Jabra Elite 85h to słuchawki bezprzewodowe, które oferują potężny bas, wysoką jakość dźwięku oraz funkcję aktywnej redukcji szumu - ANC, która potrafi automatycznie rozpoznać otoczenie i dostosować się do niego. Mają łączność Bluetooth, a także klasyczną przewodową. Recenzja.
- łączność bezprzewodowa Bluetooth oraz przewodowa 3,5 mm,; - potężne tony niskie,; - bardzo dobra aktywna redukcja szumu (ANC),; - automatyczne dopasowanie ANC do otoczenia,; - długi czas pracy na baterii (30-40 godzin),; - czyste wyraźne rozmowy telefoniczne,; - bardzo dobry komfort noszenia,; - łatwa obsługa (wbudowane przyciski i aplikacja),; - dobra jakość wykonania,; - bardzo dobra ogólna jakość dźwięku,; - przycisk asystenta głosowego.
Minusy- automatyczne rozpoznawanie otoczenia czasami bywa zbyt czułe.
Aktywna redukcja szumów, która robi robotę
Odpoczywasz sobie w weekend na kanapie. Dookoła cisza, a Ty leżysz i słuchasz muzyki, może w tym samym czasie czytasz książkę. Przyjemnie prawda? A teraz nachodzi Cię ochota na spacer, przejażdżkę rowerową lub małe zakupy. Wychodzisz z domu, a Twoje słuchawki bezprzewodowe rozpoznają nowe otoczenie i dostosowują do niego tryb działania.
Wcześniej aktywna redukcja szumów działała z pełną mocą, by odizolować Cię od świata i zapewnić błogą ciszę, a teraz... Jesteś na ulicy, a Jabra Elite 85h zaczyna przekazywać dźwięki z zewnątrz, byś miał/miała rozeznanie w ruchu ulicznym. Jeśli wsiądziesz do autobusu, samochodu, tramwaju, pociągu to słuchawki włączą tryb "dojazdów" i mogą z powrotem włączyć ANC zgodnie z Twoimi preferencjami.
Wszystko to dzięki algorytmom sztucznej inteligencji oraz kilku mikrofonom wbudowanym w słuchawki Jabra Elite 85h. A to dopiero początek ich zalet. Zapraszam do recenzji.
Jabra Elite 85h - recenzja
Już nie mogę doczekać się aż opiszę Wam brzmienie tych słuchawek, bo to właśnie ono (obok ANC) zrobiło na mnie największe wrażenie. Ale to za moment. Zacznijmy klasycznie od wyglądu, ergonomii i jakości wykonania.
Bardzo wygodne, ze świetną izolacją
Jabra Elite 85h to słuchawki wokółuszne o konstrukcji zamkniętej, bo tylko taka gwarantuje odpowiedni poziom redukcji szumów (pasywny i aktywny). Są duże i bardzo komfortowo spoczywają na głowie, ale jednocześnie są składane i łatwe w przenoszeniu, zwłaszcza w dołączonym pokrowcu.
Szczelna konstrukcja ma zalety, ale też wady
Izolacja od zewnętrznych hałasów jest znakomita, ale połączenie syntetycznej skóry z zamkniętą konstrukcją, która szczelnie przylega do głowy zwiększa ryzyko pocenia się skóry, zwłaszcza latem. Słuchawki nie są przewiewne, bo nie mogą takie być. Aktywna i pasywna redukcja szumów wymaga zamkniętej przestrzeni, ale niestety kosztem słabej wymiany ciepła i pary.
Rozmiar poduszek
- Wymiary zewnętrzne: 96 x 72 mm
- Wymiary otworu wewnętrznego: 63 x 38 mm
- Głębokość: 15 - 26 mm
Wnętrze muszli słuchawkowych jest wyłożone miękką pianką i profilowane skośnie - w najpłytszym miejscu ma około 15, a w najgłębszym 26 mm. Małżowiny uszne mieszczą się w większości w środku (miejsca pod poduszkami jest całkiem sporo). Same poduszki są miękkie i bardzo wygodne.
