkie pliki zaznaczamy i kopiujemy:
I wklejamy je do folderu "C:/Windows/Resouces/Themes", aby wyglądały tak jak na załączonym obrazku:
Następnie należy podwójnie kliknąć na plik z rozszerzeniem .theme, i już! Mamy zmodyfikowany wygląd Windows!
Jeśli styl zawiera dodatkowe pliki systemowe takie jak explorer.exe czy shellstyle.dll (przykładowy styl je zawiera) to przejdź do Dodatku A
Jeśli chcesz zmienić ikonkę przycisku Menu Start to przejdź do Dodatku B
Zmodyfikowany styl TerraNova którego używam - Klik
Po tych wszystkich zabawach ze stylami, mój pulpit wygląda następująco
Dodatek A
W niektórych stylach jak i tym którego używam do prezentacji, dołączane są zmodyfikowane pliki explorer.exe i/lub inne, również systemowe. Pliki te służą zmianie specyficznych własności systemu (np. zmodyfikowany explorer.exe zawiera inny pasek start).
Pliki te z reguły są w folderze o nazwie "Resources" w folderze stylu lub podobnym.
Niektóre style wymagają by na systemach 64 bitowych podmienić pliki 32 bitowe oraz 64 bitowe jednocześnie. W takim przypadku po podmienieniu 64 bitowej wersji pliku korzystając z Dodatku A, powtarzamy operację na 32 bitowym odpowiedniku w folderze "Windows/system32".
Nie muszę chyba informować, że do takiej operacji potrzebne są uprawnienia administratora :)
Zmiana plików systemowych nie jest już tak prościutka jak kopiuj->wklej w Windowsie XP. Należy wykonać kilka kroków:
- Wchodzimy do folderu C:/Windows
- Klikamy na wybranym pliku systemowym (dla przykładu explorer.exe) PPM->Właściwości->Zabezpieczenia->Zaawansowane->Właściciel
- Klikamy na Edytuj i ustawiamy właściciela na siebie (np Jacek\Administratorzy). Należy jednocześnie pamiętać aby ustawić na właściciela ustawić siebie z dopiskiem grupy "Administratorzy" inaczej nie będzie działać.
- Nastęnie zamykamy okienko i wchodzimy jeszcze raz we Właściwości->Zabezpieczenia->Edytuj i upewniamy się, że wszystkie "ptaszki" są zaznaczone dla właściciela (czyli My/Administratorzy) Przykład poprawnie odbezpieczonego pliku:
- Jeżeli kopiujesz explorer.exe to przejdź dalej. Jeśli kopiujesz inny plik systemowy to po prostu go zamień.
- Następnie zmodyfikowany explorer.exe ze stylu kopiujemy sobie w jakieś łatwo dostępne miejsce (np. C:\Pliki)
- Wchodzimy w menadżer procesów (Ctrl+Alt+Del->Menadżer Procesów) i zabijamy proces "explorer.exe" (mówię poważnie :P )
- W menadżerze procesów wybieramy Plik->Nowe Zadanie i wpisujemy ścieżkę do uprzednio skopiowanego pliku explorer.exe
Włączył się zmodyfikowany explorer z innym paskiem start. Należy go teraz skopiować na miejsce oryginalnego (robiąc oczywiście kopię) aby ten włączał się za każdym razem.
Dodatek B
- Aby zmienić przycisk Menu Start należy pobrać ten program.
- Następnie rozpakowujemy go i włączamy.
- W folderze z programem dostępnych jest 10 przykładowych guzików. Jeżeli nam się nie podobają albo chcemy obejrzeć inne to wchodzimy tutaj i pobieramy wybrany guzik.
- Klikamy na następujący przycisk i wskazujemy plik .bmp z naszym guzikiem :
- I już, mamy zmieniony guzik Menu Start :)
Komentarze
22Pamiętam jak lubilem kiedyś instalować gagety na XP (od strony startowej zaczynając) - nigdy więcej (system wykańczał się 2 razy szybciej).
Recenzja nawet ok., ale ja się do niej na pewno nie będę odnosił (szkoda systemu mimo, że na prawdę nieźle się to prezentuje).
Fakt ze nie wiesz jak cos dziala i nie kontrolujesz tego co to "cos" robi, nie usprawiedliwia cie od wypisywania takich idiotyzmow.
Format jako sposob obejscia wszelkich problemow rowniez
by troll
ale osobiście zostaje przy wersji najbidniejszej w bajery