Wielokrotnie już pisaliśmy, że w naszym odczuciu złotym środkiem dla typowego gracza (PC) w dzisiejszych czasach jest monitor 27” z rozdzielczością 2560x1440 oraz odświeżaniem 120-165 Hz. Fajnie by było, gdyby też był w stanie pokryć ponad 85% filmowej palety kolorów DCI-P3 i tak się składa, że całkiem niedawno mieliśmy okazję w końcu przetestować model LG UltraGear 27GL850, który idealnie w te kryteria się wpisuje! Na jego przykładzie zaprezentujemy, czego w monitorze powinien szukać wymagający gracz.
Kiedy najważniejsze są wrażenia z gry – LG UltraGear 27GL850
Rozmiar matrycy tutaj nie jest bez znaczenia, ale można powiedzieć, że liniowo wzrasta koszt monitora razem z rozmiarem matrycy. Jako optymalny wybór uważamy wszystko pomiędzy 27” a 32”, ponieważ celować powinniśmy w rozdzielczość 1440p – a ta nie za dobrze zaczyna wyglądać powyżej 32”.
NanoIPS od LG udowadnia, że można pogodzić dużą rozdzielczość, wysokie odświeżanie i brak smużenia
Dlaczego 1440p zapytacie? Przecież PC Master Race to tylko 4K! Otóż polecamy w tym wszystkim zachować rozsądek – obecnie topowe karty graficzne mają raczej problem w utrzymaniem nawet 60 FPS w tej rozdzielczości, a do stabilnych 144 FPS dobijają jedynie w grach takich, jak CS:GO lub (o dziwo) najnowszy Doom. Poza tym pamiętajmy, że korzystając z HDR, 10 bit kolorów i 144 Hz odświeżania, zwyczajnie zabraknie nam przepustowości DisplayPort 1.4, które obecnie stosuje się w kartach graficznych, aby osiągnąć wyższą niż 1440p rozdzielczość!
Przypadkiem zdradziliśmy kolejny istotny dla wymagającego gracza aspekt specyfikacji monitora – obsługa HDR oraz 10 bit danych na składową barw. Zacznijmy może od tego pierwszego – szeroki zakres dynamiczny (HDR) oznacza większą rozpiętość tonalną pomiędzy obszarami ciemnymi i jasnymi wyświetlanymi jednocześnie na ekranie. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że będzie rozróżnialnych więcej odcieni czerni, nawet jeżeli jednocześnie na ekranie widoczne jest bardzo mocne źródło światła. Przybliża to postrzeganie wyświetlanego obrazu do tego, co zwykliśmy widywać „na żywo”. Dodatkowo, jeżeli monitor posiada wystarczająco mocne lokalne podświetlenie matrycy, to technika ta pozwala na naprawdę oślepiające spojrzenie, na przykład w stronę słońca w grach.
Oślepiający HDR1000 to niestety nadal domena najdroższych monitorów dla entuzjastów, ale namiastkę tego efektu oraz wszystkie pozostałe zalety zastosowania HDR można wykorzystać również w bardziej przystępnych konstrukcjach HDR400
Drugi aspekt, czyli 10-bitowa matryca, jest w zasadzie niezbędnym czynnikiem posiadania certyfikatu HDR400, ponieważ pozwala na uzyskanie odpowiednio gładkiego gradientu między tonami barw. Jednakże zalety posiadania takiej matrycy zobaczymy nie tylko w cieniach i słońcu, ale w każdym kolorze – pod warunkiem oczywiście, że razem z techniczną możliwością adresowania 10 bit na składową barw idzie też matryca, która te barwy jest w stanie odwzorować! LG 27GL850, jak pokazaliśmy to w naszej recenzji, wywiązuje się z tego wyśmienicie.
Z naszego doświadczenia wynika, że już 90% pokrycia filmowego gamutu DCI-P3 wygląda bardzo dobrze, ale oczywiście im więcej tym lepiej – LG zbliża się praktycznie do 100% w swoim modelu, zatem śmiało można go też polecić do oglądania kinowych produkcji :) Ostatecznie dochodzimy do kwestii synchronizacji - ta tutaj również jest bardzo ważna albo nawet ważniejsza, niż w przypadku pierwszego typu odbiorcy.
G-Sync Compatible w teorii da się wymusić na większości monitorów z FreeSync, jednak często wiąże się to z różnymi błędami wyświetlanego obrazu – dlatego certyfikat G-Sync Compatible jest tak ważny
Grając w rozdzielczości QWHD (1440p) na Ultra (bo nie godzi się ustawić nic niżej!), nawet na mocnej karcie pokroju RTX 2070 lub RX 5700 często natrafimy na sytuacje, w których wydajność spadnie poniżej 120 FPS, zatem monitor bezwzględnie musi obsługiwać technologię synchronizacji kompatybilną z naszą kartą graficzną.
Również w tej kategorii monitorów do grania, warto brać pod uwagę obecność koncentratora USB oraz innych funkcji ułatwiających życie – w szczególności automatyzacji profili ustawień ekranu – wiadomo, że różne gry wymagają różnego ustawienia jasności i kolorów, a tym bardziej jest to przydatne, jeżeli z gry chcemy się przerzucić na oglądanie filmu albo nocne czytanie artykułów. Tutaj dużą zaletą wybranego przez nas LG 27GL850 jest aplikacja OnScreen Control, pozwalająca przypisać do różnych aplikacji różne profile sprzętowe monitora.
Najważniejsze cechy monitora dla przedstawiciela PC-Master Race
No to podsumujmy, co zyskuje nasz archetyp gracza „PC Master Race” wybierając LG 27GL850:
- niski input lag oraz czas reakcji, jak w matrycach TN
- 144 Hz odświeżania, które łatwo wypełnić klatkami nawet w wymagających grach
- rozdzielczość 1440p zapewniającą optymalne połączenie szybkości i jakości w grach
- synchronizację klatek zgodną nie tylko z kartami AMD, ale też Nvidii
- wyśmienite pokrycie gamutów kolorów, znacznie zwiększające immersję w grach
- obsługę HDR wraz z 10-bitową matrycą, co nie tylko zwiększa immersję, ale też ułatwia grę
Drugi typ gracza za nami - pełną specyfikację oraz wyniki pomiarów znajdziecie w naszej recenzji linkowanej wyżej. Pora zatem określić, czym kierować powinien się przy wyborze bardziej „niedzielny” gracz, na co zapraszamy na kolejną stronę.