Kiedy laptop jest lepszy od komputera stacjonarnego
Wybierając komputery do nowej firmy lub modernizując wyposażenie działającego już przedsiębiorstwa musimy podjąć decyzję, czy lepszy będzie zakup komputerów przenośnych czy też stacjonarnych. Zastanówmy się jakie cechy laptopów i komputerów stacjonarnych warto przy zakupach brać pod uwagę.
Może to już jest truizm, ale nigdy nie wolno zapominać o tym, że podczas wyboru komputera do firmy należy przede wszystkim określić, jakie będzie jego zastosowanie, a tym samym jaka powinna być jego wydajność – i to niezależni, czy planujemy zakup notebooka czy komputera stacjonarnego. Zupełnie inny sprzęt należy kupić dla osób zajmujących się typową pracą biurową a inny dla osób realizujących zadania wymagające od komputera dużej mocy obliczeniowej.
Przeznaczenie i możliwość dopasowania sprzętu
W większości wypadków, do zastosowań „biurowych” wystarczą komputery o przeciętnych osiągach. Nie potrzebne są tutaj wydajne karty graficzne lub duże pojemności pamięci i dysków twardych. Do tego typu zadań wystarczy zintegrowana karta graficzna, procesor z zegarem ok. 2,0 GHz i 4 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja zapewni wystarczająco wydajne przetwarzanie większości biurowych danych oraz pozwoli na swobodne przeglądanie Internetu, zdjęć i odtwarzanie filmów lub prezentacji handlowych.
Niezbędną moc obliczeniową mają nawet przeciętne laptopy lub niedrogie komputery stacjonarne. O wyborze powinny decydować inne aspekty, takie jak mobilność, serwisowanie, czy potrzeba częstej modernizacji.
Osoby zajmujące się projektowaniem inżynierskim, grafiką, filmem lub przetwarzaniem dużych ilości danych potrzebują znacznie bardziej wydajnych komputerów o podzespołach dobranych do specyficznych wymagań. Dla jednych użytkowników ważniejsza będzie duża pamięć, a dla innych szybkie i pojemne dyski twarde czy specjalna karta graficzna. Dlatego też zazwyczaj niezbędne jest tutaj zastosowanie komputerów stacjonarnych, które łatwo można skonfigurować i dopasować do indywidualnych wymagań. Oczywiście, dobór odpowiedniego, dopasowanego dokładnie do potrzeb notebooka też jest możliwy, niemniej maszyna taka będzie zwykle znacznie droższa od jej stacjonarnego odpowiednika. Na mobilna maszynę warto się zdecydować wówczas, gdy specyfika wykonywanych zleceń wymaga częstych wyjazdów z komputerem i wykonywania dużej części prac poza siedzibą firmy.
Do laptopa podłączyć można bez problemu myszkę, klawiaturę oraz duży monitor. Dzięki temu praca z nim jest równie wygodna, jak ze zwykłym komputerem. Na dodatek powstaje w ten sposób dwumonitorowe stanowisko pracy, co dla wielu osób może być bardzo przydatne.
Z doświadczenia wielu osób wynika, że w pracach inżynierskich znacznie lepiej sprawdzają się komputery stacjonarne. Oprócz tego, są znacznie bardzie elastyczne w rozbudowie. W komputerze stacjonarnym bez problemu wymienić można w razie zwiększających się potrzeb profesjonalną kartę graficzną na bardziej wydajny model lub zainstalować dodatkowy sprzętowy akcelerator obliczeniowy.
Wybieramy laptopa, gdy:
– praca nie wymagająca dużej mocy obliczeniowej (finanse, księgowość, analizy itp.);
– duża część pracy wykonywana jest poza siedzibą firmy.
Komputery stacjonarne wybieramy, gdy:
– potrzeba dużej mocy obliczeniowej i dużej pojemności dyskowej (grafika, CAD, 3D, wideo, itp.) przy zachowaniu rozsądnej ceny zakupu,
– wymagane jest zastosowanie specyficznych podzespołów (np. wydajne, profesjonalne karty graficzne, akceleratory obliczeniowe typu Nvidia Tesla).