Współczesne smartfony stać na naprawdę wiele. Rosnące ekrany oraz coraz wydajniejsze podzespoły często przekładają się jednak na sporą wagę. Które modele powinni wybierać zainteresowani jak najlżejszymi konstrukcjami? Oto kilka interesujących propozycji z różnych przedziałów cenowych.
Uwaga. Z racji tego, iż zestawienie ma być jak najbardziej praktyczne, siłą rzeczy braliśmy pod uwagę smartfony niezbyt wiekowe i z aktualnym oprogramowaniem (iOS 13, Android 9 lub Android 10), a jednocześnie te, które dostępne są w oficjalnej polskiej dystrybucji.
Apple iPhone X (174 gramy) to najlżejszy iPhone z tak zwanego nowego pokolenia, z ekranem o odchudzonych ramkach i wykonanym w technologii OLED. Chociaż miał premierę we wrześniu 2017 roku, nie trzeba obawiać się o oprogramowanie. Otrzymał najnowszy iOS 13 i zapewne nie jest to ostatnia aktualizacja dla tego modelu.
Również pod względem sprzętowym wciąż dzieje się tu sporo. Procesor A11 Bionic zapewnia odpowiednią wydajność, Apple iPhone X radzi sobie nawet z rozbudowanymi aplikacjami i grami. Nadal można twierdzić też, że dysponuje bardzo dobrym ekranem i aparatami fotograficznymi, a do plusów zaliczyć trzeba tu również głośniki stereo i wsparcie bezprzewodowego ładowania.
Sony Xperia 10 (162 gramy) to jedna z tegorocznych nowości japońskiego producenta. Wyróżnia się 6-calowym ekranem Full HD+ o kinowych proporcjach 21:9. Jest przedstawicielem dość szeroko pojętej średniej półki. Przy systemie Android 9 Pie, wydajność zapewniana przez ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 630 i 3 GB pamięci RAM będzie dla wielu użytkowników wystarczająca.
Trudno twierdzić, aby Sony Xperia 10 imponowała baterią o pojemności 2870 mAh i obudową z tworzywa sztucznego, ale dysponuje kompletem modułów łączności bezprzewodowej (Bluetooth 5.0, Wi-Fi, NFC) oraz funkcją dual SIM.
Wbrew pozorom to nie budżetowe konstrukcje tego chińskiego producenta, ale Xiaomi Mi 9 SE zaskakuje niewielką wagą (155 gramów). Biorąc pod uwagę szklaną obudowę z aluminiowymi ramkami jest to godne pokreślenia.
W ogólnym rozrachunku to zresztą jeden z najciekawszych smartfonów z logo Xiaomi, jakie pojawiły się w tym roku. Został wyposażony w niespełna 6-calowy ekran Super AMOLED Full HD+ (ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych), procesor Qualcomm Snapdragon 712, 6 GB RAM i dobry potrójny aparat fotograficzny. Ma też Bluetooth 5.0 z aptX HD, Wi-Fi ac, NFC i baterię 3070 mAh z funkcją szybkiego ładowania.
Naszym zdaniem to najlepsza es dziesiątka. Chociaż Samsung Galaxy S10e (150 gramów) jest nieco mniej zaawansowany niż dwaj więksi bracia, oferuje naprawdę wiele i jest jednym z najlepszych smartfonów z pogranicza średniej i najwyższej półki. 5,8-calowy wyświetlacz AMOLED Full HD+ z HDR10+ połączono tutaj ze szklaną i, co dla wielu osób będzie istotne, wodoszczelną odbudową (IP68).
Z racji ośmiordzeniowego procesora Exynos 9820 i 6 GB pamięci RAM mowa o smartfonie bardzo wydajnym. Długia lista jego zalet obejmuje również aż 128 GB pamięci wewnętrznej, dobre aparaty fotograficzne, aktywny dual SIM (hybrydowy) czy szybki czytnik linii papilarnych. Słowo należy się też baterii wspierającej funkcje bezprzewodowego ładowania oraz ładowania zwrotnego.
