Wróćmy jednak do układu SCC, który znany jest też pod nazwą Rock Creek. Intel zaprezentował go po raz pierwszy w 2009 roku, a w połowie tego roku na konferencji Research@Intel Day 2011 zobaczyć można było jego usprawnioną wersję. Zwiększono w niej m.in. pamięć cache L1 rdzeni z 8 KB do 16 KB oraz jej drożność – z dwudrożnej na czterodrożną, oraz poprawiono wykorzystywany przez routery, o których za chwilę, protokół wymiany informacji (ang. message passing protocol).
Układ SCC drugiej generacji
Układ SCC składa się z 24 dwurdzeniowych dobrze znanych procesorów Pentium (rdzeń P54C), a więc takich samych jak w projekcie Knights Ferry. Rdzeń klasy Pentium, pochodzący jeszcze z 1995 roku wybrano w projekcie SCC ze względu na prosta budowę. Dwurdzeniowy procesor Pentium tworzy jeden węzeł klastra, nazywanego tutaj kafelkiem (ang. tile). Każdy z procesorowych rdzeni ma własną 16-kilobajtową pamięć podręczną cache L1 i 256-kilobajtową pamięć L2. W kafelku znalazł się jeden wspólny dla obu rdzeni bufor wiadomości (16 KB) oraz jeden router zapewniający komunikację z pozostałymi dwurdzeniowymi kafelkami. Układ SCC wyposażony został w cztery kontrolery pamięci DDR3 (maksymalna pojemność to 64 GB), z których korzystają wszystkie rdzenie.
Budowa 48-rdzeniowego procesora Intel SCC (Single-chip Cloud Computer)
Architektura procesora Intel SCC
Kafelki połączone są ze sobą w większe grupy nazywane bankami. W wypadku kości SCC jest tych banków sześć – każdy złożony z czterech kafelków. Całość tworzy siatkę (ang. mesh), w której każdy z banków jest bezpośrednio połączony z innymi bankami w siatce. Dzięki takiej architekturze połączeń zwiększono przepustowość i niezawodność systemu. Dodatkowo zmniejszono również liczbę kolizji przesyłanych pakietów. Wynika to z tego, że dzięki niezależności połączeń sygnał może wędrować różnymi drogami, a obciążony bank może zostać po prostu ominięty.
Budowa kafelka w procesorze SCC
Dzięki strukturze siatki złożonej z banków łatwiej jest też zarządzać dostarczaną do rdzeni energią elektryczną i rozkładem częstotliwości pracy dla poszczególnych układów. Każdy bank jest bowiem niezależnie zasilany i może być również sterowany własnym sygnałem zegarowym. Sterując dwoma parametrami można zatem dobrać optymalne warunki pracy i rozkładu temperatury układu. Na przykład dla mniej obciążonych części procesora SCC można zmniejszyć napięcie zasilania lub nawet całkowicie wyłączyć nieużywany bank, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii i ilość wydzielanego ciepła, a pracujące "pełną parą" banki "podkręcić", podobnie jak w wypadku znanej z układów Core i3, i5 i i7 technologii Turbo Boost.
Ciekawostką jest, że w układzie SCC zastosowano mechanizm niezależnego taktowania zegarami o różnej częstotliwości także wewnątrz banków – dzięki temu każdy z kafelków może być taktowany niezależnie. Taki system zarządzania energii sprawia, że złożony z 48 rdzeni procesor Intel SCC pobiera zaledwie od 25 do 125 watów.
Podział wielordzeniowego procesora SCC na banki
Podział procesora SCC na strefy, w których można regulować napięcie i i częstotliwość zegara
Istotne w konstrukcji układu SCC jest też to, że poszczególne kafelki mogą zajmować się zupełnie różnymi, niezależnymi od siebie zadaniami, a nawet na każdym z nich może być uruchomiony inny system operacyjny. Kafelki mogą być też dynamicznie przydzielane do różnych zadań. Na przykład jeżeli jakaś grupa rdzeni zajmuje się bardzo skomplikowanymi obliczeniami, a inne nie są aż tak bardzo obciążone, to można inaczej rozłożyć siły i do najtrudniejszego zadania przydzielić w razie potrzeby więcej rdzeni. Po wykonaniu zadania rdzenie mogą bez problemu zostać oddelegowane do kolejnych obliczeń, zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową.