Mikrofon do telefonu RODE smartLav+ - opinia
Akcesoria do telefonów

Mikrofon do telefonu RODE smartLav+ - opinia

przeczytasz w 2 min.

RODE smartLav+ to bardzo dobry mikrofon krawatowy do telefonu. Nadaje się do Androida oraz iOS (iPhone). Zapewnia o wiele lepszą jakość dźwięku w porównaniu do mikrofonu wbudowanego w telefon. Ma gąbkę chroniącą przed wiatrem, jest dyskretny i można go przypiąć do koszuli.

Ocena benchmark.pl
  • 5/5
Plusy

- dobra jakość dźwięku,; - mały i dyskretny,; - nie wymaga baterii do działania,; - solidny i dobrze wykonany,; - niskie wymagania wobec smartfona,; - relatywnie małe szumy (może też zależeć od sprzętu na którym nagrywamy),; - dobra relacja ceny do jakości.

Minusy

- w tej cenie brak wyraźnych wad.

Dobry mikrofon do smartfona: RODE smartLav+

Takie mamy czasy, że każdy może wrzucić film na YouTube, a przy okazji praktycznie każdy ma przy sobie dobry smartfon, którym można te filmy nagrywać. Początkujący YouTuber często nie ma pieniędzy na lepszy sprzęt, więc po prostu nagrywa telefonem.

RODE smartLav+ mikrofon do telefonu

No i pięknie tylko problem w tym, że jakość mikrofonów w smartfonach nie należy do najwyższych. Często dźwięk jest płaski, trzeszczący i nie słychać tonów niskich. Poza tym mikrofon w telefonie jest bardzo podatny na zakłócenia powodowane przez wiatr i słabo radzi sobie z bardzo małą i bardzo dużą głośnością.

Na szczęście można temu łatwo zaradzić kupując dobry mikrofon krawatowy do telefonu, czyli tak zwany mikrofon lavalier. Wydajemy jednorazowo około 200 zł i mamy sprzęt, który zapewni o wiele lepszą jakość dźwięku.

RODE smartLav+ - lavalier do Androida oraz iOS

Dobrym przykładem jest RODE smartLav+, który ma pojedynczy, 4-polowy wtyk 3,5 mm i działa ze smartfonami z Androidem oraz iPhone'ami. Ma dość cienki, dyskretny, a przy tym wystarczająco wytrzymały przewód o długości około 115 cm, który można łatwo schować pod koszulą.

RODE smartLav+ mikrofon lavalier

Największą zaletą w stosunku do mikrofonu wbudowanego w smartfon jest znacznie wyższa jakość dźwięku. Brzmienie jakie zapewnia RODE smartLav+ jest głębsze, cechuje się wyższą dynamiką, a mikrofon o wiele lepiej radzi sobie z bardzo niską lub bardzo wysoką głośnością (mniejsze zniekształcenia).

Jak to wygląda w praktyce? Nagrałem dla Was dwa krótkie filmy, które znajdziecie poniżej. Pierwszy z nich został zarejestrowany przy użyciu mikrofonu RODE smartLav+, a drugi mikrofonu wbudowanego w smartfon OnePlus 6. Oba nagrałem w małym pomieszczeniu, bez żadnego wygłuszenia, by można było sprawdzić w którym przypadku będzie słychać większy pogłos).

Po podłączeniu zewnętrznego mikrofonu krawatowego różnica w dźwięku jest wyraźnie słyszalna. Staje się on bardziej dojrzały, głębszy i po prostu słychać, że jest nagrywany czymś lepszym od mikrofonu wbudowanego w telefon. PS. Warto upewnić się, że dana aplikacja aparatu potrafi wykryć zewnętrzny mikrofon i przełączyć się na niego (manualnie lub automatycznie). Ja nagrania robiłem za pomocą aplikacji GCam (port na OnePlus 6).

Mikrofon wyposażony jest w gąbkę, która niweluje zakłócenia of wiatru i tak zwane "pufnięcia". Ma też uchwyt typu krokodylek, by można było go przyczepić do 

RODE smartLav+ mikrofon do smartfona

RODE smartLav+ jest mikrofonem o charakterystyce dookólnej, wielokierunkowej, więc zbiera cały dźwięk który dochodzi z naszego otoczenia. Czasami to zaleta, a czasami wada. Jednak dobre mikrofony kierunkowe potrafią kosztować więcej, a sens ich używania jest większy w gdy podłączamy je do dobrego aparatu, a nie smartfona.

mikrofon do telefonu - Android oraz iPhone

RODE smartLav+  opinia

Ujmując rzecz krótko: mikrofon krawatowy do telefonu RODE smartLav+ jest mały, dyskretny, dobrze wykonany i zdecydowanie podnosi jakość dźwięku w stosunku do mikrofonu wbudowanego w telefon.

Wydatek około 200 zł nie jest przerażająco duży, a skok w jakości dźwięku jest wyraźny. Polecam go każdej osobie rozpoczynającej przygodę z nagrywaniem filmów na YouTube. Wasi widzowie z pewnością to docenią.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    DelianoCarl
    1
    nie znam się na tego typu sprawach ale muszę przyznać, że różnica jest kolosalna ;) oczywiście na korzyść dla mikrofonu Rode
    • avatar
      pongo
      1
      Sens kupowania mikrofonu kierunkiwego jest wówczas, gdy takowy potrzebujemy ze względu na warunki w jakich nagrywamy i co nagrywamy. Bez względu to czym rejestrujemy ten dźwięk.
      • avatar
        Much_
        0
        Warto dodać że wcześniejsza wersja tego mikrofonu "smartlav" bez "+" bardzo szumi

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login