W kategorii NAS-ów do zastosowań domowych trudno wyobrazić sobie miejsce przechowywania danych bez pakietów multimedialnych. Z kolei do zastosowań biznesowych warto wybierać rozwiązania posiadające dodatkowe możliwości konfiguracji sieci, bezpieczeństwa i zdalnego dostępu. Warto zwrócić uwagę na klika elementów.
Pierwszym z nich są usługi katalogowe. W przypadku QNAP-a możemy dołączyć urządzenie do istniejącej struktury Active Directory, ale również uruchomić na NAS-ie kontroler domeny. To prosty sposób na centralne zarządzanie kontami komputerów, użytkowników czy grup, a jednocześnie ułatwiające zadanie nadawania uprawnień. Warto także pamiętać, że alternatywnie możemy wykorzystać usługę bazującą na standardzie X.500 czyli LDAP. Z tym zadaniem świetnie poradzą sobie zarówno modele serii TVS-x73 jak i TS-x35B
Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa prócz usług katalogowych warto wykorzystać protokół RADIUS. Umożliwia on scentralizowane uwierzytelnianie, autoryzację oraz zarządzanie kontami komputerów łączących się i korzystających z usług sieciowych.
Jedną z cech nowoczesnej firmy jest nie tylko bezpieczeństwo i szybka sieć. To także możliwość pracy zdalnej i wygodny dostęp do zasobów firmy z dowolnego miejsca na świecie. Z pomocą przychodzą opisywane wcześniej mechanizmy chmury prywatnej. Jednak QNAP oferuje również mechanizmy szyfrowanego dostępu zdalnego z użyciem VPN. Do tego celu wystarczy instalacja QVPN Service. NAS obsługuje protokół PPTP, L2TP/IPSec jak również OpenVPN.
Zarówno w serwerach serii TS-x35B jak i TVS-x73 w sieci firmowej można wykorzystać jeszcze jeden element funkcyjny QNAP-a. To Virtualization Station. Oparty o KVM pakiet jest rozwiązaniem do wirtualizacji systemów operacyjnych z dodatkowym wsparciem m.in. dla GPU. Dzięki wydajnemu procesorowi i możliwości rozbudowy pamięci RAM QNAP-y świetnie sprawdzą się jako środowisko wirtualizacje dla kilku systemów z możliwością zarządzania zdalnego lub klasycznie poprzez podłączoną mysz i klawiaturę oraz monitor.
Virtualization Station wspiera także tworzenie migawek, tworzenie kopii zapasowych oraz możliwość importu maszyn z formatów *.ova, *.vmx, *.ovf i *.qvm. Wykorzystując VMware vCenter Converter możemy także przekonwertować maszynę fizyczną do postaci maszyny wirtualnej (P2V).
W rozwiązaniach biznesowych producent nie zapomniał także o funkcjonalności, o której wspominaliśmy przy okazji omawiania funkcji serwera NAS do domu – to technologia QvPC i Linux Station. Dwa mechanizmy, które obok Virtualization Station pozwalają przekształcić QNAP-a w klasyczny komputer PC.
Uzupełnieniem QvPC jest jeszcze jeden element wirtualizacji, który dostępny jest także w serii NAS-ów biznesowych. To pakiet Container Station. To mechanizm integracji technologii wirtualnych Docker oraz LXC. Zarówno LXC jak i Docker idealnie sprawdzą się w firmach, które posiadają ograniczone zasoby sprzętowe nie pozwalające na uruchamianie wielu systemów i usług. Dzięki LXC możemy uruchamiać lekkie, nie wymagające zasobów dystrybucje linuxowe w postaci maszyn wirtualnych, a w nich lokować aplikacji i usługi. Z kolei Dockery umożliwiają błyskawiczne wdrażanie aplikacji w kontenerach bez konieczności instalacji dodatkowego systemu operacyjnego.
Na zakończenie omawiania wykorzystania QNAP-a w zakresie wirtualizacji nie powinniśmy zapomnieć o ważnej cesze modeli biznesowych – możliwości wykorzystania NAS-a w charakterze przestrzeni dyskowej iSCSI/IP-SAN. NAS może być w tym scenariuszu przestrzenią sieciowej pamięci masowej w środowiskach witalizacyjnych dla hypervisorów Citrix, Vmware czy Hyper-V. Dodatkowym atutem jest wsparcie dla VMware VAAI i Microsoft ODX – czyli technologii odciążających hypervisor i sieć w zakresie operacji dyskowych maszyn wirtualnych.
Wydajność macierzy dyskowej iSCSI można dodatkowo podnieść wykorzystując dodatkowe technologie i sprzęt QNAP. Zarówno modele TVS-x73 jak i TS-x53B posiadają dodatkowe sloty PCIe umożliwiające montaż karty rozszerzeń w postaci dwuportowego kontrolera 10 Gb/s Ethernet i przeniesienie ruchu sieciowego pomiędzy hypervisorem, a pamięcią masową używając wydajnych portów 10 Gb. Opcjonalnie w modelach TS-x35B możemy zamontować kartę QNAP QM2, która umożliwia wykorzystanie jednego portu 10 Gb/s oraz do dwóch dysków SSD M.2 2280/2260 SATA 6Gb/s.
Do czego wykorzystać nośniki SSD? Do tzw. przyspieszenia pamięci podręcznej, a co za tym idzie podniesienia wydajności (m.in. zwiększenie operacji wejścia/wyjścia i zmniejszenie czasu odpowiedzi). Dodatkową zaletą SSD Cache jest jeszcze jedna funkcjonalność – Qtier. QNAP inteligentnie kontroluje dane przepływające w pamięci masowej serwera i by podnieść jego wydajność część danych, która jest często wykorzystywana przenosi do szybkiej pamięci podręcznej. Z kolei dane wykorzystywane rzadziej (np. kopie zapasowe) są składowane na nośnikach klasycznych (SAS lub SATA).
