OnePlus 5 - rządzi czy błądzi? Sprawdzamy!
Smartfony

OnePlus 5 - rządzi czy błądzi? Sprawdzamy!

przeczytasz w 5 min.

OnePlus 5 oferuje podobną specyfikację jak nowoczesne flagowce, ale czy faktycznie można go nazwać kolejnym pogromcą flagowców? Sprawdzamy to w naszej recenzji.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

- bardzo dużo pamięci RAM (6 lub 8 GB),; - duża pojemność pamięci masowej (64 lub 128 GB),; - dual SIM (2x nano),; - bardzo wysoka wydajność, również w grach,; - szybkie, płynne działanie,; - dobra jakość zdjęć i filmów 4K,; - podwójny aparat tylny (zoom optyczny),; - szybki czytnik linii papilarnych,; - dobra jakość wyświetlacza AMOLED,; - dość dobry czas pracy na baterii,; - bardzo szybkie ładowanie akumulatora (4A),; - szybka pamięć UFS 2.1,; - dobra jakość wykonania,; - suwak do szybkiego wyciszania powiadomień.

Minusy

- smartfon nie jest wodoszczelny,; - brak stabilizacji optycznej w aparacie,; - nieco za mała czułość Wi-Fi.

OnePlus 5 – recenzja

Dwa powody dla których większość Polaków nie kupi OnePlus 5? Proszę bardzo! Po pierwsze jest to mała firma, o której większość osób nigdy nie słyszało, a przecież mało kto ufa nieznanym firmom. Po drugie nie można iść po prostu do sklepu i go pomacać - trzeba go kupić przez internet (o zgrozo!). W tych internetach to oszukują i w ogóle nie wiadomo co realnie przyjedzie w paczce.

Do głowy przychodzi mi jeszcze kilka innych powodów, ale te dwa są moim zdaniem najistotniejsze. Boimy się inwestować w rzeczy nieznane, niezrozumiałe, ryzykowne itp. Nic w tym dziwnego, to normalne, ludzkie zachowanie.

A szkoda, bo OnePlus 5, to bardzo dobry smartfon. Już teraz mogę napisać, że nie jest idealny, ale z całą pewnością zadowoli większość osób, które go kupią.

OnePlus 5 - recenzja i test

Obudowa

  • Wymiary (wy/sz/gr): 154 x 74 x 7,3 mm
  • Ciężar: 153 g

Jeszcze przed premierą świat obiegły plotki mówiące, że OnePlus 5 jest podobny do iPhone 7 Plus. Tak, faktycznie jest, ale podobieństwo ogranicza się tylko do wyglądu, bo gdy trzymam oba smartfony, to różnicę czuć wyraźnie. OnePlus 5 jest o wiele wygodniejszy, głównie ze względu na lepiej wyprofilowane krawędzie boczne. Poza tym jest też lżejszy od iPhone 7 Plus.

Jakość wykonania w niczym nie ustępuje „ajfonowi”. Obudowa jest wykonana z metalu o matowej, gładkiej powierzchni. Wygląda świetnie, ale jest bardzo śliska, zwłaszcza jeśli ktoś ma w danej chwili suche dłonie. Warto używać ochronnego etui.

OnePlus 5 - obudowa

Producent ma w ofercie kilka ciekawych plecków, w tym drewniane, kevlarowe i oczywiście zwykłe plastikowe. Różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością..

Tak się składa, że mam pod ręką wszystkie cztery rodzaje i zauważyłem, że najlepszą ochronę stanowią plecki „Karbon”, czyli kevlarowe. Zabezpieczają również przyciski i mają kołnierz chroniący szkło wyświetlacza gdy odkładamy telefon ekranem do dołu.

OnePlus 5 - pleski

Podwójny aparat tylny delikatnie wystaje poza obudowę, ale w mniejszym stopniu niż aparat iPhone 7 Plus. Zdecydowanie nie przeszkadza to w czasie noszenia lub trzymania, ale moim zdaniem wygląda przeciętnie – gorzej niż idealnie płaski podwójny aparat w smartfonie Honor 9.

