Nagrywarka DVD LG GH20LS15 SATA
Zdecydowałem się na tę nagrywarkę, ponieważ wiele czynników pozytywnych wpłynęło na to, iż właśnie mój wybór padł na markę LG i na model GH20LS15. Przede wszystkim to, że nagrywarkę podłączamy do płyty głównej poprzez interfejs SATA, teraz prawie wszystkie płyty główne posiadają przynajmniej kilka złącz SATA, wszystkich i tak nie mamy wykorzystanych przez dyski twarde, więc po co mają się marnować skoro mogą być wykorzystane przez inne urządzenia. Ponadto ten interfejs jest nowszy i szybszy od starego już PATA i dzięki temu mogłem w biosie wyłączyć całkowicie kontroler IDE, co ma też wpływ na szybsze uruchamianie systemu. Ważne jest również to, że kabelki SATA są znaczne węższe co wpływa na ogólny ład i porządek i zarazem lepszy przepływ powietrza. To jest jeden czynnik na który zwracałem uwagę przy wyborze napędu, drugi to technologia LightScribe, dzięki LS zyskałem nie powiem, wiele satysfakcji, ale to zależy już od gustu i nie każdy będzie chciał tego używać.
Do wydrukowania etykiety konieczna jest zarówno pokryta specjalną warstwą płyta CD lub DVD, no i oczywiście nagrywarka obsługująca ten system zapisu oraz specjalne oprogramowanie, które taki zapis umożliwia. W moim przypadku akurat korzystam z malutkiego i co ważniejsze darmowego programu CDBurnerXP do wypalania danych, a LightScribe Template Laber do wypalania etykiet. potrzebny jest również specjalny sterownik, możemy go pobrać z tej strony.
Po wypaleniu płyty i odwróceniu jej na drugą stronę na wierzchniej stronie wypalany jest zaprojektowany przez użytkownika napis lub elementy graficzne (do wyboru wiele gotowych motywów, zależnie od programu)). Powierzchnia dysku pokryta jest specjalnym barwnikiem reagującym, który zmienia kolor po wchłonięciu wiązki podczerwonej o długości fali 780nm (tyle samo, ile jest używane do nagrywania płyt CD). Obecnie nie jest możliwe skasowanie obrazka, ale po wypaleniu można dodać kolejne elementy graficzne. Wypalanie obrazka odbywa się od środka do zewnątrz, więc czym większa średnica obrazu, tym dłużej płyta będzie wypalana. Na środku każdej płytki LightScribe wytłoczony jest specjalny kod, który umożliwia napędowi precyzyjne ustalenie pozycji dysku. To umożliwia wielokrotny zapis tej samej etykiety w celu polepszenia kontrastu.
Specyfikacja:
- Typ napędu: Wewnętrzny
- Interfejs: S-ATA
- Bufor (CD,DVD): 2 MB
- Maks. prędkość odczytu CD: 48 x
- Maks. prędkość odczytu DVD (SL): 16 x
- Czas dostępu CD: 125 ms
- Czas dostępu DVD: 145 ms
- Maks. prędkość zapisu CD-R: 48 x
- Maks. prędkość zapisu CD-RW: 32 x
- Maks. prędkość zapisu DVD-R: 20 x
- Maks. prędkość zapisu DVD+R: 20 x
- Maks. prędkość zapisu DVD-RW: 6 x
- Maks. prędkość zapisu DVD+RW: 8 x
- Maks. prędkość zapisu DVD-R DL: 12 x
- Maks. prędkość zapisu DVD+R DL: 16 x
- Maks. prędkość zapisu DVD-RAM: 12 x
- Technologia LightScribe: Tak
- Technologia LabelFlash: Nie
- Mechanizm podawania płyt: Tacka
- Możliwość pracy w pionie: Tak
- Niezawodność (MTBF): 100000 h
- Kolor przedniego panelu: Czarny
- Dołączone oprogramowanie: Nero EXPRESS, Power DVD, Power Producer, InCD, Acrobat Reader.
- Informacje dodatkowe: Funkcja SecurDisc
Napęd występuje w dwóch wersjach różniących się obsługą technologii LightScribe (model bez obsługi technologii nanoszenia etykiet laserem to GH20NS10). Na przednim panelu znajduje się jedna dioda sygnalizująca stan pracy, ma ona kolor zielony i aktywna jest tylko w czasie odczytu lub zapisu oraz w czasie wysuwania i zamykania tacki, od razu nadmienię, że ów tacka wysuwa i zamyka się dość płynnie, nie szarpie i nie wyrasta spod ziemi jak niektóre starsze modele. Obok diody znajduje się też jeden przycisk służący do otwierania/zamykania, przycisk ten naciska się dość twardo, co za tym idzie przy przypadkowym dotknięciu nie otworzy nam się tak zaraz tacka. Jest też malutki otworek służący w razie czego do awaryjnego otwierania klapki. Producent też nie zapomniał dodać swojego loga, które znajduje się dokładnie po środku, a towarzyszą mu logo technologii LightScribe, logo SecurDisc i SuperMulti.
Od góry została naklejona etykieta z różnymi informacjami na temat naszego napędu.
Z tyłu znajdziemy złącze SATA zasilania oraz danych.
Za pomocą programów Nero InfoTool, Nero DiscSpeed, VSO Inspector uzyskujemy dokładne informacje na temat napędu oraz przeprowadziłem kilka testów na różnych nośnikach CD i DVD:
Kilka ogólnych informacji.
Prędkość nagrywania jak widzimy poniżej na obrazku, wynosi trochę ponad 7 minut dla płyty DVD-R firmy TDK.
Czasy dostępu do rożnych typów płyt.
Sprawdziłem też, jak sobie nagrywarka radzi z porysowanymi płytami CD i DVD.
porysowana płyta CD
porysowana płyta DVD
I na koniec chciałbym zaprezentować technologię LightScribe, efekty nagrywania laserem. Poniżej już po wybraniu szablonu i wpisaniu nazw, można wybrać poziom kontrastu, liczbę kopii i jeszcze dodatkowo kolor dostępny w sześciu różnych odmianach. Jeśli jesteśmy pewni, że nasz projekt jest gotowy, możemy kliknąć "Drukuj" i po ok. 20 minutach podziwiać naszą gotową już płytkę. Potem możemy oczywiście odwrócić ją do góry nogami w nagrywarce i nagrać normalnym sposobem właściwe dane.
płytka przed nagraniem
płytka z naniesionym nadrukiem
Podsumowanie
Nagrywarkę LG GH20LS15 w wersji bulk kupiłem za 91zł, za tę cenę otrzymałem urządzenie z średniej półki, dość dobra jakość, szybkość i solidne wykonanie, tak można w skrócie powiedzieć o tej wypalarce. Po czterech miesiącach niezbyt intensywnego użytkowania nie popsuła mi żadnej płytki. Muszę też wspomnieć o jednej wadzie, mianowicie przy rozpędzaniu płytki L-dżik jest dość głośny co w dzień może tak nie doskwiera, za to w nocy to już nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy.
Komentarze
7