Myszki

Logitech MX400 i Logitech MX610

przeczytasz w 4 min.
charakterystyka
MX 610
MX 400
technologia
laserowa
laserowa
komunikacja
bezprzewodowa
przewodowa
tech. komunikacji
cyfrowa 2,4 GHz
-
rozdzielczość
2000
2000
próbkowanie
do 1000 Hz
125 Hz
profil
ergonomiczny
wersja dla praworęcznych
i wersja dla leworęcznych
ergonomiczny
dla praworęcznych
ilość przycisków
10
rolka z Tilt-Wheel
5
rolka z Tilt-Wheel
interfejs
USB
USB

Logitech MX400 jest nieco uproszczoną wersją modelu MX610. W przeciwieństwie do swojego droższego odpowiednika, nie ma tutaj łączności bezprzewodowej, kontrolek informacyjnych oraz dwóch dodatkowych przycisków.

Mimo to, MX400 jest funkcjonalnym, wygodnym gryzoniem. Dobrze leży w dłoni, ale z racji swojego wyprofilowania znacznie lepiej sprawdzi się u osób praworęcznych. Mysz wykonano z wysokiej jakości materiałów, mamy tu więc gładki, grafitowy grzbiet oraz czarne, niemalże atłasowe w dotyku boki. Jakość wykonania również jest wysokiej próby, do czego zresztą szwajcarski producent zdążył nas już przyzwyczaić. Nawet podczas intensywnej eksploatacji obudowa MX400 nie ma prawa skrzypieć ani odstawać.

Przyciskom nie można niczego zarzucić. Znajdują się na swoich miejscach, wciska się je miękko i wygodnie. Obok dwóch podstawowych, w myszce znajdziemy również dodatkowe - Back i Forward na lewym boku, które są dobrze wyczuwalne i bez problemu można je obsługiwać kciukiem. Działają od razu po podłączeniu do komputera, ale można zmienić ich standardową funkcjonalność przy pomocy dołączonego oprogramowania Logitech SetPoint.

kliknij w kolejne zakładki w lewym menu aby zobaczyć ich zawartość

W modelu MX610 dodatkowo mamy diodę powiadamiania o niskim stanie naładowania baterii, dwa półprzeźroczyste przyciski/diody wiadomości e-mail i czatu (oba zapalają się, gdy nadchodzi nowa wiadomość), trzy przyciski audio - dwa do regulacji głośności (+/-) i mute.

Jeśli chodzi o rolkę, to trzeba przyznać, że jest to najsłabszy element tej skądinąd perfekcyjnej myszy. Obraca się dość nierównomiernie, wydaje z siebie średnio przyjemne dla ucha dźwięki, a na dodatek zdecydowanie zbyt twardo się wciska. Gracze korzystający z niej jako z dodatkowego przycisku nie będą więc zachwyceni. Rolka obsługuje za to modną od jakiegoś czasu technologię Tilt-Wheel, która pozwala na odchylanie kółka na boki - akurat ta funkcja działa bardzo przyjemnie.

O precyzję obu myszek dba laserowy układ optyczny, który świetnie radzi sobie z odwzorowywaniem na ekranie nawet najdrobniejszych przesunięć myszki. Kilka godzin testów w grze Counter Strike uświadomiło nam, że w przypadku MX400 o celne trafienia jest nieco łatwiej, niż w przypadku starszych, optycznych gryzoni. Nie ma też problemu z szybkimi, zamaszystymi ruchami myszą, chociaż w ekstremalnych sytuacjach układ optyczny potrafi się odrobinę pogubić. Jednak i tak laser zasługuje na piątkę, tym bardziej, że działa bez kłopotów na szerokiej gamie powierzchni - również tych odbijających światło.

Przewodowa MX400 podłączana jest do komputera za pośrednictwem portu USB lub PS/2 przez specjalną przejściówkę. Model MX610 korzysta z komunikacji bezprzewodowej - 2.4 GHz - i w zestawie wraz z myszką otrzymujemy mini odbiornik USB.

Logitech gwarantuje nam aż do 10 metrów zasięgu, ale z naszych testów wynika, że do perfekcyjnego działania myszki nalepiej umieścić nadajnik nie dalej jak jeden metr od niej. Co bardziej wrażliwi na czułość myszki użytkownicy, mogą nawet zauważyć różnicę w jakości jej działania, jeśli odbiornik będzie wpięty w tylnym panelu komputera, ustawionego głęboko pod biurkiem.

Pod względem dopasowania do dłoni, kształtu i funkcjonalności, mnie osobiście myszka MX610 bardziej przypadła do gustu niż 'klockowaty' MX1000. Już od koło miesiąca model ten zastępuje mi wysłużoną i odesłaną na emeryturę Wireless IntelliMosue Explorer 2.0. Po kilku dniach używania przestaje nawet drażnić zasypianie myszki, które ma za zadanie oszczędzać baterie.

Jest jednak jeden mały bug w oprogramowaniu SetPoint (wersja 2.60), który woła o pomstę! Nie da się zdefiniować dla przycisku sekwencji m.in. "Alt+Shift+Ctrl+S" (np: skrót do 'Save for Web' w Photoshopie) i wielu podobnych, np: z A, Z, X, C.

Logitech MX400 i MX610 to cała garść zalet i tylko jedna, maleńka wada - opornie wciskająca się rolka. Poza tym, myszki są eleganckie, wygodne i bardzo dokładne. Możemy je polecić wszystkim, również wymagającym graczom. Tym bardziej, że za tę cenę (MX400 kosztuje niecałe 150 złotych) nie znajdziemy tak dopracowanej myszy wyposażonej w precyzyjny, laserowy układ optyczny.

PODSUMOWANIE
Logitech MX400
Logitech MX610
Kształt i wykonanie
3/3 3/3
Ergonomia przycisków
3/3 3/3
Ergonomia rolki
1/2 1/2
Precyzja
4/4 4/4
Ogólna ocena :
(cena/możliwości)


(11/12)


(11/12)

Logitech MX400
przewodowa mysz laserowa,
znakomita ergonomia i jakość wykonania
Logitech MX610
bezprzewodowa mysz laserowa,
znakomita ergonomia i jakość wykonania

M.S. i W.K.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login