iiyama daje możliwość ustawienia jednej z czterech predefiniowanych temperatur barw – 1, 2, 3 oraz sRGB. Oprócz tego można wybrać ustawienia użytkownika i ręcznie doregulować poszczególne składowe.
Wartości predefiniowanych ustawień kolorów sprawdziłem dla jasności 50% i kontrastu 50%:
- ustawienie 1 – temperatura barw 11400K
- ustawienie 2 – temperatura barw 8200K
- ustawienie 3 – temperatura barw 6800K
- ustawienie sRGB – temperatura barw 6800K
Jasność 50%, kontrast 50%, ustawienie kolorów 1
Jasność 50%, kontrast 50%, ustawienie kolorów 2
Jasność 50%, kontrast 50%, ustawienie kolorów 3
Jasność 50%, kontrast 50%, ustawienie kolorów sRGB
Co ciekawe, E1908WSV to jeden z bardzo nielicznych monitorów (pierwszy, który testuję), pozwalający na ustawienie temperatury barw przy pomocy regulacji składowych dwóch różnych przestrzeni barwnych. Regulacja może odbywać się w systemie RGB – możemy wówczas zmieniać składowe kolorów R (red), G (green), B (blue) lub CMY – w takim wypadku do dyspozycji mamy Y (yellow), C (cyan) i M (magenta). RGB to przestrzeń barwna częściej wykorzystywana w obróbce komputerowej, a CMYK – w poligrafii.
Ręczne ustawienia temperatury kolorów
Jakość obrazu
Testy jasności oraz odwzorowania kolorów wykonałem kolorymetrem EyeOne Display2. Na początek ustawiłem temperaturę barw zbliżoną do 6500K. W tym celu w menu temperatury kolorów należało ustawić wszystkie wartości na 100.
Maksymalną luminancję oferowana przez monitor sprawdziłem przy kontraście 50% i jasności 100%. Wyniosła ona wówczas 283 cd/m2 – minimalnie więcej niż 300 cd/m2, które deklaruje iiyama w oficjalnych specyfikacjach.
Maksymalna jasność, kontrast 50%
Optymalne ustawienia jasności, dające luminancję 140 cd/m2 można uzyskać przy kontraście 50% i jasności 30%. Krzywa kolorów jest wówczas bliska ideału, co jest tym bardziej warte uwagi, że monitor ma jedynie analogowe wejście D-Sub, które potencjalnie może pogarszać jakość obrazu.
Optymalna luminancja 140 cd/m2 (kontrast 50%, jasność 30%)
Podobnie, jak w wielu innych monitorach, również na E1908WSV nie warto przekraczać 50% poziomu kontrastu. Po jego przekroczeniu odcienie szarości zlewają się, pogarszając odwzorowanie kolorów.
Osoby, które obawiają się, że z powodu dostępności jedynie analogowego złącza D-Sub obraz na monitorze będzie nieostry, mogą odetchnąć z ulgą. Jakość obrazu jest dobra, choć trochę gorsza niż gdyby monitor podłączony był przez cyfrowe DVI. W uzyskaniu dobrej ostrości pomaga opcja Sharpness w menu OSD. Ma ona 5 poziomów – z moich testów wynika, że 2 to optymalna wartość, przy której tekst jest odpowiednio ostry, ale pozbawiony „odbić”, charakterystycznych dla algorytmów wyostrzania obrazu.