Druga część krótkiego artykułu poświęconego innowacjom Samsunga w urządzeniach mobilnych i telewizorach.
W pierwszej części tego artykułu wyróżniłem kilka innowacyjnych technologii jakie Samsung stosuje w najnowszym sprzęcie mobilnym. Poruszyłem m.in. temat okularów do rzeczywistości wirtualnej Gear VR, których sercem jest smartfon Galaxy Note 4 lub Galaxy S6. Na wyróżnienie zasłużyły również zakrzywione wyświetlacze Super AMOLED o bardzo wysokiej jakości obrazu, inteligentne zegarki z których można dzwonić i SMS'ować, aparaty w smartfonach z nagrywaniem Ultra HD oraz łączność bezprzewodowa, która stanowi podstawę do budowy „internetu rzeczy”.
Najlepsze jest jednak to, że ledwie musnąłem wierzchołek technologicznej góry lodowej, którą udostępnia Samsung swoim użytkownikom. Dotyczy to zarówno przeciętnego Kowalskiego, który korzysta ze smartfona do przeglądania internetu i słuchania muzyki, jak i wielkich korporacji, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo służbowych danych.
Muzyka w całym domu
Wyobraź sobie taką sytuację: w każdym pomieszczeniu w domu masz jeden głośnik. Razem tworzą one bezprzewodowy system nagłośnieniowy zarządzany zdalnie za pomocą jednego smartfona z dowolnego miejsca w domu. Jeśli chcesz rozkręcić imprezę, to odtwarzasz ten sam utwór jednocześnie na wszystkich głośnikach, ale najlepsze jest to, że wystarczy kilka dotknięć ekranu smartfona i każdy głośnik będzie odtwarzał inną muzykę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednej części domu leciał rock, w drugiej jazz.
Jedna osoba może słuchać bardziej dynamicznej muzyki np. w kuchni, a druga czytać książkę dwa pokoje dalej przy odgłosach natury lub muzyce klasycznej. Wszystko to przez dwupasmowe, bezstratne Wi-Fi lub Bluetooth. Możliwe jest też odtwarzanie utworów z takich usług jak Deezer, Spotify i TuneIn.
Wygoda, prostota i funkcjonalność połączone z wysoką jakością dźwięku – tak można w skrócie opisać system Multiroom.
Pilot TV w smartfonie
Technologie są „smart” dopiero wtedy, gdy przydają się w życiu codziennym. Dobrym przykładem jest funkcja uniwersalnego pilota dostępna w niektórych urządzeniach Samsunga.
Telewizory wciąż pełnią ważną rolę w domach wielu Polaków, a najnowsze Smart TV często wykorzystywane są jako multimedialne centra domowej rozrywki. Jednak poza pilotem TV zazwyczaj używamy kolejnego do dekodera DVB-T. Mamy więc dwukrotnie większą szansę, że go zgubimy za kanapą, pod fotelem itp.
Samsung rozwiązuje ten problem za pomocą smartfona.
Jeśli używamy np. Galaxy Note 4, S5, S6 (i nie tylko) możemy włączyć aplikację Smart Remote i obsługiwać TV za pomocą smartfona. Mamy dostęp do telewizorów i dekoderów wielu różnych firm (nie tylko Samsung) i możemy tworzyć oddzielne profile dla różnych pomieszczeń w domu. Najciekawsze jest to, że telewizor nie musi być najnowszy i nie musi mieć łączności bezprzewodowej Bluetooth, ani Wi-Fi. Smartfon wysyła sygnał za pomocą podczerwieni - tak samo jak zwykły pilot.
KNOX na straży bezpieczeństwa
Smartfon prywatny czy służbowy? Z tego pierwszego korzystamy swobodnie, za to drugi obłożony jest zazwyczaj wieloma ograniczeniami związanymi z bezpieczeństwem niejawnych danych. Czy jednak musimy być skazani na noszenie dwóch smartfonów przy sobie?
Na szczęście nie. Samsung stworzył innowacyjny, kompleksowy system zabezpieczeń, który sprawia że pojedynczy smartfon może służyć do obu celów. Jak to możliwe? Otóż w najprostszych słowach KNOX tworzy w telefonie dwa, zupełnie odseparowane środowiska - prywatne i służbowe. Te drugie jest zaszyfrowane, więc w sytuacji gdy smartfon dostanie się w niepowołane ręce, a na smartfonie aktywna jest akurat przestrzeń prywatna newralgiczne dane firmowe nie ujrzą światła dziennego.
Jest to podejście zgodne z inicjatywami BYOD (Bring Your Own Device) oraz COPE (Company Owned, Personally Enabled) które wykorzystywane są w wielu nowoczesnych firmach. Co ciekawe jeśli znamy hasło, to między przestrzenią służbową i prywatną jesteśmy w stanie przełączać się błyskawicznie, a to przekłada się bezpośrednio na wygodę i wcale nie zmniejsza bezpieczeństwa.
Źródło: Samsung
W przestrzeni zaszyfrowanej możemy instalować specjalnie przystosowane do tego oprogramowanie, takie jak np. CRM, klient pocztowy, kalendarz, pakiet biurowy itp. W praktyce oznacza to, że poufne dane zapisane lub przesyłane za pośrednictwem prywatnego sprzętu są całkowicie bezpieczne. Samsung KNOX używany jest najczęściej przez pracowników banków i instytucji rządowych.
Smartfon nie tylko w zasięgu dłoni
Obsługa smartfona jest prosta prawda? Wystarczy dotykać palcem wyświetlacza i wykonywać proste gesty. Co jednak z osobami, które z jakichś powodów nie mogą używać rąk wcale lub w bardzo ograniczonym stopniu?
Na szczęście Samsung pomyślał również o nich. Obecnie w fazie testów znajduje się innowacyjna aplikacja o nazwie DOWELL, która już w tym roku pozwoli niepełnosprawnym korzystać z pełni możliwości smartfona Galaxy.
Po zainstalowaniu programu do złącza micro USB w smartfonie można podłączyć kontroler. Niezależnie od tego czy jest to klasyczny trackball obsługiwany palcem, sterownik obsługiwany ustami (np. IntegraMouse Plus) czy myszka-kamera taka jak HeadMouse Extreme mogą one być wykorzystane do obsługi systemu Android.
Zasadę działania przestawia poniższy film. Co prawda jest on w języku koreańskim, ale bez problemu domyślicie się o co chodzi.
Źródło: YouTube, Hyun-jin Ahn
Smartfony obecnie są już tak zaawansowane i wydajne, że dają ogromne możliwości dostępu do informacji, kontaktu ze znajomymi, pracy i rozrywki. Nie należy tego odbierać osobom niepełnosprawnym - Samsung daje na to najlepszy przykład.
Postęp
Na koniec dorzucam krótki film ilustrujący jak wyglądała ewolucja smartfonów z rodzimy Galaxy S. Pamiętajmy, że przez ostatnie 5 lat przeskoczyliśmy z generacji pierwszej, do szóstej, a każda z nich w swoim czasie plasowała się w czołówce najlepszych smartfonów na rynku.
Źródło: Samsung
AUTOR:
Tomasz Duda
Szef Strefy Mobile benchmark.pl