Czy niedrogi laptop zapewni nam odpowiednią szybkość działania Fortnite, CS:GO i APEX? I co zyskamy inwestując w topowy laptop gamingowy?
Kontynuujemy nasz cykl sprawdzania popularnych gier e-sportowych na różnych konfiguracjach sprzętowych. Mówiąc o popularnych tytułach e-sportowych mówimy konkretnie o Fortnite: CS:GO oraz APEX: Legends. Jeśli przegapiliście poprzednie cześci, a jesteście zwolennikami desktopów koniecznie zerknijcie do artykułu Jaki procesor i karta graficzna dla e-sportowca? Nie zapomnijcie również rzucić okiem na nasz rankingu polecanych laptopów do gier.
APEX, Fortnite i CS:GO na laptopach
Dziś będziemy grać na laptopach, bo miłośnik e-sportu pewnie lubi grać zawsze i wszędzie. Sprawdzamy w działaniu dwie skrajne konfiguracje - niedrogą maszynę z podstawym układem graficznym, jak i prawdziwe gamingowe monstrum. Czy tańszy laptop pozwoli na odpowiednią szybkość działania gier i czy potężna gamingowa maszyna pozwoli na komfortową rozgrywkę w najwyższych ustawieniach i stałych 144 klatkach na sekundę?
Cel - 60 lub 144 klatki na sekundę
Desktopowi gracze mogą przebierać w różnych monitorach, które oferują szybkie odświeżanie ekranu, jak np. 144, 160, czy wręcz 240 Hz. Rozwój laptopów dla graczy również nie stoi w miejscu i tu także znajdziemy modele o wysokim odświeżaniu ekranu. W przypadku tańszego laptopa nie ma co liczyć na cuda - dysponujemy matrycą Full HD o odświeżaniu 60 Hz. Niewiele, ale w przypadku tego segmentu cenowego trudno liczyć na więcej. Z kolei bardzo mocna gamingowa maszyna została wyposażona w ekran o odświeżaniu 144 Hz - również o rozdzielczości Full HD.
Do generowania dużej liczby klatek na sekundę przyda się wydajny procesor z mocnym pojedynczym wątkiem - w obu przypadkach postawiliśmy na procesory Intel Core 8. Generacji. O jakich konkretnie modelach mówimy?
Laptop #1
Dell G3 15 - procesor Intel Core i5-8400H i układ graficzny NVIDIA GeForce GTX 1050
Ta maszyna została oparta na procesorze Intel Core i5 8400H - może się on pochwalić czterema rzeczywistymi rdzeniami (osiem wątków) i taktowaniem dochodzącym do 4,2 GHz (maksymalne taktowanie turbo). Zastosowany w laptopie układ graficzny to NVIDIA GeForce GTX 1050, który w połączeniu z odpowiednio wydajnym procesorem Intela powinien pozwolić na rozgrywkę w e-sportowe tytuły, które przecież nie są bardzo wymagające.
Laptop #2
MSI GS75 Stealth - procesor Intel Core i7-8750H i układ graficzny NVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q
Ten laptop to marzenie każdego laptopowego gracza. Zastosowano w nim procesor Intel Core i7 8750H, który może się pochwalić sześcioma rdzenia i dwunastoma wątkami. Maksymalne taktowanie turbo tego modelu to 4,1 GHz. Czy ten procesor pozwoli rozwinąć skrzydła naprawdę mocarnemu układowi graficznemu, czyli NVIDIA GeForce RTX 2080 w wersji Max-Q?
Nasze zmagania z dwoma laptopami możecie zobaczyć na poniższym materiale wideo!
A wy jaką konfigurację polecalibyście dla laptopa przeznaczonego do e-sportowych gier? Dajcie znać głosując w ankiecie oraz w komentarzach!
Komentarze
2coraz więcej ich na ulicach ... a ile fanów naśladujących
na szczęście ci sportowcy każdego dnia po wylewają tony potu na siłowni :-)