Motorola Moto G7 Play (149 gramów) to jeden z kilku tegorocznych przedstawicieli popularnej i lubianej serii. Szukający dobrego i jak się okazuje lekkiego smartfona do 500 złotych nie będą tutaj rozczarowani. Obudowa jest plastikowa, ale solidna, połączona z 5,7-calowym ekranem IPS HD+.
Producent zastosował tu niemal czysty system Android 9 Pie, w związku z czym procesor Qualcomm Snapdragon 632 i 2 GB pamięci RAM okazują się w pełni wystarczające do zapewnienia płynnej pracy podstawowych aplikacji. Mimo niskiej ceny Motorola Moto G7 Play ma aparat nagrywający w 4K 30 kl/s, jej plusem jest również obecność czytnika kart microSD i dwóch slotów na karty SIM.
Smartfony Google cenione są przede wszystkim nie za podzespoły i design, ale za oprogramowanie. Czysty Android i gwarancja szybkich aktualizacji mogą przyciągać również do Pixel 3a (147 gramów).
Nie jest on przesadnie duży, dysponuje 5,6-calowym ekranem OLED. Jednocześnie przy wspomnianym oprogramowaniu całkiem wydajny, obudowa skrywa procesor Qualcomm Snapdragon 670 i 4 GB RAM. Punktuje też bardzo dobrym (niech nikogo nie zmyli pojedynczy obiektyw) aparatem.
Huawei Y5 2019 (146 gramów) to jeden z kilku budżetowych smartfonów tego producenta, jakie ujrzały światło dzienne w tym roku. Pracuje pod kontrolą systemu Android 9 z nakładką EMUI 9.1 i jest sprzętem dedykowanym realizacji podstawowych zadań.
Należy nastawiać się tutaj na 5,71-calowy ekran IPS HD+, czterordzeniowy procesor MediaTek Helio A22, 2 GB RAM i 16 GB rozszerzalnej przestrzeni na dane.
Również w przypadku Alcatel 3 2019 (145 gramów) należy mówić o smartfonie budżetowym. Z tego względu na szczególną uwagę zasługują jego zasoby pamięci. 4 GB RAM oraz 64 GB przestrzeni na dane za nieco ponad 500 złotych mogą się podobać i przy procesorze Qualcomm Snapdragon 439 zapewniają odpowiedni komfort pracy. Ekran IPS HD+ jest spory, mierzy 5,94 cala.
Ładny i solidny średniak. Chociaż niektóre modele oferowane w cenie Samsung Galaxy A40 (140 gramów) mają obudowy z materiałów wyżej ocenianych niż tworzywo sztuczne, model ten ma kilka innych, dużych zalet.
Wyróżnia się przede wszystkim doskonałym w swojej klasie cenowej ekranem Super AMOLED o rozdzielczości Full HD+. Specyfikacja obejmuje też system Android 9, ośmiordzeniowy procesor Exynos 7904, 4 GB RAM, 64 GB rozszerzalnej pamięci wewnętrznej i dość dobre aparaty. Smartfon punktuje też kompletem modułów łączności bezprzewodowej.
Smartfon, który z pewnością nadmiernie nie obciąży torebki czy kieszeni. Nokia 3.1 waży zaledwie 138.3 gramów. Nie jest najnowszą propozycją, ale należy do programu Android One, w związku z czym jej użytkownicy mogą liczyć na aktualizacje oprogramowania.
Cenny jest też fakt, iż mowa tu o czystej wersji systemu Android. Dzięki temu procesor MediaTek MT6750 i 2 GB RAM wystarczają do płynnej realizacji podstawowych zadań. Efekty pracy prezentowane są na 5,2-calowym ekranie IPS HD+.
Komentarze
3