Ciekawostką w Netgearze jest jeden port USB 3.0. To rzadko spotykane rozwiązanie w przypadku wzmacniaczy sieci WiFi. Prócz możliwości udostępnienia drukarki sieciowej USB port można wykorzystać do współdzielenia danych. Zaskakujący jest fakt, że Netgear pozwala na dostęp do danych nie tylko z wykorzystaniem protokołu CIFS/SMB ale również FTP i WWW. Dodatkowy smaczek to obsługa standardu DLNA oraz TiVo.
Wisienką na torcie mogłaby być obsługa ReadySHARE Vault pozwalająca na tworzenie kopii zapasowych komputerów na nośnik podłączony do wzmacniacza. Miejmy nadzieję, że niebawem tak się stanie. Bo o i ile w starej wersji oprogramowania nie było słowa o funkcjonalności ,o tyle w najnowszym firmware znalazła się pozycja ReadySHARE Vault jednak na razie nie działa.
Wspominaliśmy już wcześniej, że Netgear EX6200 prócz obsługi funkcji repeatera pozwala także na pracę jako punkt dostępowy. Dzięki takiej konfiguracji wzmacniacz może pełnić zupełnie inną rolę – jeden z portów przełącznika należy podłączyć do sieci przewodowej w domu lub biurze, kolejne porty można dodatkowo wykorzystać jako porty switcha. Zaś sam EX6200 może dystrybuować sygnał sieci bezprzewodowej w paśmie 2,4 GHz do 300 Mb/s oraz w paśmie 5 GHz do 867 Mb/s. Zmiana konfiguracji wzmacniacza na punkt dostępowy dokonywana jest w menu Smart Setup. Pozostałe parametry punktu dostępowego ustawiamy podobnie jak w przypadku wzmacniacza. Definiujemy nazwy sieci 2,4 oraz 5 GHz, podajemy hasła a także sposób szyfrowania. Oczywiście nie zabrakło opcji związanych z adresowaniem IP czy konfiguracją połączeń dla klientów bezprzewodowych z użyciem mechanizmu WPS.
Dodatkowa funkcjonalność punktu dostępowego pozwala na szersze wykorzystanie urządzenia – np. w momencie gdy rozbudowujemy sieć domową nie musimy wymieniać wzmacniacza na nowy punkt dostępowy. Wystarczy kilkuminutowa rekonfiguracja Netgeara EX6200.
Na koniec warto wspomnieć o dodatkowych funkcjach administracyjnych jakie oferuje Netgear EX6200. W sekcji Ustawienia – Inny znajdziemy m.in.:
- Opcje tworzenia kopii zapasowej ustawień
- Przywracanie kopii zapasowej ustawień
- Przywracanie ustawień domyślnych
- Uruchomienie ponowne
- Wyłączenie diod LED urządzenia
Z kolei w zakładce Połączone urządzenia możemy sprawdzić kto aktualnie podłączony jest do wzmacniacza zarówno poprzez WiFi jak i poprzez połączenia przewodowe. W sekcji Aktualizacja oprogramowania sprzętowego możemy pobrać i uruchomić najnowszy firmware. Plusem jest możliwość pobrania oprogramowania online wprost z serwerów producenta. Jeśli chcemy zadbać o bezpieczeństwo możemy dodatkowo ograniczyć dostęp do sieci rozszerzonej używając Harmonogramów dostępu. Harmonogram będzie pozwalał na blokowanie dostępu do internetu w określonych godzinach. Dotyczy to zarówno klientów przewodowych jak i bezprzewodowych. Ustawienia będą działać jedynie w przypadku pracy jako wzmacniacz, nie dotyczą one trybu punktu dostępowego.