Drukarka to jedno z podstawowych urządzeń, jakich w mieszkaniu ucznia i studenta nie powinno zabraknąć. Zakup takiego sprzętu na szczęście wcale nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Najważniejsze, by z głową wybrać odpowiedni model dla siebie.
Zarówno w przypadku uczniów, jak i studentów, ograniczanie wydatków jest niezwykle istotne. Dlatego właśnie, polecamy przede wszystkim drukarki do 500 zł, których eksploatacja również nie należy do najdroższych.
Niska cena urządzenia i równie niskie koszty druku są bardzo ważne, ale nie można lekceważyć innych cech. Niemałe znaczenie ma na przykład wielofunkcyjność: skanowanie i kopiowanie przyda się przy nadrabianiu zaległości i robieniu notatek. Za jeden z priorytetów uznaliśmy też nieduże gabaryty (wszak w pokoju dziecięcym, a co dopiero w akademiku miejsca prawie zawsze brakuje), a za mile widziane uznaliśmy: łączność bezprzewodową i druk mobilny, dzięki którym instalowanie i późniejsze korzystanie z drukarki jest mniej kłopotliwe.
Bardzo tanie drukowanie
Jaką drukarkę wybrać, gdy ma się mocno ograniczony budżet? Canon PIXMA MG2555S to zdecydowanie opcja godna polecenia. To atramentowe urządzenie wielofunkcyjne w bardzo przystępnej cenie. Prędkość wprawdzie nie zachwyca (sięga ona 8 stron na minutę i to tylko w mono), ale już sama jakość wydruków potrafi mile zaskoczyć.
Na liście autów tego Canona na pewno wypada zapisać także niewielkie gabaryty i rozwiązania, dzięki którym korzystanie z niego po prostu się opłaca. To wydajne kasety z tuszem oraz niskie zapotrzebowanie na energię. Co więcej, drukarka sama się wyłącza, dzięki czemu nawet zapominalscy co nieco zaoszczędzą.
Nieco droższą, choć wciąż bardzo dobrze wycenioną alternatywą jest HP DeskJet 3785 Ink Advantage Wireless. Wśród jej plusów, zaraz obok niskich kosztów eksploatacji – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się łączność bezprzewodowa. Dzięki Wi-Fi ta atramentowa drukarka może stanąć w dowolnym miejscu, a drukowanie z komputera czy smartfona jest superwygodne.
To też jedno z najmniejszych urządzeń wielofunkcyjnych na świecie, dzięki czemu z powodzeniem może stanąć nawet na biurku. Intuicyjny panel sterowania sprawia z kolei, że z obsługą poradzi sobie każdy, niezależnie od wieku. Ponownie – minusem może być prędkość wydruku, ale w tej cenie nie powinno się raczej na to narzekać.
Większy wydatek na start = mniejsze wydatki w przyszłości
Czasem warto więcej zapłacić za samo urządzenie, by poważnych oszczędności doczekać się po upływie pewnego czasu – ma to sens przede wszystkim wtedy, gdy drukuje się dużo (a na studiach to właściwie norma). Właśnie z myślą o takich osobach została zaprojektowana jednofunkcyjna drukarka Epson EcoTank L1110 z systemem stałego zasilania w atrament. Dodajmy, że w zestawie z drukarką znajduje się zapas tuszu, który wystarcza na zadrukowanie nawet 8100 czarno-białych stron i 6500 kolorowych.
Wysoką jakość zapewnia głowica Micro Piezo, a szybkość sięgająca 33 stron na minutę to wynik, do którego trudno się przyczepić, nawet jeśli jest się studentem, któremu wiecznie brakuje czasu.
Tanie eksploatacja to też jeden z największych atutów drukarki Brother DCP-T510W, która nasze redakcyjne testy opuściła z prawie maksymalną notą. W przeciwieństwie do propozycji Epsona jest to urządzenie wielofunkcyjne, które poza drukowaniem oferuje także skanowanie i kopiowanie, a dodatkowo pozwala korzystać z tego „bez kabli”.
Nie jest to urządzenie bez wad – pracuje niezbyt szybko i dość głośno, ale jeśli oszczędność jest priorytetem, to warto dać mu szansę. Zarówno studenci, jak i rodzice uczniów bez wątpienia to docenią, podobnie jak solidną konstrukcję i prostą obsługę.
Laserowa alternatywa
Na koniec zostawiliśmy dwie propozycje z innej kategorii – są to mianowicie monochromatyczne drukarki laserowe. Warto na nie postawić, jeśli drukuje się dużo i bez kolorów – koszty użytkowania mogą być wtedy minimalne. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest Brother HL-1223WE, którego toner ma stałą cenę 99 zł i pozwala na zadrukowanie nawet 1500 stron.
Tania eksploatacja jest największym, ale nie jedynym atutem tego „Braciszka”. Na uwagę zasługuje również jego szybkość (dochodząca do 20 stron na minutę), jakość wydruków oraz możliwość skorzystania z łączności Wi-Fi. Stosunek ceny do oferowanych możliwości jest więc niezwykle atrakcyjny.
W podobnej cenie dostępny jest minimalnie mniej oszczędny, ale wciąż szybki, prosty w obsłudze i oferujący łączność bezprzewodową model Samsung SL-M2070W. Najważniejsza różnica pomiędzy nim a wspomnianym wcześniej Brotherem jest taka, że jest to urządzenie wielofunkcyjne, a więc bardziej praktyczne – szczególnie dla studenta.
Jeśli wielofunkcyjność, wygoda i oszczędność to najważniejsze z priorytetów, to bez cienia wątpliwości będą to dobrze wydane cztery stówki…
Komentarze
1