Jeśli przyjdzie nam dobrać UPS do zasilania urządzenia, którego nie przewidzieliśmy w tym poradniku, należy kierować się poniższymi zasadami:
1. Wybierz zasilacz o odpowiednim kształcie napięcia wyjściowego
Jeśli nie wiesz jakie wymagania ma zasilane urządzenie, koniecznie trzeba wybrać UPS z czystą sinusoidą. Dotyczy to szczególnie wszystkich urządzeń wyposażonych w silniki prądu przemiennego, a także zasilacze z transformatorami liniowymi.
2. Odpowiednio dobierz moc obciążenia
Duża grupa urządzeń pobiera energię w sposób nierównomierny, czyli duże ilości chwilowo, a przez większą część czasu znacznie mniej. W takim przypadku trzeba moc UPSa dostosować do największej wartości chwilowej. Nawet jeśli będzie to oznaczało dużej przewymiarowanie. Jeśli zaniedbasz tą kwestię, w krytycznym momencie twój UPS po prostu się wyłączy.
3. Dobierz odpowiedni czas pracy na akumulatorach
Przedłużyć pracę UPSa można na dwa sposoby: wybierając model o większej mocy, a więc taki który będzie miał wbudowane pojemniejsze akumulatory, lub poprzez dołączanie zewnętrznych pakietów akumulatorów. Preferowane jest rozwiązanie drugie. Przewymiarowanie mocy UPSa powinno być ostatecznością ze względu na cenę tego rozwiązania.
Miej na uwadze, że zwiększenie pojemności akumulatorów niesie za sobą wydłużenie czasu ich ładowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy buforowej. UPS może nie mieć czasu, żeby się podładować. Sprawdź w instrukcji zasilacza jak bardzo wzrośnie czas do pełnego naładowania po podłączeniu zewnętrznego pakietu baterii.
APC Symmetra 128kW