Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Akceleratory firmy XFX rzadko trafiają do nas na testy, stąd postanowiliśmy stanąć na wysokości zadania i przybliżyć wam autorski model karty graficznej. Pochodzi on z serii Black Edition i ma podniesioną częstotliwość taktowania. Na pokładzie znalazł się 1 GB pamięci operacyjnej, co dla tej klasy akceleratora jest ilością w zupełności wystarczającą.
Największe zmiany w stosunku do modelu referencyjnego:
- Podniesienie częstotliwości taktowania z 800/1125 do 900/1125 MHz
- Zmiany w budowie płytki drukowanej
- Zmieniony system chłodzący
Zawartość pudełka:
- Karta graficzna
- Instrukcje obsługi
- Sterowniki
- Emblemat z logiem producenta
Coraz częściej producenci ujednolicają wygląd swoich kart graficznych, przez co na pierwszy rzut oka naprawdę trudno stwierdzić z jakim modelem mamy do czynienia. Podobną ścieżką podąża XFX, gdzie przedstawiony Radeon 7750 BE OC bardzo przypomina niegdyś testowanego w naszej redakcji Radeona 7970 BE DD.
XFX Radeon 7750 BE OC dedykowany jest dla niezbyt wymagających użytkowników, choć powinien poradzić sobie z większością nowych gier na średnich detalach grafiki. Mimo to producent zastosował odpowiednie modyfikacje, aby przyjemność z użytkowania niniejszego akceleratora była jak najlepsza.
Lepszej jakości elektronika według producenta ma wydłużyć żywotność karty, a chłodzenie Double Dissipation nie dopuszczać do zbyt wysokiej temperatury rdzenia graficznego. Choć tego pierwszego nie jesteśmy w stanie sprawdzić, o tyle wartości, do jakich rozgrzewał się chip – już tak. W grach odnotowaliśmy maksymalnie 64 stopnie C. Z jednej strony jest to znacznie mniej, niż referencyjny Radeon 7750 o standardowym taktowaniu (800/1125 MHz), z drugiej natomiast autorski Asus Radeon 7750 miał o wiele niższą temperaturę pod obciążeniem.
Sama budowa chłodzenia nie jest zbyt skomplikowana i składa się z dwóch wentylatorów oraz sporego aluminiowego radiatora. Pierwszy z nich schładza procesor grafiki oraz obszar wokół niego, natomiast drugi odpowiada za elektronikę w końcowej części płytki drukowanej – głownie sekcję zasilania.
Jeśli chodzi o kulturę pracy, to karta graficzna firmy XFX nie jest królem ciszy. Wentylatory pokazują swoją obecność szumem powietrza, choć na dłuższą metę nie jest on męczący.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- 2x DVI
- HDMI
- Display Port
- CrossFireX
- Zasilanie 6-pin
Przekrój systemu chłodzącego w akceleratorach XFX