Dopasowanie telefonu z systemem Windows Phone 8 do własnych upodobań i przyzwyczajeń jest bardzo proste.
Można sobie z tym poradzić nawet zupełnie nie znając się na komórkach, komputerach, sieciach WiFi oraz wszelkich technologiach bezprzewodowych. Jeżeli będzie to konieczne telefon sam będzie niemal prowadził użytkownika przez kolejne ekrany, w których należy tylko włączyć odpowiednie opcje lub (bardzo rzadko) wpisać jakieś informacje.
Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest zgromadzenie wszystkich funkcji odpowiedzialnych za działanie telefonu w jednym menu o nazwie Ustawienia. Żeby do niego dotrzeć trzeba jednak przewinąć w lewo pierwszy ekran menu Start i wyszukać właściwą pozycję na liście aplikacji. Ponieważ lista układana jest alfabetycznie więc polecenie Ustawienia ulokowane jest na samym końcu.
Ponieważ, co jakiś czas, trzeba zajrzeć do tego menu, warto je przenieść do menu Start. Będzie tam zawsze pod ręką i błyskawicznie będzie można zmienić ważne parametry pracy telefonu. W tym celu odszukaj polecenie Ustawienia i przytrzymaj na nim palec przez kilka sekund. Po chwili pojawi się pod nazwą tej funkcji pasek z poleceniem „przypnij do ekranu startowego”. Po jego puknięciu kafelek z poleceniem Ustawienia pojawi się w menu Start.
Jeżeli kafelek Ustawienia zajmuje zbyt dużo miejsca w menu Start to możesz go zmniejszyć lub usunąć z tego menu. W tym celu przytrzymaj przez chwilę palec na tym kafelku. Po chwili powiększy się on lekko, a w jego dwóch narożnikach pojawią się małe ikony. Jeżeli pukniesz w ikonę umieszczoną w prawym górnym rogu kafelka to zostanie on usunięty z menu Start (ale nadal pozostanie na liście aplikacji). W przypadku, gdy pukniesz ikonę umieszczoną w prawym dolnym rogu kafelka, zostanie on zmniejszony o połowę.
Możesz nie tylko zmniejszyć kafelek, ale też i przestawić go w inne miejsce. W tym celu znowu przytrzymaj palec na kafelku. Gdy powiększy się on lekko przeciągnij go palcem pomiędzy inne kafelki. Jeżeli kafelek znajdzie się we właściwym miejscu, to po prostu, puknij go palcem. Kafelek funkcji zostanie na stałe ulokowany w miejscu, które dla niego wybrałeś. Teraz zawsze jest pod ręką i w każdej chwili możesz przejść do funkcji sterujących telefonem.
Data+godzina
Jedną z pierwszych czynności jaką należy zwykle wykonać przy konfigurowaniu telefonu jest wprowadzenie właściwej daty i czasu. Przycisk, który to umożliwia jest umieszczony dość daleko na liście ustawień, bo z funkcji tej korzysta się dość rzadko. Żeby go odnaleźć przewiń dość mocno ekran ustawień w górę, po czym puknij w przycisk „data+godzina”, gdy tylko go znajdziesz.
Jeżeli telefon połączony jest z siecią WiFi to może automatycznie ustawiać datę i czas. Jeżeli jeszcze nie włączyłeś połączenia WiFi to możesz ręcznie ustawić czas w telefonie. Wyłącz przełącznik Ustaw automatycznie i puknij w przycisk Strefa czasowa. Wybierz następnie opcję „Sarajewo, Skopie, Warszawa, Zagrzeb”. Korzystając z pozostałych przycisków ustaw prawidłową datę oraz godzinę, za każdym razem pukają na koniec przycisk „gotowe”.
