Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.
Wydajność ogólna
Wydajność 3D
Wydajność Gry
Czas pracy na baterii
Pobór energii
Jakość ekranu
Wydajność dysku
Ocena recenzenta
Wyniki szczegółowe Lenovo Ideapad 110-15ISK
Wydajność
Lenovo IdeaPad 110-15ISK wyposażono w procesor Intel Core i3-6006U To dwurdzeniowy układ o taktowaniu 2 GHz. Jest to procesor energooszczędny i nie obsługuje trybu Turbo. TDP procesora wynosi 15 W. W teście Cinebench uzyskał on wynik 2.39 pkt.
Z procesorem zintegrowana jest karta graficzna Intel HD Graphics 520. Konfigurację uzupełnia 4 GB pamięci RAM.
Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz jasna w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej. Na początek najnowszy PCMark 10, w którym laptop uzyskał 1539 pkt.
Wydajność warto też sprawdzić w PC Mark8 Creative, który symuluje wszechstronne korzystanie z możliwości laptopa. Uzyskany wynik to 3449 pkt.
Dla porównania kilka innych notebooków:
- Acer Swift 7 (Intel Core i7-7Y75, Intel HD 615) - 3651 pkt.
- Microsoft Surface Pro 4 (Intel Core i5-6300U, Intel HD 520) - 3590 pkt.
- Asus Zenbook UX305FA-FC030H (Intel Core M-5Y71, Intel HD 5300) - 3326 pkt.
Oto zaś szczegółowe wyniki testu 3DMark.
Wynik w teście FireStrike to 556 pkt. Oto wyniki innych laptopów mogących stanowić punkt odniesienia:
- Acer Swift 7 (Intel Core i7-7Y75, Intel HD 615) - 555 pkt.
- Microsoft Surface Pro 4 (Intel Core i5-6300U, Intel HD 520) - 850 pkt.
- Asus Zenbook UX305FA-FC030H (Intel Core M-5Y71, Intel HD 5300) - 520 pkt.
Jak widać zdecydowanie najlepiej wypada Surface Pro 4, ale ma o wiele wydajniejszą kartę graficzną.
Wydajność w grach
To nie jest laptop przeznaczony do grania, ale aby test był kompletny spróbowałem uruchomic na nim kilka tytułów. Zgodnie z oczekiwaniami szału nie ma. Akceptowalną płynność da się uzyskać jedynie w starszych tytułach, a i to po obniżeniu rozdzielczości do 1280x720 i przy niskich ustawieniach graficznych.
W rozdzielczości 1366x768 pikseli, z testowych gier jedynie Dirt Showdown działał płynnie na średnich ustawieniach - 32 kl/s. Z kolei Rise of the Tomb Raider na ustawieniach niskich ledwie człapał z prędkością 9 klatek na sekundę.
Dysk twardy
Mimo że laptop kosztuje niespełna dwa tysiące złotych, to został wyposażony w dysk SSD. To bardzo dobra wiadomość, gdyż dzięki niemu laptop działa znacznie sprawniej i płynniej. Pojemność dysku to 128 GB, czyli do przechowywania dużej liczby zdjęć, czy filmów nie jest może wystarczająca, ale znacznie istotniejszy jest komfort pracy jaką ten nośnik zapewnia.
Wyniki testów pokazały że odczyt danych jest na niezłym poziomie. Z zapisem jest nieco gorzej, ale i tak nieporównywalnie lepiej od klasycznego dysku HDD.
Ekran
Lenovo IdeaPad 110 wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366x768. Ze względu na chęć utrzymania ceny na niskim poziomie zastosowano tutaj matrycę TN. Odznacza się ona wąskimi kątami widzenia.
Maksymalna jasność luminancji wynosi 175 cd/m2. Jest to niestety przeciętny wynik, który powoduje, że w mocno słoneczny dzień, czytelność ekranu może okazać się niewystarczająca. Zwłaszcza że jest to matryca typu glare, czyli błyszcząca, a to oznacza, że na jej powierzchni odbija się otoczenie.
Test kolorymetrem pokazał, że matryca pokrywa 56 procent palety barwowej sRGB i 39 procent palety Adobe RGB. Także i te wyniki są poniżej średniej testowanych przeze mnie laptopów, ale z drugiej strony są akceptowalne w tej cenie urządzeń.
Lepiej wypada za to fabryczna temperatura kolorów wynosząca 6230K, co jest wartością zbliżoną do optymalnej 6500K, lekko jedynie przesuniętą w cieplejsze tony.
Czas pracy
To niestety jest najsłabsza strona tego laptopa. W trybie oszczędzania energii i w teście czytnika, laptop wyłączył się po zaledwie trzech godzinach, co jest wynikiem rozczarowującym. Wprawdzie nie jest to typowo mobilny notebook, ale jednak spodziewałem się lepszego rezultatu. Oznacza on, że lepiej przyzwyczaić się do pracy na stale podłączonym zasilaczu, a na baterii pracować wyłącznie w ostateczności.
W trybie pełnej wydajności, przy maksymalnym obciążeniu podzespołów czas ten skróci się do ok. dwóch godzin.
Kultura pracy
Energooszczędny procesor nie produkuje zbyt dużo ciepła, dlatego i układ chłodzenia nie ma problemu z odprowadzaniem jego nadmiaru. Nawet jeśli laptop pracuje na pełnych obrotach, to
W trybie spoczynku temperatury obudowy utrzymują się na niskim poziomie, znacznie poniżej 30 stopni Celsjusza. Nawet jednak kiedy laptop pracuje na pełnych obrotach nie wzrastają do niekomfortowego poziomu. W najcieplejszym miejscu zmierzona temperatura wyniosła zaledwie 35 stopni, co jest bardzo dobrym wynikiem.