Poduszki można zdjąć i wyczyścić lub w razie potrzeby wymienić na nowe.
Automatyczne odtwarzanie i pauzowanie
Słuchawki Jabra Elite 85h automatycznie rozpoznają gdy są założone na głowę i kiedy są zdjęte. W pierwszym przypadku włączają odtwarzanie (mogą też od razu informować o stanie naładowania akumulatora), a w drugim przypadku włączają pauzę.
Zewnętrzne powierzchnie słuchawek są w większości płócienne (jeansowe). Ponadto zastosowano też wysokiej jakości tworzywa sztuczne o matowej powierzchni.
Jakość wykonania jest dobra. Nie ma zbędnych luzów, drobne skrzypnięcia pojawiają się przy mocniejszym wyginaniu pałąka, ale są dość ciche i bez wpływu na normalne korzystanie ze słuchawek.
Na dużą i małą głowę
Szeroka regulacja i dobry docisk pałąka sprawiają, że słuchawki Jabra Elite 85h trzymają się zarówno małej jak i dużej głowy. W zasadzie nie widzę przeszkód, by w nich biegać, tym bardziej, że...
Są odporne na deszcz
Tutaj w zasadzie wiele pisać nie trzeba, bo producent ogranicza się do deklaracji, że słuchawki są odporne na deszcz. Kluczowe miejsca wewnątrz zostały pokryte zabezpieczającą powłoką.
Słuchawki wyłączają się po przekręceniu obudów na płasko i włączają, gdy ustawimy je z powrotem do normalnej pozycji.
Na lewej obudowie mamy przycisk zmiany trybu aktywnej redukcji szumów (krótki klik): wyłączony, włączony, przepuszczanie zewnętrznych dźwięków (HearThrough). Przytrzymanie przycisku zmienia profil ustawień (miejsce publiczne, dojazdy, miejsce prywatne (ciche) lub ustawienia własne.
W prawej obudowie, na dole, umieszczono przycisk asystenta głosowego (Asystent Google, Siri, Alexa). Poniżej znajdziemy wejście mini jack 3,5 mm dla dźwięku analogowego z dowolnego odtwarzacza z wyjściem słuchawkowym. Jest też USB-C do ładowania akumulatora i dioda prezentująca stan akumulatora.
Z kolei na prawym zewnętrznym panelu jest przycisk do odbierania rozmów (lub odtwarzania/pauzowania), a także regulacja głośności.
Potężny bas, znakomita wygoda, fenomenalna jakość rozmów i świetna aktywna redukcja szumu. Jabra Elite 85h to moje wymarzone słuchawki bezprzewodowe.
Jabra Elite 85h wypowiadają od czasu do czasu komunikaty głosowe, ale... niestety nie po polsku. W czasie moich testów dostępny był język angielski, niemiecki, francuski i parę języków azjatyckich.
Aplikacja Jabra Sound+
Aplikacja na smartfony pełni tutaj ważną rolę, bo pozwala zdefiniować ustawienia każdego profilu, włączyć automatyczne rozpoznawanie otoczenia (SmartSound), wykonać aktualizację oprogramowania słuchawek oraz skorzystać z wielu innych ustawień.
Najważniejsze są tak zwane "momenty", czyli profile ustawień:
- My Moment - ustawienia własne
- Commute - dojazdy (np. pociąg, autobus, samolot)
- In Public - miejsce publiczne
- In Private - miejsce prywatne (ciche miejsce)
W każdym z tych profili można wybrać sposób działania aktywnej redukcji szumu:
- Active Noise Cancellation - włączona aktywna redukcja szumu
- HearThrough - włączone przekazywanie dźwięków z zewnątrz (przydatne w czasie poruszania się w ruchu ulicznym
- Sound Mode off - wyłączona aktywna redukcja szumu (wciąż pozostaje pasywna redukcja wynikająca z zamkniętej, szczelnej konstrukcji słuchawek)
W każdym profilu warto też ustawić podstawowe zmiany brzmienia. Np. podbicie tonów niskich, zwiększenie czytelności głosu, podbicie tonów wysokich itp.
