Najnowszy D-Link Xtreme Storage Router (Dir-685) to urządzenie, o którym mógłbyś napisać swoją pracę dyplomową. Jego długa nazwa podpowiada, że będzie miał dużo funkcji, a oferuje ich niezliczoną ilość. Opakowany w niepowtarzalny design, z dodatkiem innowacyjnego podejścia do routerów oraz wysoką jakością wykonania dosłownie, zmienia raz na zawsze nasz sposób postrzegania tego typu sprzętu. Aby nie być gołosłownym dodam - ten sprzęt otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot Product Design 2009, obok takich cudów techniki jak Nokia N97 czy Jabra Pura wykonana z anodowanego tytanu.
Mało tego, producent chwali się przyjaznymi dla środowiska właściwościami, niewpływającymi negatywnie na osiągi Dir-685.
Przyjrzyjmy się zatem, czy światowe jury się nie myliło i co dostajemy za nasze pieniążki. Zapraszam!
Pierwsze wrażenia |
W pudełku, które na pewno poddaje się recyklingowi, znajduje się nasze testowane urządzenie, jego ekologiczna ładowarka, kabelek Ethernetowy, płytka CD i niewielki statyw.
Pierwszy kontakt organoleptyczny zdradza, że przechwałki dotyczące jakości wykonania nie były przesadzone. Xtreme-N-Storage-Router prezentuje sie świetnie! Jest ciut ciężki, wcale nieduży, zrobiony z połączenia czarnego plastiku w modnym stylu "gloss" oraz matowego. Zazwyczaj wydaje sie że router w środku jest pusty i mocno plastikowy - tutaj nie panuje takie odczucie.
Pod urządzenie wciskam statyw, stawiam na biurku i pierwsze wrażenia zamykam opadniętą szczęką.
Z bliska |
W oczy rzuca się zainstalowany ekran LCD o przekątnej 3,2 cala wyświetlający 1,6mln kolorów, na którym zobaczymy wskaźniki statusu urządzenia, wyświetlimy zdjęcia. Funkcję cyfrowej ramki wspomaga usługa FrameChannel (www.internetphotoframe.com).
Oprócz wyświetlacza widzimy diody, pierwsza sygnalizuje podłączenie do prądu, druga aktywne połączenie WPS.
Z prawej strony wyświetlacza nawigacyjny panel dotykowy, wystarczająco czuły, na początku trudny do opanowania (lewy-prawy nawigują, środkowy otwiera okienka, górny powraca do poprzedniego okna, dolny raz pełni funkcję nawigacyjną "w dół", a domyślnie uruchamia slideshow obrazków)
Z lewej strony urządzenia znajduje się slot do podłączenia 2,5-calowego dysku SATA oraz przycisk do zwalniania blokady (klapki).
Z prawej mamy sprytnie rozwiązany system 'wyciskania' zainstalowanego dysku. Wcale nie dziwią nagrody za design, gdyż nasze n-pudełko wygląda dość ascetycznie i kulturalnie, prawie jak w nowoczesnym telewizorze. Wszystkiego uświadczymy z tyłu.
Od lewej widzimy gniazdo do ładowania, przycisk RESET, 2 porty USB zgodne ze standardem 1.1 lub 2.0 (które możemy wykorzystać do podłączenia naszej drukarki, skanera czy pendrive), 4 porty LAN i na końcu port WAN.
Bejerki |
Ekran LCD może robić za zegarek, może robić za cyfrową ramkę, może wyświetlać nam aktualną prognozę pogody. Mógłby się jeszcze do nas uśmiechać po wykryciu twarzy.
Poniżej kilka zrzutów z wyświetlacza:
Czy twój router potrafi przez wifi nadawać (UPnP AV) filmy, które ma w swoim wewnętrznym dysku? (o pojemności do 1TB) :-)
Instalacja dysku:
Software |
Tutaj zaczyna się to, czego nie widać z zewnątrz, a zrobiło na mnie największe wrażenie. Zaczynamy od logowania. Aby dostać się do oprogramowania naszego routera wpisujemy 192.168.0.1 w przeglądarce.
Nasze standardowe logowanie potwierdzane jest wpisaniem kodu z obrazka. W oficjalnym oprogramowaniu to nowość - twój sąsiad oprócz napisania bota próbującego wszystkie możliwe hasła będzie musiał dołączyć interpretator obrazków. Dalekie od ideału, ale lepsze to niż nic. (Taki sposób logowania jest już dodawany do: DIR-615, DIR-625, DIR-628, DIR-655, DIR-825, DIR-855, DIR-685 i DGL-4500)
Wygląd głównego menu z kreatorami połączeń. D-Linkowo-Standardowo.
Podstawowe ustawienia sieci, takie jak SSID, Tryby 802.11, QoS, czy podstawowe zabezpieczenia (WPS, WPA, WPA2, WEP)
Nie zapominajmy o filtrowaniu MACów, możemy pokaźną listę załadować.
Nadajmy kontrolę rodzicielską. Zabrońmy naszym dzieciom dostęp do "złych" stron i sąsiadowi do ściągania torrentów ;-)
Nie będziemy skąpi i wydzielimy czasami łącza kolegom na parkingu przed domem.
Następnie dodajmy harmonogram korzystania z dostępu do naszej sieci.
W dwa kliknięcia ustawimy nasz UPnP, pozwolimy routerowi na odpowiedzi ping z internetu.
Ustawienia LCD. Energooszczędność udzieliła się również w oprogramowaniu.
