Regularne czyszczenie systemu Windows ze zbędnych elementów to wbrew pozorom niezwykle istotny zabieg. Jakim programem się do tego posłużyć?
Najlepsze darmowe programy do czyszczenia systemu Windows
Świadomy użytkownik wie, jak ważne jest należyte dbanie o system operacyjny. Dotyczy to nie tylko ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem, ale także kontroli pozostałości po pracy. Trzeba bowiem wiedzieć, że nagromadzenie zbędnych plików czy niepotrzebnych wpisów w rejestrze potrafi dość znacząco, niekorzystnie oczywiście, wpływać na działanie systemu, a tym samym na komfort użytkownika.
Spodziewać można się nie tylko kurczącego się wolnego miejsca na dysku twardym, ale także zdecydowanie bardziej groźnych skutków - spadku wydajności oraz coraz częściej występujących błędów. Uniknięcie tych mało przyjemnych sytuacji, a także formatowania dysku twardego, jest jednak stosunkowo proste. Poza świadomym wykorzystywaniem komputera czy laptopa wystarczy systematycznie przeprowadzać dokładne „sprzątanie”. Spokojnie, nie wymaga to niezwykle szerokiej wiedzy, ani kosztów.
Z pomocą przychodzą tutaj programy do czyszczenia systemu Windows, wśród których nie brakuje również darmowych propozycji. Dla wielu powinny być one w zupełności wystarczające, dzięki gotowym algorytmom sprawnie przeszukają dysk twardy i usuwają niechciane, wybrane przez użytkownika elementy. Niekiedy można też liczyć na sporo dodatkowych funkcji. Oto najlepsze, naszym zdaniem, darmowe programy do czyszczenia systemu.
Wise Disk Cleaner
Ważne dane:
- Licencja:
- bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
- Wielkość pliku:
- 3,98 MB
- Systemy operacyjne:
- Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
- Wersja językowa:
- polska
Wise Disk Cleaner to propozycja, która dla wielu osób nie jest anonimowa. Może pochwalić się stosunkowo rozbudowanym skanerem, który skutecznie przeszukuje system pod kątem niepotrzebnych elementów. Liczyć można na wykrywanie i usuwanie niepotrzebnych plików związanych bezpośrednio z systemem, danych z przeglądarek internetowych oraz aplikacji zainstalowanych na komputerze, a także różnego rodzaju mniejszych pozostałości po pracy użytkownika. Skanowanie przeprowadzić można w trybie prostym lub zaawansowanym, ręcznie lub wedle zaplanowanego harmonogramu. Przewidziano również opcję odpowiadającą za defragmentację dysku. Dużą zaletą programu jest też świetna szybkość działania.
Warto dodać, że uzupełnieniem programu jest bliźniaczy Wise Registry Cleaner, który odpowiada już za czyszczenie rejestru. W obydwu przypadkach spodziewać można się prostego interfejsu. Delikatną modyfikację umożliwia skorzystanie z kilku skórek zmieniających kolorystykę.
CCleaner
Ważne dane:
- Licencja:
- bezpłatna z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
- Wielkość pliku:
- 19,9 MB
- Systemy operacyjne:
- Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
- Wersja językowa:
- polska
Pod względem popularności, CCleaner to bezapelacyjnie najpopularniejszy program do czyszczenia systemu Windows, a jednocześnie ten, który może pochwalić się bardzo systematycznymi aktualizacjami. Dość powiedzieć, że ostatnią udostępniono kilka tygodni temu. Prócz poprawy stabilności działania programu wprowadzają one poprawki drobnych błędów, a także nowe funkcje zapewniające jeszcze efektywniejszą pracę programu. Poza opcją szybkiego czyszczenia przeglądarek internetowych, plików tymczasowych czy zrzutów pamięci, CCleaner pozwala też na błyskawiczne opróżnienie kosza i schowka systemowego, a wciąż jest to tylko wierzchołek jego możliwości. Mamy tutaj do dyspozycji także opcje pozwalające zarządzać programami uruchamianymi przy bootowaniu systemu oraz narzędzie umożliwiacie czyszczenie rejestru. Z poziomu programu można także przeglądać i usuwać wszystkie programy zainstalowane w systemie. Najmniejszych zastrzeżeń nie budzi przy tym interfejs. CCleaner to program, z którego obsługą poradzi sobie każdy.
