Kupując komputer z procesorem Core 2 Duo E8400 wiedziałem że grzechem by było pozostać przy standardowym taktowaniu tego CPU. Od razu zacząłem przeszukiwać sieć w celu znalezienia najlepszego coolera w cenie do 100 zł. Wybór padł na Pentagram Freezone HP-120 AlCu Karakorum (najlepiej mówić tylko Karakorum :D ) na temat którego znalazłem wiele pochlebnych opinii i tekstów zachęcających do kupna.
Samo chłodzenie zapakowane jest w duże czarno-zółte pudełko z wcięciem na froncie aby potencjalny klient mógł jeszcze przed kupnem podziwiać wielkość radiatora.
Zawartość i wyposażenie
W pudełku znajdziemy : Radiator z wybitym napsiem firmy, wentylator, zapinki wentylatora, koszyczek, 4 kołki, zapinkę, kontroler obrotów oraz pastę termoprzewodzącą w opakowaniu.(ogólnie nie polecam używać nałożyłem żeby sprawdzić czy się do czegoś nadaje, ale szybko zmieniłem na Arctic Silver 5 :) )
Wymiary i problem po zamontowaniu
Wymiary chłodzenia są dosyć duże wynoszą one 104x125x155 mm(szerokość-głębokość-wysokość). W sieci pomimo wielu optymistycznych i zachęcających wypowiedzi była też podawana największa wada tego chłodzenia, czyli fakt iż nie mieści się ono do wszystkich obudów. Ja posiadam obudowę CM 690 i w moim przypadku nie było takiego problemu, ale posiadacze mniejszych obudów mogą mieć problemy i będą zmuszeni do zdjęcia panelu bocznego :/ , co nie zmienia faktu, że posiadanie takiego potwora w obudowie nie powinno przeszkadzać i niszczyć estetykę naszego komputera.
Dziwny problem?? Czy ludzka niezdarność?
Gdy przystępowałem do montażu koszyczka od chłodzenia to zauważyłem pewien problem, na mojej płycie GA-EP45-DS3L nie da się tak zamontować koszyczka żeby chłodzenie było zwrócone w kierunku frontu. Możliwa było tylko zamontowanie w taki sposób jak widać na zdjęciu, a głównym powodem tego problemu był radiator mostka północnego. Który jest o jakieś 2 cm za duży. Dziwny problem, który niektórym posiadaczom tej płyty może naprawdę przeszkadzać jeśli chcą inaczej rozplanować przepływ powietrza w obudowie.
Wydajność czyli to co najważniejsze
Wiatrak dodawany do zestawu posiada regulator obrotów w zakresie 1000-2000rpm, a wielkość przepływu powietrza rośnie wtedy z 38 do 80.1 CFM jest to już pokaźna liczba lecz niestety okupiona niemiłosiernym hałasem, który wielu użytkownikom może bardzo przeszkadzać. Na szczęście nawet przy najmniejszych obrotach wydajność stoi na wysokim poziomie ale przy większym OC przydaję się te 2000rpm bo nawet w stresie pozwala zachować odpowiednie temperatury. Dla mnie osobiście hałas wiatraka na maxymalnych obrotach na radiatorze był nie do zniesienia i założyłem wiatrak z obudowy, który max. kręci się 1200rpm zachowując podobną wydajność.
Jak widać na powyższym wykresie różnica w wydajności jest bardzo duża, BOX-owy cooler nie wytrzymywał nawet 10 min testu w orthosie będąc ustawionym na 4 GHz przy fsb=445 a mnożnik 9x, na 3,6Ghz zachowywał się najstabilniej. Za to na Karakorum 4GHz nie robi większego wrażenia podniosłem nieco napięcie do 1,3V i wszystko śmiga super stabilnie.
Powyższe temperatury zostały uzyskane w obudowie CoolerMaster CM690 przy 4h testowania w orthosie >>Small FFTs - stress CPU priority - 9
Przy zamontowanych:
2x SilentumPC Zephyr 120mm – Góra
1x CoolerMaster Ultra Silent120mm (blue LED) – Tył
1xCoolerMaster Ultra Silent 120mm – Dół
1xCoolerMaster Ultra Silent 120mm - na radiatorze od chłodzenia CPU
1xWiatrak z zakupionego Karakoruma działający na przejściówce 5V - Przód
Moim zdaniem za cenę 100zł jest to bezkonkurencyjny produkt, który może pozwolić na overclocking nawet na 4 rdzeniowych procesorach. Jedyną wadą jest głośność wiatraka którego według gustu możemy wymienić na cichszy model. Lub jeśli ktoś nie chce się bawić w OC to sam radiator w zupełności sobie poradzi i wtedy możemy cieszyć się błogą ciszą.
Komentarze
10