Jest to moje pierwsze podejscie do pisania testów/recenzji sprzętu komputerowego. Generalnie tekst powstaje głównie dlatego że sam sam wcześniej takiego artykułu szukałem i nie znalazłem.
Istnieje też szansa że jest więcej osób w mojej sytuacji - płyta AM2, stary athlon x2 i pytanie - zmienić procesor na nowe dzieło AMD trzymając się tej samej płyty czy lepiej nie ryzykować. Producent płyty (MSI, model neo2-Digital) na swojej stronie umieścił bios z obsługą phenomów II - czyli teoretycznie powinno to jakoś działać. Z drugiej strony na forach można znaleźć mnóstwo wątków z pytaniami o takie połączenie, gdzie w zasadzie każdy pisze co innego - działa, nie działa, działa ale słabo, działa ale bez obsługi c'n'q itd.
Reasumując - pytanie czy Phenom II i chipset 690G będą stanowiły zgrany zespół pozostawało bez odpowiedzi.
W zasadzie można przyjąć że poszedłem na łatwiznę - zamiast dalej szukać jakichś wiarygodnych testów zainwestowałem te 315 złociszy i mogłem sprawdzić sam - wnioski: działa i to chyba całkiem nieźle.
Zresztą po kolei:
- bios wykrył nowy procesor (wbrew temu co podają na swych stronach sklepy internetowe, a zgodnie z informacją ze strony AMD mnożnik jest zablokowany), przy okazji ukrywając opcję zmiany napięcia (o oc za chwilę)
- windows 7 x64 i windows xp stwierdziły że muszą sobie zaktualizować sterowniki bodajże mostka północnego i czegoś jeszcze - 7 zrobił to automatycznie, w xp trzeba było kilka razy kliknąć ok
- c'n'q okazało się działać bez problemu
Pełen sukces.
Ponieważ jednak razem z procesorem przyjechał do mnie nowy dysk (ST31000528AS) a stary w tym tygodniu zmieni właściciela, więc oba systemy zostały przeinstalowane, po czym... procesor wciąż działał stabilnie, ale czekały go nowe wyzwania.
Podkręcanie.
W sieci pełno jest informacji o tym jak nowe procesoy AMD dobrze się kręcą - grzechem więc byłoby nie spróbować. Trochę oczywiscie smucił zablokowany mnożnik i (bardziej) brak mozliwości zmiany napięcia (dzięki ci MSI), za to miłym było, że dołączona do płyty aplikacja DualCore Center działa pod win7 i nie ma problemu z nowym procesorem.
Zacząłem wiec podnosić FSB po 5MHz z jednocześnie uruchomionym orthosem, z wyłączonym c'n'q i luźniejszymi timingami pamięci (normalnie pracowały na 4-4-4-12). Przy 240 po chwili pracy nastąpiła wywałka.
Wróciłem do 235, chwile potestowałem z różnymi aplikacjami, włączyłem c'n'q - wszystko działało stabilnie. Wyłączyłem MSI DCC i ustawiłem FSB na sztywno w biosie na 235 - procesor na 3,525 GHz.
Wyniki na obrazkach dotyczą procesora podkręconego - uznałem że testy na standardowych zegarach nie mają sensu, skoro i tak się na tych zegarach nie pracuje.
CINEBENCH R10 x64
- Rendering (Single CPU): 3823 CB-CPU (231 sekund)
- Rendering (Multiple CPU): 7217 CB-CPU (122 sekundy)
- Multiprocessor Speedup: 1.89
3D Mark 06 :
Peacekeeper:
Wybór testów pewnie nie jest najlepszy, ale z drugiej strony - są łatwo dostępne (zwłaszcza peacekeper z przeglądarkami i superPI mod1.5) i dosyć powtarzalne. (Przy okazji też przypominam - z racji różnic w architekturze procesorów porównywanie wyników superPI z AMD i Intela nie ma sensu.)
Prąd i temperatura
Pobór prądu całej platformy mierzony za pomocą licznika w zasilaczu (kłamie, zdaje się nie uwzględniaś strat zasilacza, trzeba doliczyć +/- 20W).
Temperatura z programu SpeedFan (Arctic Cooling Freezer 64 Pro PWM z obrotami na 50%, obudowa Sharkoon Rebel 9 Value Edition - dobrze wiejąca, otoczenie - coś ponad 20 stopni).
Idle i c'n'q - 33 stopnie i 62W
Idle, bez c'n'q - 37 i 80W
Po 4 minutach orthosa - 48-50 stopni, 116W
Podsumowanie
Z zakupu procesora jestem bardzo zadowolony - różnica między nim a athlonem x2@3100MHz jest odczuwalna (także i bez podkręcania phenoma). Wyniki w testach poszły od 20 do nawet 50% w górę, z NFS MW zniknęły jakieś dziwne mikro przycięcia, Prototype przestał dostawać czkawki w najbardziej wymagających scenach. Pobór prądu w idle pozostał bez zmian, pod obciążeniem i z OC jeśli dobrze pamiętam jak było kiedyś - nawet zmalał.
Oczywiście prędzej czy później zmiana płyty będzie i tak konieczna - podbicie napięcia powinno dać więcej MHz, ACC może dać więcej rdzeni
Komentarze
13" Pobór prądu całej platformy mierzony za pomocą licznika w zasilaczu (kłamie, zdaje się nie uwzględniaś strat zasilacza, trzeba doliczyć +/- 20W). "
Czuję niedosyt, mogło być fajnie ale chyba już chęci zabrakło.
Może kolejnym razem będzie lepiej.
ps. jeżeli chciałeś procka z odblokowanym mnożnikiem to trzeba było wziąć 950 a nie 945.
Pozdro
pozdro
Co do chaosu, braku chęci i tym podobnych - generalnie tak - dopieszczać atykułu mi się nie chciało. Tym co jest osiągnąłem cel - wpisując w googla phenom 690G zaraz trafi się na mój tekst a w nim na obrazki z cpu-z czy wyniki benchmarków - kilka kliknięć i już wiemy że możemy spokojnie iść do sklepu po nowy procek.
@xpris - ale ja wiedziałem (ze strony AMD) jak będzie z mnożnikiem - zwróciłem jedynie uwagę że sklepy na swych stronach wprowadzają w błąd.
Co do podkręcania i częstotliwości pamięci - procek na standardowym zasilaniu nie podejdzie pod 3600MHz.