Glary Utilities
Ważne dane:
- Licencja:
- bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych
- Wielkość pliku:
- 17 MB
- Systemy operacyjne:
- Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
- Wersja językowa:
- polska
Glary Utilities uchodzi za jednego z głównych konkurentów CCleaner. Na pierwszy rzut oka niepozorny, w praktyce dysponuje naprawdę szeroką funkcjonalnością. Podobnie jak CCleaner również zalicza się bowiem do najbardziej rozbudowanych narzędzi pomagających w czyszczeniu i optymalizacji systemu.
Producent przygotował szereg opcji związanych z konserwacją systemu - czyszczenie rejestru, naprawę skrótów, usuwanie spyware, naprawę dysku, zacieranie śladów, usuwanie plików tymczasowych i menadżer startowy. Nie brakuje także bardziej zaawansowanych funkcji. Te dotyczące oczyszczania to między innymi rozbudowane czyszczenie dysku, wyszukiwanie duplikatów plików i pustych folderów czy uszkodzonych skrótów. Glary Utilities umożliwia też defragmentację dysku, a nawet zarządzanie menu kontekstowym i sterownikami, usuwanie programów zainstalowane na komputerze i korzystanie z kilku opcji dbających o prywatność.
Ashampoo WinOptimizer 2019
Ważne dane:
- Licencja:
- bezpłatna
- Wielkość pliku:
- 19,7 MB
- Systemy operacyjne:
- Windows 7 / 8 / 10
- Wersja językowa:
- polska
Jak na darmową propozycję, również w przypadku Ashampoo WinOptimizer 2019 można spodziewać się rozbudowanej funkcjonalności. Najważniejsze opcje koncentrują się oczywiście na wyszukiwaniu i usuwaniu niepotrzebnych pozostałości po działalności użytkownika - śmieci, ale też wadliwych skrótów czy elementów w przeglądarkach internetowych. Poza tym Ashampoo WinOptimizer 2019 jest w stanie zaprowadzić porządek w rejestrze, a także zbierać i prezentować informacje o oprogramowaniu oraz sprzęcie. Może także czuwać nad prywatnością użytkownika. Mało? Program ma też wbudowane narzędzie sprawdzające kondycję dysku twardego, Menadżer Czcionek, Menadżer Menu Kontekstowego, a nawet benchmark pozwalający przyjrzeć się ogólnej wydajności komputera.
System Ninja
Ważne dane:
- Licencja:
- bezpłatna
- Wielkość pliku:
- 2,44 MB
- Systemy operacyjne:
- Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
- Wersja językowa:
- polska
System Ninja z pozoru jawić może się jako propozycja o najmniejszych możliwościach, przynajmniej na tle innych zaproponowanych przez nas programów do czyszczenia systemu. Bardzo prosty i nieszczególnie przyciągający wzrok interfejs może być tu jednak mylący, ponieważ efektywność stoi na wysokim poziomie.
Głównym elementem System Ninja jest rzecz jasna skaner pozwalający na wyszukiwanie niepotrzebnych plików i wypada zaznaczyć, że charakteryzuje się on bardzo dużą skutecznością, niekiedy wykrywa nawet elementy, które pominięte zostały przez inne tego typu oprogramowanie. Przydatne są także narzędzia pozwalające na konfigurację programów startujących razem z systemem oraz usuwanie programów na nim zainstalowanych. Producent przewidział także menedżer procesów, opcję pozwalającą na uzyskanie dokładnych informacji o każdym komponencie komputera oraz narzędzie do generowania sum kontrolnych.
Może Cię zainteresować:
- 10 najlepszych darmowych programów do kompresowania plików
- 10 najlepszych darmowych programów antywirusowych
- 10 najlepszych darmowych programów do obróbki zdjęć
- 10 najlepszych darmowych programów do szyfrowania danych
- 10 najlepszych darmowych programów do testowania i diagnostyki sprzętu
Komentarze
11To 'c' na początku jest od 'crap' i jest jedno, a nie dwa :D