Dodatek niezbędny w nocy, czyli BitTorrent Manager, pozwoli nam w sposób niezakłócony ściągać w odpowiednie miejsce, nasze wyłącznie legalne pliki.
Które następnie nasz wbudowany serwer FTP rozsławi na osiedlu (lub w internecie)
A dla wymagających bezpośredni dostęp do zasobów iTunes z naszego Xtreme N Storage Routera.
Dla jeszcze bardziej wymagających Dynamic DNS, który pozwoli na postawienie serwera dedykowanego (FTP, Gry) mimo dynamicznie przypisywanego adresu IP. Dzięki dlinkddns.com twoi znajomi bedą mogli wchodzić na serwer bez względu na to, jakie jest twoje IP. (Wymaga założenia konta)
Dla wymagających i na dodatek leniwych (tzn. chodzi mi o dostęp zdalny ;-) ) można podejrzeć co i gdzie mamy "wetknięte" z tyłu naszego DIR-685.
Podstawowych okienek z ustawieniami jest dużo więcej, starałem się zebrać te ciekawsze.
Testy |
Wszystkie testy przeprowadzono na karcie sieciowej (Pentagram Hornet 802.11n USB)
Wszystkie testy przeprowadzono na pliku 700MB (734 105 038 bytes).
Warunki w jakich odbywały się testy:
bezpośrednia | Access Point znajdował się w tym samym pokoju co urządzenie pomiarowe. |
ściana działowa | Access Point znajdował się w odległości ok. 3metrów od urządzenia pomiarowego, między nimi znajdowała się ścianka działowa. |
ściana działowa + nośna | Access Point znajdował się w odległości ok. 5metrów od urządzenia pomiarowego – sygnał przechodził przez ściankę działową i ścianę nośną (25cm grubości) |
Jak na dwie wbudowane (nie zewnętrzne) antenki Dir-685 poradził sobie bardzo dobrze. Lepiej, niż wcześniej testowany Dap-1522 (który, również ma dwie wbudowane anteny).
WEP 128bitowy wydłużał czas transmisji pliku dwukrotnie, a WPA tylko nieznacznie - więc można go polecić, jako optymalny sposób szyfrowania komunikacji w sieci domowej.
Ekologiczność |
Producent chwali się, że Dir-685 nie podaje napięcia na porty, które nie są używane, co jest dość oczywiste, zawsze myślnik więcej ;-).Oprogramowanie pozwala wyłączać wi-fi zgodnie z wcześniej zdefiniowanym harmonogramem, co ma duży sens i brawa za to. Ponadto software'owo ustalimy wyłączanie podświetlania ekraniku LCD, a mały, zgrabny zasilacz zgodny ze standardem EnergyStar powinien zaoszczędzić również odrobinę energii.
Zgodnie z dyrektywami UE, urządzenie jest zbudowane z nietoksycznych materiałów, a opakowanie nadaje sie do recyklingu (mówiłem? :D).
Brawa, z przymrużeniem oka ;-)
Zakończenie |
Sprzęt mimo swojej złożoności nie sprawiał problemów, skype nie zatykał routera, kilku klientów podpiętych - każdy pod obciążeniem nie zawieszał urządzenia. Zgodnosć ze standardem 802.11n czyni z niego pełnowartościowy router.
W całej recenzji zapomniałem o wszystkich podstawowych funkcjach, które sprawują się wyśmienicie. Nie zapominajmy, że mamy do dyspozycji 4ro portowy, gigabitowy switch, dwa SharePorty, pod które wetkniemy kolejne urządzenia. Ah - i nie musimy kupować cyfrowej ramki na zdjecia, bo mamy to we wszystkomającym Xtreme N Storage Router.
Kupując ten produkt, wiemy, że wydaliśmy pieniądze na coś z górnej półki - jakość wykonania nie pozostawia niczego do życzenia. Dostajemy dopracowane, obszerne oprogramowanie.
Jedyny problem - święty mikołaj będzie musiał być hojny w tym roku.
Zapraszam do obejrzenia prezentacji Dlink Dir-685 na oficjalnej stronie (video):
http://www.dlink.com/products/?pid=DIR-685
Zapraszam do obejrzenia finalistów Red Dot, wśród których jest testowany D-Link Dir-685:
http://en.red-dot.org/2784.html
Ocena: | |
Wykonanie: | bardzo dobre |
Oprogramowanie: | bardzo dobre |
Funcje: | bardzo dużo |
Wydajność WiFi: | dobra |
Orientacyjna cena w dniu publikacji recenzji: 1 203 zł |
Komentarze
11router jeszcze fajniejszy (obecnie mam DIR-655 i wiele z pokazywanych przez Ciebie opcji jest mi już znanych i bardzo przeze mnie docenianych)
ale ta cena ..... :(
Sprzęt też wydaje się być fajny, ale cena zdecydowanie zaporowa. Interesuje mnie też kwestia jak z konsolą i SSH?
Sama recenzja jak najbardziej dobra. Myślę że dostaniesz jakieś punkciki na koniec miesiąca. ;)
A co do samego urządzenia, to jak dla mnie zbędny bajer, wole tradycyjny routero-switch i dodatkowo standardowy NAS :) Ale prawda taka iż wszystko w tym segmencie zmierza do "idioto odporności", jak "najfajniejszego" wyglądu oraz jak największej ilości bajerów. Cóż ale faktem wyglądowo sprzęt pierwsza klasa, tylko ta cena ^^