Na lewej krawędzi znajdziemy klawisz +/- do regulacji głośności oraz suwak służący do wyciszania powiadomień. Ma trzy pozycje: dolna (wszystkie dźwięki), środkowa (wibracje) oraz górna (bez powiadomień).

OnePlus 5 - suwak powiadomień

Dual SIM

Na prawym boku umieszczono przycisk zasilania i szufladkę dla dwóch kart nano SIM. W obudowie nie znajdziemy miejsca dla karty pamięci microSD, ale osobiście nie uważam tego za wielką wadę w smartfonie, który ma aż 128 GB pamięci (lub 64 GB w tańszej wersji). Da się to przeżyć.

OnePlus 5 - dual SIM 2x nano SIM

Głośnik

Na dole znajdziemy złącze USB typu C (ładowanie akumulatora i kopiowanie plików), klasyczne wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm oraz pojedynczy głośnik. Szkoda, że nie dołożono drugiego. Nie chodzi o efekt stereo, ale o większą moc/głośność dźwięku. Jakość głośnika oceniam przeciętnie (3/5). Jest dość głośny, ale brzmienie jest trochę za ostre i brakuje mu niższych częstotliwości.

Ale… do zalet zaliczam dobrą jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego – tutaj nie ma na co narzekać. Smartfon daje radę z małymi i dużymi słuchawkami. W tym drugim przypadku dynamika jest w porządku (jak na smartfona), ale głośność spada. Ogólnie jakość z wyjścia 3,5 mm oceniam na 4,7/5.

OnePlus 5 - głośnik

Brak wodoszczelności

OnePlus 5 jest znacznie tańszy od topowych konkurentów, szczególnie spod znaku Samsunga lub Apple, ale nie można mu wybaczyć braku wodoszczelności. W obecnych czasach powinna to być rzecz standardowa we flagowcach.

Wyświetlacz

  • przekątna: 5,5 cala
  • rozdzielczość: 1080x1920 px (Full HD)
  • technologia: AMOLED
  • jasność maksymalna: 445 cd/m2
  • obsługa w okularach polaryzacyjnych: dość komfortowa (małe zmiany jasności i kolorów)

Czy Full HD w OnePlus 5 to mało? Moim zdaniem nie. Taka rozdzielczość w stu procentach wystarcza. Obraz wygląda bardzo dobrze. Jest szczegółowy i ostry - po prostu nie ma na co narzekać. Nie zauważyłem żadnych negatywnych efektów wizualnych (np. wyraźnych opóźnień, haczenia, błędów, przebarwień itp.)

OnePlus 5 - wyświetlacz AMOLED Full HD

Technologia AMOLED zapewnia wysoki kontrast, głęboką czerń i żywe kolory.

Jasność wyświetlacza jest wystarczająco dobra - 445 cd/m2 zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym. Owszem, jest wiele jaśniejszych smartfonów z AMOLED’em - np. Samsung Galaxy S8, ale OP5 daje radę w większości sytuacji. Jedynie w ostrym świetle słonecznym obraz jest nieco za ciemny (ale wciąż czytelny).

Na szkło Gorilla Glass 5 (2,5D) fabrycznie naklejona jest cienka folia ochronna. Nie przeszkadza w obsłudze dotykowej, ale ma słabą odporność na zarysowania. Można ją zdjąć bez problemu i używać samego szkła lub zmienić na inną.

OnePlus 5 - ekran

Smartfon oferuje kilka trybów obrazu. Jeśli komuś nie pasują tak nasycone barwy, to może je zmienić na łagodniejsze, podobne do wyświetlaczy IPS (ale wciąż z lepszą czernią).

Jest też genialny “Tryb czytania”, który usuwa kolory (wyświetlacz staje się monochromatyczny) i ustawia ciepły odcień

Kwestia ramek

Widać doskonale, że OnePlus nie zrobił smartfona z bardzo wąskimi ramkami, na wzór Samsunga Galaxy S8. Dlaczego? Otóż OnePlus nie ma szans konkurować z takim gigantem jak Samsung pod względem technologii. Jest to wciąż relatywnie mała firma, którą nie stać na inwestowanie w potencjalnie problematyczne rozwiązania. Ponadto taki krok jeszcze bardziej podwyższyłby cenę smartfona.

