Zanim rozpoczniemy przygodę z NAS-em warto zainstalować system operacyjny. Możemy to wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to instalacja typu „cloud”. Jeśli serwer NAS ma bezpośrednie połączenie z internetem to kreator przeprowadzi nas przez proces instalacji pobierając najnowszy firmware.
Druga opcja to instalacja lokalna z użyciem komputerowej aplikacji QNAP Qfinder Pro. Pozwala ona na wgranie do pamięci QNAP-a pobranego wcześniej z internetu oprogramowania. A następnie przeprowadzenie klasycznej procedury.
Instalacja i konfiguracja obywa się z użyciem kreatora, który ułatwia proces i prowadzi nas za rękę. Wśród parametrów do konfiguracji ustawiamy m.in. nazwę serwera, dane uwierzytelniające administratora oraz uruchomione wstępnie usługi sieciowe NAS-a, skonfigurowanie przestrzeni dyskowej i parametrów sieciowych. Dodatkowo możemy zarejestrować serwer w usłudze myQNAPCloud
Oczywiście wstępna konfiguracja ma na celu przygotowanie serwera NAS do pracy. Po zalogowaniu się do systemu możemy zmienić wszystkie parametry. Choć oficjalna wersja systemu QTS to w dalszym ciągu 4.2 to w trakcie testów będziemy wykorzystywać kompilację 4.3.3 z lutego 2017 roku. Jest ona na tyle stabilna, że nie ma potrzeby cofać się do wersji 4.2 by zaprezentować możliwości TS-231P.
Na początku powróćmy jeszcze od zatok dyskowych. W TS-231P jest ich dwie. A co za tym idzie mamy ograniczenie co do tworzenia pul pamięci do następujących rodzajów:
- Pojedynczy dysk
- JBOD
- RAID 0
- RAID 1
Jaki typ puli wybrać? To zależy już tylko i wyłączenie od naszych preferencji i poziomu bezpieczeństwa jaki chcemy sobie zagwarantować. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie utworzenie macierzy poziomu RAID 1. Pozwala ona na zachowanie redundancji, jednak jednocześnie maleje powierzchnia dyskowa ograniczona do powierzchni mniejszego z zastosowanych dysków.
W ramach utworzonych pul dyskowych możemy tworzyć wolumeny. To jednostki, na których bezpośrednio będziemy tworzyć foldery współdzielone, instalować aplikacje czy tworzyć plikowe jednostki LUN iSCSI.
QNAP w tej kwestii pozostawia nam dość elastyczny sposób na gospodarowanie powierzchnią wolumenów. Możemy skorzystać z 3 typów wolumenów:
- statyczny wolumen pojedynczy – tworzy wolumen z całej powierzchni dyskowej,
- wielokrotny wolumen typu „thick” – w ramach dostępnego miejsca w puli pamięci możemy utworzyć wolumen o dowolnej wielkości (nie przekraczającej wielkości puli) ze wstępną alokacją miejsca,
- wielokrotny wolumen typu „thin” – podobnie jak thick – możemy tworzyć wiele wolumenów w ramach dostępnej przestrzeni ale bez wstępnej alokacji miejsca.
W konfiguracji przestrzeni dyskowej TS-231P możemy wykorzystać jeszcze jeden ciekawy mechanizm – przyspieszenie pamięci podręcznej. Na co pozwala? Po zamontowaniu nośnika SSD NAS może wykorzystać jego powierzchnię jako pamięć podręczna podnosząc jego wydajność. Chodzi przede wszystkim o uzyskanie większej wydajności operacji wejścia/wyjścia IOPS i zmniejszenie opóźnień. Producent informuje, że liczba IOPS może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Przekonamy się o tym w trakcie testów.
Biorąc pod uwagę dwudyskową konstrukcję TS-231P konfigurację pamięci podręcznej należy traktować raczej jako ciekawostkę z możliwością przetestowania niż produktywne wdrażanie. Choć w wyjątkowych przypadkach może się przydać. Konfigurując pamięć podręczną przeznaczamy na nią jedną zatokę dyskową. A co za tym idzie tracimy możliwość utworzenia macierzy redundantnej.
Kolejna funkcja pozwalająca na wykorzystanie NAS-a nie tylko do udostępniania plików, ale również przestrzeni dyskowej to Magazyn iSCSI. QNAP umożliwia tworzenie zarówno jednostek LUN na poziomie pliku – wewnątrz wolumenu lub na poziomie bloku – w puli pamięci.
Jeśli w konfiguracji jednostek LUN zastosujemy mechanizm przechowywania na poziomie bloku możemy podobnie jak w przypadku wolumenów skorzystać z mechanizmu pamięci podręcznej SSD.
Dodatkowo QNAP zabezpiecza jednostki LUN poprzez mechanizm tworzenia kopii zapasowej. Prosty kreator pozwala na określenie jednostek, a także harmonogramu tworzenia ich kopii. Możemy tworzyć nie tylko kopie, ale również migawki. Kopie mogą być przechowywane na zdalnym zasobie NFS lub SMB oraz na lokalnym zasobie udostępnionym.
Powierzchnia dyskowa TS-231P jest ograniczona do 2 zatok dyskowych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać 3 portu USB i podłączyć do NAS-a dodatkowe nośniki danych. Będę one bezpośrednio dostępne jako osobne foldery współdzielone.
Jeśli w sieci posiadamy serwer lub serwery, które przechowują jednostki LUN to QNAP jako jeden z niewielu producentów systemów NAS oferuje obsługę inicjatora iSCSI. Co to oznacza? System QTS pozwala na podłączenie zdalnych jednostek LUN do NAS-a i wykorzystanie ich jako dodatkową przestrzeń.
Podobnie jak w przypadku nośników USB tak i wirtualne dyski będą osobnymi zasobami udostępnionymi w QNAP-ie.