W dzisiejszych czasach nikt nie potrafi żyć bez telefonu. Stały się one chlebem powszednim. Trudno nie zauważyć kogoś na ulicy rozmawiającego przez telefon. Mojej recenzji zostanie poddany Samsung D900i. Telefon na dzień dzisiejszy ze średniej półki, którego zakupiłem w październiku 2008 roku.
Zawartość pudełka
Kiedy otworzyłem pudełko nie mogłem się doczekać aby włączyć telefon. Sądziłem jednak, że będzie rozładowany a tu, miła niespodzianka: bateria w połowie pełna!!! Chcę dodać, że pudełko nie było otwierane, plomby opakowania były nienaruszone. Pozwoliło mi to na dość szczegółowe zapoznanie się z funkcjami. Bateria po pełnym naładowaniu wystarcza u mnie na około 3 dni. Oczywiście oprócz telefonu w pudełku znajdowały się jeszcze :
- ładowarka
- słuchawki
- Płyta CD ze sterownikami i programem Samsung PC Studio(do przesyłania danych między komputerem i telefonem)
- Ulotka gwarancyjna
- Reklamy i szczegóły o utylizacji
- Krótka instrukcja obsługi
- Karta pamięci microSD 1 GB
Wygląd i wykonanie
Samsung D900i to bardzo stylowy i elegancki telefon. Jego wymiary to: 103.5 mm, 51 mm i 12.9 mm. Szczególnie grubość jest bardzo mała jak na slider. Mój telefon ma szary kolor, dobrze leży w dłoni.Nie jest specjalnie ciężki, waży 85 gram.
Klapka nie lata i nie wyleciała jak twierdzą niektórzy. Jest on odporny na zadrapania. Nie mam praktycznie żadnych rysek oprócz kilku na przycisku OK. Przyciski są w miarę duże, wciska się je łatwo. Klapka jest dodatkowo wzmocniona metalową obwódką.
Z boku telefonu znajduje się przycisk do robienia zdjęć, wejście uniwersalne na kabel od ładowarki, do komunikacji z komputerem i słuchawki .
Po drugiej stronie złącze na kartę microSD, swoją drogą potrzebną, gdyż pamięć wewnętrzna to tylko 70 MB.
Wyświetlacz i menu
Ekran o przekątnej 2,15 jest wystarczający, choć mógłby być większy. Matryca TFT o 262 tyś. kolorów, dobrze wyświetla bogatą paletę barw. Nie ma żadnych smużeń. Jeśli chodzi o jasność to mamy 5 poziomów do wyboru. Tutaj telefon nie ma się czego wstydzić. Nawet w „ostrym” słońcu wszystko jest wyraźne. Menu jest przejrzyste i intuicyjne. Z obsługą poradzi sobie nawet początkujący (choć czasem trzeba było pomyśleć).
Muzyka
Muzyka z głośnika ma dobrą jakość, nie występują szumy i trzaski. Głośność jest akceptowalna, przydałoby się jej trochę więcej. Ogólnie jest dobrze, ale lepiej sobie posłuchać na dołączonych słuchawkach. Odtwarzacz MP3 nie ma jakiś specjalnych bajerów, bo i po co? Przewijanie, 2 wizualizacje, 4 korektory, odtwarzanie losowe i w pętli, funkcja dźwięku 3D, i to wszystko. Mi wystarczy. Telefon obsługuje formaty: MP3, AAC, AMR oraz WMA.
Zdjęcia
Aparat ma rozdzielczość 3 Mpix (2048 x 1536 pikseli). Do dyspozycji mamy lampę błyskową i tzw. lusterko. Barwa kolorów jest bardzo dobra, kontrast stoi na wysokim poziomie. Do dyspozycji producent daje szeroki wybór jasności, niezły jest również zoom. Autofokus nie budzi żadnych zastrzeżeń. Ogólna jakość wykonywanych zdjęć jest b. dobra, jednak w kątach obraz jest nieco ziarnisty, oprócz tego zdjęcia w ciemności z lampą błyskową mają słabą jakość. Wykonane zdjęcia możemy wygodnie powiększać używając przycisków głośności. Szkoda, że nie można tak zrobić ze zdjęciami pobranymi.
Zdjęcie na powietrzu
Zdjęcie w domu
Zdjęcie w świetle sztucznym
Z lampą błyskową
Wideo
W przeciwieństwie do zdjęć, jakość wykonywanego wideo nie jest już tak dobra. Nie pomaga rozdzielczość 352 x 288 i nagrywanie w formacie MP4. Szczerze mówiąc jest średnia, głównie za sprawą kiepskiej ostrości i wolnego tempa FPS ( tylko 15). Jednak nie należy wymagać cudów, bo to tylko telefon a nie kamera Full HD. Własne jak i pobrane filmy możemy oglądać zarówno w pionie jak i na całej długości ekranu. Obsługiwane formaty to: MP4, 3GP i H.264.
Radio FM
Nie ma żadnych problemów problemów z zasięgiem. Odbiera czysto i bez szumów prawie wszędzie, nawet w małych lasach. Jedynie w Borach Tucholskich było ciężko :). Możemy zapisać w pamięci 30 ulubionych stacji, co jest według mnie bardzo przydatne.
JAVA
Jest to główna bolączka Samsungów. Polega ona na tym, że nie można pobrać żadnej aplikacji przez kabel USB czy Bluetooth. Pozostaje jedynie Internet. Ale tam trzeba zapłacić i za aplikację i za pobranie. A wystarczyłoby dodanie dodatkowej zakładki przynajmniej do Samsung PC Studio.