Dlatego ramki wokół wyświetlacza OnePlus 5 są klasyczne. Jednym się to spodoba, a inni będą rozczarowani. Obiektywnie trzeba jednak przyznać, że jest większy i o wiele mniej poręczny od Galaxy S8.

Czytnik linii papilarnych

Pod wyświetlaczem umieszczono czytnik linii papilarnych. Ma on ceramiczną warstwę ochronną, dzięki czemu jest bardzo odporny na zarysowania. Jest nieco mniej wklęsły niż w poprzednim OnePlus 3T. Jakość jego działania jest dobra - wyświetlacz odblokowywany jest szybko, choć nie tak szybko jak np. w smartfonie Honor 9.

OnePlus 5 - czytnik linii papilarnych

Procesor, pamięć

  • CPU: Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998, 4x 2,46 GHz + 4x 1,9 GHz
  • GPU: Adreno 540, 0,71 GHz
  • RAM: 8 GB
  • Pamięć masowa: 128 GB
  • microSD: nie
  • USB OTG: tak

Pod względem wydajności OnePlus 5 w stu procentach spełnia wymogi stawiane nowoczesnym flagowcom. Procesor Snapdrogon 835 to dość potężny wół roboczy, a w dodatku wspierany jest przez 8 GB pamięci RAM LPDDR4X i znakomicie zoptymalizowany system.

Wyniki testów syntetycznych (np. 3DMark czy Antutu) zamieściłem na drugiej stronie, ale dla części z Was zapewne nie są one miarodajne, bo producent sam przyznał, że smartfon wykrywa ich uruchomienie i przełącza się w specjalny tryb maksymalnej wydajności.

Nie ma jednak powodów do obaw, bo realnie smartfon działa bardzo szybko i płynnie. W moim subiektywnym odczuciu jest szybszy od Galaxy S8 i mniej więcej tak samo szybki jak Huawei Mate 9 (który działa fenomenalnie szybko).

Słowem: jest dobrze!

OnePlus 5 - 8GB RAM, 128GB pamięci masowej

Czy 8GB RAM’u robi różnicę?

Odpowiedź jest krótka: nie. Przed OnePlus 5 używałem na co dzień OnePlus 3T i muszę przyznać, że nie czuję absolutnie żadnej różnicy w szybkości działania. Nie widzę nawet większej różnicy w ilości aplikacji otwartych w tle. OP3T oraz OP5 działają moim zdaniem tak samo szybko.

Pamięć masowa

Na pokładzie modelu testowego umieszczono 128 GB szybkiej pamięci UFS 2.1 (realnie około 111 GB). Jest to zaleta w stosunku do niektórych smartfonów konkurencyjnych, bo część z nich ma wciąż pamięci eMMC, które są wolniejsze. Wystarczy zerknąć na poniższe porównanie do smartfona Honor 9. Na korzyść OnePlus 5 świadczą przede wszystkim wyniki testów sekwencyjnych.

OnePlus 5 - AndrobenchHonor 9 - Androbench
Test szybkości pamięci - OnePlus 5 (po lewej), Honor 9 (po prawej)

Akumulator

  • pojemność akumulatora: 3300 mAh
  • szybkie ładowanie: tak
  • typowy czas ładowania 0-100%: ok. 70 minut

Czas pracy opisuję na drugiej stronie recenzji, ale niecierpliwych pragnę uspokoić - jest całkiem nieźle. Znakomicie natomiast wypada system ładowania Dash Charge. Smartfon nie nagrzewa się zbyt mocno (bo nagrzewa się ładowarka), a efekty są takie, że ładowanie od zera do pełna trwa około 70 minut. To znakomity wynik. Lepszy niż w przypadku Galaxy S8.