Na dole widnieje też pasek z napisem SmartSound - dotykając przycisku po prawej stronie można włączyć tryb automatycznego dostosowywania aktywnej redukcji szumów do otoczenia.
Fenomenalna jakość rozmów
8 wbudowanych mikrofonów i dopracowane algorytmy AI dają absolutnie fantastyczne efekty w czasie rozmów telefonicznych. Słuchawki automatycznie zmieniają tryb dźwięku tak, by nadać priorytet głosowi.
Standardowe pasmo przenoszenia to 10 - 20000 Hz, ale w czasie rozmów głosowych słuchawki ograniczają ten zakres do 150 - 6800 Hz. Wyeliminowane zostają najniższe pomruki i najwyższe dźwięki w tle, a głos jest wyraźny i czysty (oczywiście pod warunkiem, że sygnał komórkowy jest mocny i wysokiej jakości - na to już słuchawki wpływu nie mają).
Bardzo przydatne jest też to, że w czasie rozmowy mój głos też był przekierowywany do słuchawek, więc mogłem lepiej słyszeć sam siebie (a jest to ważne, bo pasywna izolacja słuchawek jest mocna). Ponadto głos użytkownika słuchawek jest dodatkowo odszumiany i "wyodrębniany" z gwaru miejsca publicznego. Po to, by rozmówca rozumiał nas lepiej.
Ze słuchawkami sparować można jednocześnie dwa smartfony.
Długi czas pracy
Dobrze, że wpadłem na genialny pomysł, by wziąć te słuchawki na urlop, bo w czasie normalnego testu miałbym problem z określeniem czasu pracy. W czasie dwóch tygodni ładowałem te słuchawki jeden raz, a używałem ich codziennie, zazwyczaj po 2-3 godziny.
Nie liczyłem czasu z dokładnością do minuty, ale zdecydowanie jestem w stanie stwierdzić, że z wyłączoną aktywną redukcją szumu słuchawki będą grały bezprzewodowo przez około 40 godzin, a z włączoną ANC ponad 30 godzin. Powyższe czasy pracy są możliwe do osiągnięcia przy około połowie głośności (a to wcale nie jest cicho). Pamiętajcie jednak, że jeśli wyjdziecie z tymi słuchawkami zimą na zewnątrz, to czas pracy będzie krótszy (to normalne zachowanie każdego akumulatora Li-ion).
Słowem: czas pracy jest bardzo dobry.
Jabra Elite 85h - specyfikacja
- konstrukcja: słuchawki wokółuszne, zamknięte
- łączność bezprzewodowa: Bluetooth 5.0, zasięg około 10 m
- łączność przewodowa: mini jack 3,5 mm (analogowe audio), przewód w zestawie 1,2 m + przewód USB typ C do ładowania (0,3 m)
- aktywna redukcja szumów (ANC): tak (z technologią automatycznego rozpoznawania otoczenia SmartSound)
- przetworniki: dynamiczne, 40 mm
- pasmo przenoszenia: 10 - 20000 Hz
- mikrofony: 6x MEMS (-29 dBV/Pa, 100 - 8000 Hz)+ 2x ECM (-32 dBV/Pa, 200 - 8000 Hz)
- odporność na deszcz: tak
- masa: 296 g
- inne cechy: możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych, maksymalnie 2 sparowanie telefony jednocześnie, wbudowany przycisk asystenta głosowego, słuchawki rozpoznają założenie na głowę (automatyczne odtwarzanie i pauza)
Czytaj dalej by zapoznać się z jakością dźwięku oraz opinią o słuchawkach Jabra Elite 85h.