Sprawdzamy czy chińska kopia bezprzewodowej ładowarki Samsunga dorównuje jej w jakości wykonania oraz działaniu.
Mając do dyspozycji oryginalną ładowarkę bezprzewodową do smartfonów Samsung oraz jej podróbkę, postanowiłem z sprawdzić jaka jest realna różnica pomiędzy nimi. Zapraszam do przeczytania tego krótkiego artykułu, w którym przedstawię wyniki moich porównań.
Ładowarki
Do wykonania mojego eksperymentu użyłem oryginalnej ładowarki Samsung Wireless Charger Pad (EP-PG920) w barwach Avengersów, a dokładniej Kapitana Ameryki oraz jej nieoryginalnego odpowiednika w kolorze Black Sapphire.
Zaznaczę tylko, że nie są to ładowarki z trybem szybkiego ładowania. Nawet gdy podłaczymy je do szybkiego zasilacza, będą ładowały smartfona "wolno", bez nadmiernego obciążania baterii.
Warto podkreślić, że podróbka jest naprawdę wysokiej jakości, gdyż w przeciwieństwie do innych chińskich imitacji niemal dokładnie odwzorowuje prawdziwy produkt Samsunga. Najlepszym potwierdzeniem tego jest fakt, że przez jakiś czas można było ją kupić nawet na Amazonie – oczywiście z zapewnieniem o jej oryginalności.
Podróbka (po lewej) oraz oryginał (po prawej)
Koszt prawdziwej podstawki ładującej od Samunga wynosi obecnie około 120-130 zł. Moją podróbkę kupiłem na jednym z serwisów aukcyjnych za niecałe 60 zł, czyli za pół ceny. Czy faktycznie było warto?
Jakość wykonania
Na pierwszy rzut oka obie ładowarki prezentują tę samą stylistykę oraz jakość wykonania. Nawet trzymając obie z nich w ręce trudno zauważyć jakiekolwiek różnice w budowie wskazujące na to, że jeden z tych egzemplarzy jest nieoryginalny. Wszystkie porty oraz elementy w podróbce znajdują się dokładnie w tym samym miejscu co w oryginale. Wymiary oraz waga obu egzemplarzy jest do siebie wysoce zbliżona.
Naklejka z informacjami znajdująca się na odwrocie „nieoficjalnej” ładowarki ma nieco różniący się od oryginału wzór. Sądzę jednak, że osoba, która nie miałaby bezpośredniego porównania obu modeli z całą pewnością wciąż nie rozpoznałaby mistyfikacji.
W samej budowie obu ładowarek największą różnicą, choć nie widoczną na pierwszy rzut oka okazuje się jakość zastosowanego plastiku. Oryginalna podstawka od Samsunga jest zdecydowanie bardziej odporna na delikatne zarysowanie.
Oświetlenie LED
Samsung Wireless Charger Pad został wyposażony w dwukolorową diodę: w trakcie ładowania świeci się na niebiesko, a gdy bateria jest naładowana świeci się na zielono. Gdy podstawka nie jest używana nie świeci się jakakolwiek dioda.
Ładowarka nieoryginalna też świeci się w dwóch kolorach: niebieski tak samo jak w przypadku oryginału oznacza ładowanie, a czerwony świeci się, gdy ładowarka nie jest używana. Brakuje zielonej diody informującej o pełnym naładowaniu smartfona.
Akcesoria użyte do wykonania testu
To jak działają obie podstawki przetestowałem na smartfonie Samsung Galaxy S6 edge+, ładowarce Samsung Adaptive Fast Charger (2A) oraz dwóch kablach: oryginalnym 1,5 metrowym od Samsunga oraz 3 metrowym, tanim odpowiedniku o chińskim rodowodzie. Wspomagałem się także miernikiem poboru mocy oraz aplikacją Ampere.
Pobór mocy w stanie uśpienia
Podczas spoczynku obie ładowarki wykazywały identyczny pobór mocy wynoszący 0,1 W w przypadku długiego przewodu oraz mniej niż 0,1 W w przypadku oryginalnego kabla od Samsunga (miernik wskazywał 0,0 W).
Ładowanie na oryginalnej ładowarce:
- Pobór mocy podczas ładowania z oryginalnym przewodem Samsung micro USB: 9,0W – 9,5W
- Pobór mocy podczas ładowania z „chińskim” przewodem micro USB:
11,1W – 11,8W
Czas ładowania na oryginalnym kablu (0-100%) : 2 godziny 48 minut
Ładowanie na nieoryginalnej ładowarce:
- Pobór mocy podczas ładowania z oryginalnym przewodem Samsung micro USB: 8,7W – 9,1W
- Pobór mocy podczas ładowania z „chińskim” przewodem micro USB:
10,6W – 11,3W
Czas ładowania na oryginalnym kablu (0-100%) : 2 godziny 55 minut
W obu przypadkach bateria smartfona nagrzała się do podobnej temperatury wynoszącej około 30 stopni Celsjusza. Zarówno oryginalna jak również nieoryginalna ładowarka posiadają układ zapobiegający przed przeładowaniem baterii (co nie jest takie oczywiste w przypadku wielu innych podróbek).
Czas ładowania
mniej=lepiej
Ładowarka oryginalna | 2h 48 min |
Podróbka | 2h 55 min |
Podsumowanie
Jak widać nie zawsze nieoryginalne produkty muszą być złe. Dobrym tego przykładem jest właśnie podróbka ładowarki Samsung Wireless Charging Pad. Jak wykazały moje testy, nie tylko jest ona niemal identyczna pod względem budowy, lecz również wykazuje bardzo zbliżone działanie. Czas ładowania jest zbliżony do oryginału, nie zauważyłem również szkodliwego wpływu na stan baterii. Wszystko to za cenę o połowę mniejszą w porównaniu do oryginału.
Komentarze
14Małe żółte rąsie do 15 robią oryginały pod okiem pana z firmy zamawiającej, a po 16 inne małe rąsie na tych samych liniach robią oryginały inaczej - z tych samych części na tych samych maszynach...
Poza tym każdy z nas mieszkających w Polsce kupuje masę podróbek, tyle że płaci jak za oryginał i często i gęsto kupuje te podróbki w markowych sklepach sygnowanych logiem oryginału....
Ale to inna bajka...
P.S. I coraz częściej chińska technologia jest tak samo dobra, o ile nie lepsza od tzw. marek, a tańsza o połowę...
Ale ciiiiiiiiiiiiiii, bo o tym nie wypada w towarzystwie...
"Podróbka (po lewej) oraz oryginał (po prawej)". Na mój gust powinno być odwrotnie.
poproszę więcej takich porównań :)
edit
polk?