Rozmowy: Choć zasięg głównie zależy od operatora, to musze powiedzieć, że jest prawie zawsze. Jakość rozmów jest bardzo dobra, głośność stoi na wysokim poziomie. Jeżeli często dzwonimy oczywiście nie obejdziemy się bez książki telefonicznej. W pamięci Samsunga możemy zapisać 250 kontaktów.
SMS: Ze względu na zastosowaną klawiaturę SMS-y, pisze się szybko i wygodnie. Na pochwałę zasługuje słownik T9. Znajduje się tam dużo słów. Sam piszę korzystając ze słownika, bo po prostu jest szybciej.
Komunkacja: Dostępne prędkości EDGE ( 236 kb/s) i GPRS ( 80 kb/s) nie są szybkie, ale rzadko korzystam z Internetu w komórce, więc mi to wystarczy. Telefon nie ma problemu z zasięgiem, nie gubi sygnału, pobieranie nie zwalnia ani na chwilę ( co czasem się zdarza w Nokii E50). Samsung D900i poprawnie odczytuje większość stron internetowych.
Komunikacja odbywa się również dzięki Bluetooth® w wersji 2.0. Pozwala to na transfer danych z prędkością ok. 50kb/s. Dane możemy przesyłać np. między telefonem czy komputerem, pod warunkiem, że te urządzenia również posiadają funkcję Bluetooth.
Jeżeli jednak chodzi o komunikację z komputerem, to moim zdaniem wygodniej odbywa się to przez kabel USB. Do przesyłu danych służy prosta aplikacja Samsung PC Studio. Transfer jest zadowalający. Dzięki niej wygodnie prześlemy multimedia, zschynchronizujemy kontakty itd. Szkoda tylko, że dane możemy przenieść tylko na telefon a nie na kartę pamięci. Ogranicza to możliwości przesyłu.
Dodatkowe uwagi
Telefon czasem reaguje ospale na polecania użytkownika, co może irytować. Na szczęście nie przytrafia się to często. Na uznanie zasługuje to, że Samsung nie zawiesza się. Ciekawą funkcją jest blokowanie wiadomości i połączeń od niektórych numerów. Przydatne jest też tworzenie zadań, terminarzów. Wystarczy wpisać notatkę, wybrać dzień i godzinę, a telefon sam nam przypomni o czymś co będziemy musieli wykonać. Jeżeli komuś zależy na oszczędności baterii, może wyłączyć podświetlenie klawiatury, lub ustawić zakres godzin podświetlenia.
Podsumowanie
Pomimo swoich kilku wad telefon Samsung D900i jest godny polecenia. Ciekawe wykonanie i wzornictwo, niezłe funkcje multimedialne, intuicyjne menu i wygoda użytkowania, na pewno skusi wielu odbiorców.
Wygląd i wykonanie | 10/10 |
Wyświetlacz | 9/10 |
Wygoda obsługi | 10/10 |
Funkcje multimedialne | 8/10 |
Szybkość i działanie | 8/10 |
Komunikacja | 9/10 |
Dodatkowe funkcje | 10/10 |
Wyposażenie | 10/10 |
OGÓLNA OCENA | 8,5/10 |
Komentarze
34" Sądziłem jednak, że będzie rozładowany a tu, miła niespodzianka: bateria w połowie pełna!!"
Producenci dają min. 1/3 baterii po to, by użytkownik wyczerpał ją i potem sformatował - żadna nowość.
Ogólnie trochę błędów znalazłem:
"Ekran o przekątnej 2,15" czego? cm? (wiadomo że o cale chodzi ale należałoby napisać),
"Głośność jest akceptowalna, przydałoby się jej trochę więcej" więcej głośności? ;)
Raz nagłówki są nad paragrafem, raz są w kupie z tekstem.
Zdania w mojej opinii trochę za krótkie.
Jednak... ogólnie da się przeczytać, jednak do kupna telefonu mnie nie zachęciłeś
co do recki to fajna, opisałeś dużo funkcji, nie leciałeś po łebkach. Na pochwałę zasługują zdjęcia i filmy w rożnych oświetleniach dzięki czemu można zobaczyć możliwości aparatu.
Są małe błędy, ale głównie literówki dlatego 5-
Daje 5/5 za chęci
Jestem posiadaczem tego telefonu od 1.5 roku więc co nieco mogę o nim napisać.
Przede wszystkim niezrozumiałe ograniczenia w sofcie charakterystyczne dla modeli Samsunga z tamtego okresu. Np. mamy do wyboru tylko 4 dźwięki SMS i koniec. Nie można wgrać swoich, zrobić głośniej czy ciszej. Kolejna sprawa nie można zapisywać fotek i filmów robionych aparatem bezpośrednio na karcie pamięci, cały czas zapisują się w pamięci telefonu i jak już jej zabraknie trzeba ręcznie zawartość kopiować na kartę pamięci co trochę trwa. Nie da się także obejrzeć żadnych zdjęć na pełnym ekranie oprócz tych zrobionych aparatem w telefonie. Poza tym u mnie po pewnym czasie mechanizm rozsuwający telefon złapał luzy w wyniku czego jak jest rozsunięty to jego górna część nieco się telepie. Jest jeszcze kilka innych niedociągnięć ale jak na tamte lata ( model D900 zastał wprowadzony do sprzedaży w 2006 roku) to telefon był naprawdę ok. Generalnie moja ocena tego modelu to 6.5,7/10.
Sam natomiast posiadam LG KC550. To jest dopiero dobry telefon. :)
Ciekawe jak mogłeś ładować baterię w Nokii 6030 10 godzin skoro po naładowaniu do pełna (mniej więcej 3 godz.) układ ładowania w telefonie odcina zasilanie i bateria sie nie ładuje więcej hmm? Zastanów się co piszesz.