Aparat

  • tył: 16 Mpx + 20 Mpx, nagrywanie 4K UHD, lampa LED
  • stabilizacja optyczna: nie (tylko cyfrowa)
  • przód: 16 Mpx, nagrywanie Full HD

OnePlus 5 ma dwa aparaty z tyłu - jeden z nich jest standardowy (szerokokątny), a drugi przybliża obraz dwukrotnie (x1,6 optycznie + x0,4 cyfrowo). Pierwszy ma rozdzielczość 16 Mpx i bardzo jasny obiektyw f/1.7 co oznacza, że powinien dawać sobie lepiej radę wieczorem i w ciemnych pomieszczeniach. Drugi ma 20 Mpx i ciemniejszą optykę f/2,6.

Przykładowe zdjęcia i filmy umieściłem na ostatniej stronie recenzji. Jest też porównanie do aparatu smartfona Honor 9 i OnePlus 3T. Sytuacja wygląda całkiem ciekawie - warto tam zajrzeć.

OnePlus 5 - podwójny aparat

Łączność

Tak, OnePlus 5 wspiera łączność LTE, między innymi B20 czyli 800 MHz. Dostajemy też Bluetooth 5.0 (aptX i aptX HD), szybkie Wi-Fi “ac” (dwuzakresowe), łączność zbliżeniową NFC oraz wsparcie dla kilku standardów globalnego pozycjonowania (GPS, Galileo, GLONASS, BeiDou).

Przez pierwsze 3 tygodnie od daty premiery otrzymałem 4 aktualizacje systemu. W chwili kończenia recenzji najnowszą wersją był OxygenOS 4.5.5, oparty na Androidzie 7.1.1. Smartfon ma otrzymać także dużą aktualizację do systemu Android 8.0.

Jeśli chodzi o kwestie szybkości, płynności i stabilności działania, to nie mam żadnych zarzutów - smartfon działa lepiej od większości konkurentów.

OnePlus 5 w dłoni

Specyfikacja i porównanie do konkurentów:

ModelOnePlus 5Xiaomi Mi6Galaxy S8HTC U11
Cenaok. 2 350 zł1 999 złok. 3 500 złok. 3 200 zł
Wymiary (wy/sz/gł)154.2 x 74.1 x 7.3 mm145.2 x 70.5 x 7.5 mm148.9 x 68.1 x 8 mm153.9 x 75.9 x 7.9 mm
Waga153 g168 g155 g169 g
System operacyjnyOxygen OSAndroid 7.1Android 7.0Android 7.1
Ekran» 5,5"
» 1080 x 1920 px
» Optic AMOLED
» 5,15"
» 1080 x 1920 px
» IPS
» 5,8"
» 1440 x 2960 px
» Super AMOLED
» 5,5"
» 1440 x 2560 px
» Super LCD5
Procesor» CPU: 4x 2.45 GHz + 4x 1.9 GHz
» 8 rdzeni
» Snapdragon 835
» CPU: 4x 2.45 GHz + 4x 1.9 GHz
» 8 rdzeni
» Snapdragon 835
» CPU: 4x 2.3 GHz + 4x 1.7 GHz
» 8 rdzeni
» Exynos 8895
» CPU: 4x 2.45 GHz + 4x 1.9 GHz
» 8 rdzeni
» Snapdragon 835
Pamięć» RAM: 8 GB
» Wbudowana: 128 GB
» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 64 GB
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
Bateria3300 mAh3350 mAh 3000 mAh3000 mAh
Aparat / kamera» 16 + 20 Mpx (tył)
» 16 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» nagrywanie 4K
» 2x 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K
» 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K
» 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K
Internet» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual Sim
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual Sim
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Komunikacja i złącza» GPS
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» GPS
» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» GPS
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typ C
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» skaner linii papilarnych
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» czujnik tętna
» żyroskop
» skaner linii papilarnych
» czytnik siatkówki
» wodoszczelność (IP68)
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» skaner linii papilarnych
» ramki Edge Sense
» wodoszczelność (IP67)

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login