Zafascynowani technologią 4K i HDR czasem zapominamy, ze świat filmu rozwija się też w zupełnie innym kierunku.
Niektórzy uważają, że przemysł filmowy przypomina czasami jakąś wielowyznaniową świątynię z szybko zmieniającym się obiektem kultu. W roku 2010 przedmiotem czci było 3D – pamiętamy buńczuczne zapowiedzi producentów, że trójwymiarowe obrazy to przyszłość, rewolucja, która zmieni świat itd. itd. Krótko mówiąc, entuzjazmowi producentów i marketingowców nie było końca. Planowano nawet kanały telewizyjne nadające wyłącznie w 3D i to nawet w naszym kraju. Niestety, życie brutalnie zweryfikowało przydatność 3D. O obecnej popularności „trzeciego wymiaru” świadczy to, że w bieżącym roku największy producent telewizorów na świecie nie ma już w swojej ofercie ani jednego (!) telewizora zdolnego prezentować obrazy 3D.
Z kolei trzy lata po pamiętnym roku 2010 przyszedł czas na 4K, które miało oferować „cztery razy wyższą rozdzielczość obrazu”. W bieżącym roku na piedestale jest HDR, czyli szeroki zakres dynamiki obrazu – rozwiązanie techniczne, które dzięki znacznie większej jasności obrazu ma za zadanie pokazać nieosiągalne wcześniej szczyty realizmu. Czas pokaże, czy 4K HDR zawojuje standardową telewizję linearną i przestanie być domeną nielicznych techmaniaków i pasjonatów.
Karmieni sloganami w rodzaju 3D, 4K czy HDR, często zapominamy, że obok głównego nurtu rozwoju techniki filmowej są też nurty poboczne. To właśnie one mają często duży wpływ na świat filmu, a z czasem nawet przejmują rolę pierwszoplanową. Jednym z tych nurtów jest film sferyczny należący do tzw. technik wirtualnych. Znany również pod nazwą „cinematographic VR” lub „immersive video” ostatnio rozwija się bardzo intensywnie. Dość powiedzieć, że rosnące znaczenie filmów sferycznych doceniła platforma YouTube, która w 2015 roku uruchomiła specjalny kanał pod nazwą „Filmy 360º”. W opisie tego kanału czytamy: „Kanał Filmy 360° w YouTube zawiera najbardziej popularne i atrakcyjne filmy wirtualnej rzeczywistości.”
Jeżeli nie miałeś do czynienia z tego rodzaju filmami polecamy obejrzenie kilku z nich. Filmy te realizuje się za pomocą specjalnej, wieloobiektywowej kamery, która rejestruje obraz sferyczny 360 stopni.
Dzięki sferycznej metodzie rejestracji obrazu podczas odtwarzania mamy możliwość przesuwania kadru w poziomie i pionie i tym samym głębszego zanurzania się w świat akcji. Podczas odtwarzania osoby oglądające na tradycyjnym monitorze lub laptopie zmieniają kadr za pomocą myszki, podczas gdy na sprzęcie z ekranem dotykowym wystarczy użyć palca. Z kolei w dobrej jakości telefonach komórkowych i tabletach wystarczy samo przesunięcie urządzenia. Oczywiście najlepiej oglądać tego typu filmy za pomocą gogli VR takich jak Samsung Gear VR, HTC Vive czy Oculus Rift – wtedy do zmiany kadry wystarczy samo przekręcenie głowy.
A oto kilka wybranych filmów VR:
Pierwsze czołgi w środku
Mega Coaster (szczególnie od 56 sekunda filmu oglądanego do tyłu - widok reakcji pasażerów kolejki)
W kokpicie Su-27 – lot na pokładzie rosyjskiego myśliwca
Filmy realizowane w technice 360º zyskują na popularności, nic więc dziwnego, że mają je w planach również polscy producenci. We współpracy ze studiem Mimo VR na zlecenie player.pl przygotowano pierwszy polski serial 360º.
„Para nie do pary”, bo tak właśnie się nazywa, opowiada życiowe perypetie Majki i Szymona . On – barman, ona – producentka filmowa, zaczynają razem wspólne życie. Różni ich niemal wszystko, ale pomimo tego znajdują sposób na pokonanie codziennych trudności.
W filmie występują znani polscy aktorzy jak Magdalena Różczka, Paweł Małaszyński, Iza Kuna, Katarzyna Bujakiewicz, Magdalena Socha czy Wojciech Mecwaldowski. Warto wspomnieć, że serial jest współprodukowany przez Magdalenę Różczkę – pomysłodawczynię projektu, a sponsorem serialu jest firma Murapol.
W chwili obecnej w player.pl jest już pięć kilkuminutowych odcinków. Oto krótki opis dwóch z nich:
Wesele – podczas swojego wesela Majka (Magdalena Różczka) wpada w panikę i chowa się pod stołem weselnym. Co zrobi pan młody (Paweł Małaszyński)?
Bar – Majka zauważa Szymona ... w objęciach byłej (Małgorzata Socha). Przyszły mąż musi się teraz nieźle nagimnastykować, by udowodnić Majce, że to nie tak, jak myśli...
Czy pierwszy serial online w technice 360º odniesie sukces? O tym możecie się sami przekonać już dziś w player.pl
Komentarze
7Rok 2022 - "w tym roku już nie powstał ani jeden film 360. Wszyscy teraz promują i produkują..... "