Jeżeli włączone jest korzystanie z sieci WiFi i telefon często bywa podłączony do jakiejś sieci, to możesz skorzystać z funkcji automatycznej synchronizacji czasu. Wystarczy, że pukniesz palcem przełącznik Ustaw automatycznie. Po jego włączeniu pozostałe przyciski znikną, bo nie będą już potrzebne, a telefon sam będzie ustawiał prawidłową datę i godzinę. Włączenie sieci WiFi jest bardzo proste pod warunkiem, że telefon jest w zasięgu sieci, do której możesz się zalogować. Połączenie się z siecią WiFi pozwala na wykorzystanie wielu funkcji telefonu, bez których jest on mało użyteczny.
WiFi – sieci bezprzewodowe
Zanim zaczniesz zmieniać kolejne ustawienia, sprawdź czy telefon może połączyć się z jakąś siecią WiFi. Bez tego połączenia korzystanie z wielu funkcji telefonu będzie niemożliwe lub będzie wymagało przesyłania danych drogą telefoniczną, co słono kosztuje. Dlatego zaraz po wyregulowaniu daty i czasu przejdź znowu do menu Ustawienia i puknij polecenie WiFi. Jeżeli sieć WiFi jest wyłączona to puknij palcem w umieszczony po prawej stronie przełącznik. Poczekaj aż telefon odszuka dostępne sieci i spróbuj połączyć się z siecią otwartą lub z siecią, która dostępna jest poprzez posiadany modem bezprzewodowy(np. Livebox, który pozwala korzystać z Neostrady).
Jeżeli telefon znajdzie sieć, którą tworzy twój modem to puknij jej nazwę palcem. Po chwili powinien pojawić się ekran, w którym musisz podać hasło dostępu do wybranej sieci. Jeżeli nie znasz hasła to musisz otworzyć na komputerze podłączonym do modemu program konfiguracyjny modemu (np. wpisując w przeglądarce internetowej adres: http://192.168.1.1 lub http://192.168.1.0). W programie tym możesz włączyć sieć bezprzewodową, nadać jej nazwę i określić hasło dostępu do sieci. Gdy będziesz już znał hasło do sieci, z którą ma się łączyć telefon to wpisz to hasło w ustawieniach telefonu i puknij przycisk Gotowe. Po chwili telefon powinien być połączony z Internetem.
Po nawiązaniu połączenia z siecią WiFi, z której stale będziesz korzystał (np. w domu lub w racy), puknij palcem przycisk z poleceniem Zaawansowane. W kolejnym oknie upewnij się, że włączona jest opcja Automatycznie łącz z hotspotami WiFi. Dzięki temu zawsze telefon automatycznie nawiąże połączenie z siecią, do której był już wcześniej zalogowany. Będziesz więc mógł korzystać z Internetu w telefonie bez potrzeby wykonywania dodatkowych operacji. Najlepiej więc włączyć też opcję „Powiadom mnie o znalezieniu nowych sieci”. Dzięki temu telefon wyświetli listę wszystkich sieci, które są dostępne w tym miejscu gdy tylko otworzysz menu WiFi.
Poczta elektroniczna i konta społecznościowe
Bardzo ważną możliwością telefonów z systemem Windows Phone 8 jest bezpośrednie łączenie się z pocztą elektroniczną i portalami społecznościowymi. Do tego należy jednak telefon odpowiednio skonfigurować. Po otwarciu menu Ustawienia puknij polecenie „poczta+konta”, a następne „dodaj konto”.
W kolejnym oknie wybierz rodzaj konta, jakie chcesz zdefiniować. System ma predefiniowane ustawienia pozwalające na łączenie się z większością popularnych serwisów poczty elektronicznej jak Yahoo, czy Google oraz z portalami społecznościowymi, takimi jak Facebook, Twitter, Linkedln, Google. Wystarczy więc, ze wybierzesz właściwą sieć, podasz swój login i hasło dostępu do swojego konta.
Możesz też skorzystać z nietypowego konta, które nie jest uwzględnione na liście serwisów pocztowych. Jeżeli używasz poczty elektronicznej, która korzysta z serwera POP3 oraz iMAP to wybierz polecenie „inne konto”. W przypadku gdy twoja poczta używa serwera typu Exchange ActivSync to puknij polecenie „zaawansowane”. Po wyborze typu serwera poczty podaj jeszcze swój login i hasło do konta.