Sandisk jest jednym z najczęściej wybieranych producentów kart pamięci SD. Karty mają dobre opinie, choć nie należą do najtańszych. Jednakże od pewnego czasu Sandisk zaczyna nam mieszać w głowach poprzez mylące oznaczenia swoich kart, a śledząc informację na stronie Sandisk, widać że producent sam już gubi się we własnych produktach.
Prędkość odczytu/zaspisu i sposoby jej kodowania.
Producenci w swojej marketingowej wojnie wymyślają różne sposoby określania wydajności/prędkości swoich kart. Możemy spotkać oznaczenia w MB/s, oznaczenia klas albo też "rating".
Wyjasnienie oznaczeń:
MB/s - czyli teretyczna prędkość odczytu, uzyskiwana przy użyciu odpowieniego oprogramowania, w odpowiednich warunkach. Pisząc krótko jest to maksymalna prędkość jaką udało się producentowi uzyskać, której raczej nie uzyskamy w realnych warunkach.
Klasy (class) - oficjalna jednostka prędkości zapisu. Oznacza minimalną prędkość zapisu, którą osiąga karta. Oznaczenia numeru klasy oznacza prędkość zapisu w MB/s. Dla przykładu karta klasy 2 ma 2MB/s zapisu, karty klasy 4 - 4MB/s, 6 - 6MB/s (48Mbit/s) itd.
Rating - oznacza wielokrotność prędkości pierwszego napędu CD (150kB/s). Dla przykładu karta SD o ratingu x13 ma prędkość zapisu 1950 kB/s, rating x26 to 3900kB/s.
W teście udział wezmą:
Sandisk Ultra 8GB (klasa 4, odczyt 15MB/s, zapis mniej niż 15MB/s)
Sandisk Ultra 16GB (klasa 4, odczyt 15MB/s, zapis mniej niż 15MB/s)
Sandisk Ultra 16GB - nowy model (klasa 4, odczyt 15MB/s, zapis mniej niż 15MB/s)
Sandisk Ultra II 16GB
Sandisk 1GB (brak danych)
Dla porównania przetestuję również inne karty:
Kingston SDHC 4GB (klasa 4, odczyt 4MB/s, zapis 4MB/s)
Inx Japan 1GB (brak danych)
Zestaw testowy:
Intel Core 2 Quad Q8400
Dysk Caviar Green 500 GB
Windows XP Home
USB 2.0, czytnik kart pamięci SEMA
Do testu wykorzystam oprogramowanie testowe: ATTO Benchmark 2.46. System plików na kartach: to FAT32. Test polega na zapisie i odczycie danych z karty.
Ustawienia programu:
blok zapisywanych danych wielkości od 64kB do 8192 kB
wielkość zapisywanego pliku: 128 MB
Jako wynik końcowy testu danej karty będzie użyta najniższa wartość zapisu i odczytu z karty.
Inx Japan
Karta nieznanego jak dla mnie producenta. Duża prędkość zapisu, bardzo szybki odczyt. Nie spotkałem w sklepie.
Kingston 4GB
Duża prędkość zapisu, bardzo szybki odczyt. Dostępna w sklepach, produkt wart polecenia.
Sandisk 1GB
Stary model karty, dziś już nieosiągalny (dostać można nowsze modele, o podobnym wyglądzie). Duża prędkość zapisu, dobra prędkość odczytu.
Sandisk Ultra 8GB
Bardzo dobre parametry prędkości. Produkt coraz rzadziej spotykany, wypierany przez nowszy, ale gorszy model. Sprzedawcy oznaczają model jako Ultra II (błędnie)
Sandisk Ultra 16GB
Bardzo dobre parametry prędkości. Produkt coraz rzadziej spotykany, wypierany przez nowszy, ale gorszy model. Sprzedawcy oznaczają model jako Ultra II (błędnie)
Sandisk Ultra 16 (nowy model)
Gorsze parametry niż poprzednik. Sprzedawcy oznaczają model jako Ultra II (błędnie)
Sandisk Ultra II 16GB
Rewelacyjne parametry zapisu/odczytu. Rzadko spotykany w sklepie. Dziwne oznaczenie klasy 2 biorąc pod uwagę parametry. Spotyka się też karty z oznaczeniem klasy 4, lecz tych nie testowałem.
Podsumowanie
W przypadku kart SD jedynym pewnym oznaczeniem, które ma odzwierciedlenie w rzeczywistości jest klasa karty. W żadnej z testowanych kart prędkość zapisu nie była niższa, niż ta wynikająca z oznaczenia klasy. Niestety sklepy, a niekiedy i producenci, celowo piszą o prędkościach odczytu, gdyż te parametry kart są dużo lepsze, niż zapis. Dodatkowo można spotkać błędne oznakowania sprzedawanych kart (często model Ultra sprzedawany jest pod nazwą Ultra II, choć jest diametralnie innym produktem).
W moim udczuciu Sandisk troszkę przesadził z obniżeniem wydajności swoich nowych kart. Rezultat nowego modelu karty Ultra jest o połowę gorszy niż starego modelu. Co więcej jej rezultaty są gorsze niż zwykłego modelu Sandiska. Bardziej opłaca się kupić tańszą kartę Kingstona, niż wersję Ultra Sandiska. Najlepszą z testowanych kart pod względem prędkości jest Sandisk Ultra II. Co ciekawe oznaczenie klasy karty jako 2 sugeruje zapis z prędkością 2MB/s. Niestety model ten jest prawie nie osiągalny w sklepach.
Komentarze
2Poza tym wskazówki na temat oznaczeń prędkości bardzo cenne. Dobry artykuł
Dzięki.