Nie samą wirtualizacją biznes żyje
Gdybyśmy powiedzieli, że QNAP to tylko pamięć masowa, przestrzeń iSCSI, wirtualizacja, kontenery i kopie zapasowe, to z pewnością nie będzie to pełna prezentacja. Obecne serwery QNAP dzięki prostemu, ale jednocześnie zaawansowanemu systemowi QTS 4.3 to także rozwiązania ułatwiające pracę zdalną i współdzielenie nie tylko danych plikowych. Wspomnieliśmy już o VPN i technologii chmurowej. Pora przyjrzeć się bardziej prozaicznym ale jakże użytecznym aplikacjom QNAP-a.
Mając do dyspozycji możliwość zalogowania się do serwera NAS, zdalnie możemy wykorzystać kilka narzędzi ułatwiających pracę z plikami zgromadzonymi na serwerze. Pierwsza z nich to File Station – prosty w użyciu, a jednocześnie niezwykle funkcjonalny menadżer plików. Pozwala na przeprowadzanie operacji plikowych, pobieranie plików oraz mapowanie obrazów ISO i zasobów sieciowych do serwera NAS.
Jeśli na serwerze przechowywane są różnego rodzaju pliki to ich katalogowanie może być kłopotliwe. Ale nie dla QNAP-a. Dzięki pakietowi Qfiling możemy w automatyczny sposób organizować pliki pod kątem ich zawartości. Uzupełnieniem Qfiling jest kolejny pakiet – Qsirch. To narzędzie pozwalające na błyskawiczne wyszukiwanie plików zgromadzonych na serwerze QNAP. Qsirch wspiera wyszukiwanie live (podczas pisania), operatory oraz możliwość wyszukiwania w ponad 6000 typach plików. Wyposażony został również w możliwość podglądu plików oraz ich filtrowanie.
Mieliśmy zakończyć omawianie systemów wirtualizacji obecnych w QNAP-ach. Jednak powrócimy do nich na chwilę, by zaprezentować aplikację Browser Station. To narzędzie udostępniające wirtualne przeglądarki internetowe pozwalające na bezpieczne przeglądanie sieci WWW oraz zasobów lokalnych sieci LAN, bez konieczności zestawiania połączenia VPN. Dodatkowo Browser Station może ominąć kłopotliwy problem blokowania stron internetowych przez dostawcę internetu, z którego łącza korzystamy. Zarządzanie wirtualnymi przeglądarkami jest podobne do mechanizmów zarzadzania w Container Station, a dodatkową zaletą jest możliwość pobierania plików z poziomu przeglądarki bezpośrednio na serwer NAS.
Jedne z dwóch ostatnich aplikacji umożliwiających centralizowanie systemu komunikacji to QmailAgent oraz Qcontactz. Pierwsza z nich jest klientem poczty umożliwiającym obsługę wielu kont pocztowych w jednym miejscu. A co za tym idzie mamy szybki wgląd online we wszystkie podłączone konta pocztowe mail z możliwością obsługi (pisanie maili, załączniki, itp.). Plusem rozwiązania jest funkcja tworzenia kopii zapasowych zawartości skrzynek pocztowych, bezpośrednio na serwerze NAS oraz udostępnianie linków z użyciem myQNAPcloud i CloudLink bezpośrednio w wiadomości mail. QmailAgent w połączeniu z Qsirch pozwoli na szybkie wyszukiwanie zawartości wiadomości pocztowych. QNAP przygotował także mobilną wersje QmailAgent na smartfony i tablety.
Kolejną aplikacją centralizującą dane jest Qcontactz. Tym razem zajmie się on wszystkimi kontaktami i danymi np. naszych klientów. Qcontactz integruje się również z QmailAgent i pozwala na importowanie kontaktów z zewnętrznych kont pocztowych. Oczywiście do dyspozycji jest również mobilna wersja aplikacji.
Mnogość funkcji systemów QNAP oraz coraz powszechniejsze wykorzystanie serwerów w sieciach biznesowych niesie za sobą jedną niedogodność – kompleksowe zarządzanie serwerami NAS. Z pomocą przychodzi narzędzie do centralizacji - Q'center. To platforma umożliwiająca zarządzanie wieloma serwerami NAS QNAP z jednej konsoli administracyjnej. Dzięki temu możemy mieć wgląd w stan wielu serwerów QNAP i na bieżąco monitorować ich stan, wydajność czy dostępne aktualizacje. Zarządzanie w Q’Center to nie wszystko. Dzięki konfigurowalnym pulpitom oraz grafikom i wykresom możemy błyskawicznie ocenić status wszystkich serwerów QNAP.
Na zakończenie prezentacji niektórych możliwości QNAP-ów powiemy kilka słów o bezpieczeństwie. Jednak nie chodzi o bezpieczeństwo samego NAS-a, ale o możliwość rozszerzania mechanizmów ochrony o monitoring wizyjny IP. Wykorzystując pakiet QVR Pro możemy przekształcić NAS i część jego powierzchni dyskowej w profesjonalny system NVR i obserwacji z użyciem kamer IP. QVR Pro po podłączeniu kamer IP będzie gromadził nagrania w wydzielonej przestrzeni dyskowej. Plusem rozwiązania jest możliwość gromadzenia nagrań w dowolnej przestrzeni dyskowej (SSD, SATA czy SAS) lub jednostkach rozszerzających nawet z użyciem kamer 4K. Rozszerzeniem QVR Pro jest klient uruchamiany w przeglądarce internetowej, który umożliwia zarządzanie systemem kamer IP, nagrań, reakcji na zdarzenia.