Intel Wireless Display pozwala na bezprzewodowe przesyłanie obrazu z laptopa do telewizora. Jak spisuje się w praktyce?
Przetestowaliśmy w redakcji technologię bezprzewodowego przesyłania obrazu Intel WiDi i możemy z Wami podzielić się naszymi spostrzeżeniami oraz wrażeniami z użytkowania. Na początek szybkie wprowadzenie w formie omówienia najważniejszych cech tej technologii.
• Obraz możemy przesłać bezprzewodowo do każdego urządzenia wyposażonego w złącze HDMI lub composite - czyli telewizor, ekran, projektor, monitor.
* Obsługa rozdzielczości HD (rzecz jasna przy użyciu kabla HDMI) - 1280x800 przy 30 klatkach na sekundę.
• Połączenie bezprzewodowe realizowane jest przy użyciu standardowych protokołów zabezpieczających - obsługa WPS/WPA2.
Nie ma więc obawy, że sąsiad zza ściany dysponujący takim samym adapterem będzie nas "podglądać".
• Do telewizora podłączamy (kablem) specjalny adapter WiFi. W naszych testach był to jeden z pierwszych dostępnych na rynku Netgear Push2TV PTV1000. Cena takiego urządzenia to w obecnej chwili około 340 zł.
Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości producenci telewizorów zaczną montować takie adaptery bezpośrednio w obudowie TV.
• Z obrazem przesyłany jest także dźwięk - to oczywiste, ale lepiej o tym wspomnieć. Jedynie dla uproszczenia naszego opisu będziemy to określać jako "bezprzewodowa transmisja obrazu".
* Technologia gwarantuje przesłanie dźwięku w jakości 128 kb/s.
• Notebook, z którego zechcemy przesyłać obraz, musi być wyposażony w technologię firmy Intel - WiDi (Wireless Display).
Notebooki wyposażone w odpowiednie podzespoły, (zapewne) będą oklejone specjalną naklejką Intela, dlatego użytkownicy zainteresowani taką technologią nie muszą znać się na sprzęcie i wiedzieć jakie dokładnie elementy w notebooku są wymagane.
Niektórych czytelników nie zdziwi, innych być może rozczaruje, że technologia WiDi wymaga wybranych procesorów Intel z rodziny Core, układu graficznego Intel HD, oraz sieci bezprzewodowej marki Intel. Szczegółowe wymagania sprzętowe i komponenty wymieniamy na kolejnej stronie.
• Każdy notebook oferujący WiDi będzie mieć zainstalowne odpowiednie oprogramowanie Intel MyWiFi oraz Intel Wireless Display, umożliwiające łatwe i szybkie nawiązanie połączenia z adapterem i uruchomienie tej funkcji.
To bardzo istotny element z punktu widzenia niezaawansowanych użytkowników. Całą procedurę instalacji i łączenia opisujemy na kolejnej stronie. Wydaje się naprawdę banalna - a to główna zaleta tej technologii.
• Technologia z całą pewnością nie jest przeznaczona dla graczy. Od razu trzeba to jasno zaznaczyć, aby uciąć wszelkie narzekania i krytyczne komentarze. A dlaczego, o tym już na kolejnej stronie.
Ciekawostki
Możliwość przesyłania obrazu do monitora drogą bezprzewodową oferuje karta graficzna GeForce GTX 460 WHDI Edition.
Technologia AMIMON WHDI pozwala przesyłać bezprzewodowo nieskompresowany obraz w rozdzielczości 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę, ze wsparciem dla zabezpieczeń HDCP 2.0 - co pozwala oglądać filmy BluRay.
Do transmisji wykorzystywany jest 40 MHz kanał w paśmie o częstotliwości 5 GHz. Przepustowość interfejsu wynosi 3 Gbps, a opóźnienia są mniejsze niż 1 milisekunda. Zasięg transmisji przekracza 30 m, także przez ściany, co oznacza, że obraz z karty możemy wygodnie przesłać nie tylko do monitora czy telewizora na biurku, ale także w dowolne miejsce w domu.
Popularność technologii WHDI powoli rośnie. AMIMON zakłada, że będzie można ją stosować we wszystkich urządzeniach audio-wideo, także mobilnych. WHDI może zastąpić połączenia HDMI, komponentowe, kompozytowe, DVI i D-sub. Możliwe jest nawet przesyłanie cyfrowego dźwięku przestrzennego (SPDIF) oraz stereo.