Galaxy S8+ - Samsung dokonał cudu
Smartfony

Galaxy S8+ - Samsung dokonał cudu

przeczytasz w 6 min.

Samsung Galaxy S8+ to flagowiec godny 2017 roku. Wąskie ramki, dobry ekran i aparat, płynne działanie oraz wodoszczelna obudowa to tylko niektóre z jego zalet.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

- bardzo dobry wyświetlacz sAMOLED QHD+,; - atrakcyjna stylistyka,; - wodoszczelność (IP68 – do 1,5 m pod wodą),; - płynne działanie systemu, aplikacji i gier,; - dobry aparat z nagrywaniem 4K UHD,; - skaner tęczówki oka (działa również w nocy),; - szybkie ładowanie baterii (przewodowe i bezprzewodowe),; - dobra jakość dźwięku,; - dobrej jakości słuchawki AKG w zestawie,; - ekran zawsze włączony (funkcja Always-On).

Minusy

- obudowa bardzo łatwo się „palcuje”,; - czas pracy na baterii nieco poniżej oczekiwań,; - słaba lokalizacja czytnika linii papilarnych,; - „pływająca” stabilizacja optyczna,; - Bixby ma okrojoną funkcjonalność w Polsce i wielu innych krajach.

Samsung Galaxy S8+ - recenzja

Wyświetlacz o przekątnej 6,2 cala w smartfonie daje człowiekowi do myślenia. Ja na przykład pomyślałem sobie: chyba trochę przesadzili. Codziennie używam Huawei Mate 9 i doskonale wiem jaka to jest patelnia (a przecież ma on mniejszy wyświetlacz: 5,9 cala). Nawet w przypływie dobrej woli nie nazwałbym go poręcznym. Ba! Na moim biurku leży też OnePlus 3T, który ma „marne” 5,5 cala i też jest dość szeroki jak na tą przekątną.

Mówiąc wprost: patrząc na specyfikację Galaxy S8+ jeszcze przed premierą byłem skłonny stwierdzić, że chyba ktoś się łagodnie mówiąc pomylił. Teraz jednak trzymam większą „es ósemkę” w dłoni i przyznaję otwarcie, że tym kto się pomylił byłem ja.

Galaxy S8+ test i recenzja

Okno na świat

Samsung dokonał cudu – Galaxy S8+ jest nieco węższy (!!!) od OnePlus 3T, który ma przekątną wyświetlacza mniejszą o 0,7 cala. W porównaniu do Mate 9 mamy już prawdziwą przepaść. Mimo, że Huawei też ma cienkie ramki, to wciąż Galaxy S8+ jest od niego węższy o 5,5 mm. W czasie obsługi jedną ręką różnica jest ogromna – na korzyść Galaxy S8+.

Potrzebujecie kolejnego porównania? Proszę bardzo. Apple iPhone 7 Plus – wyświetlacz „zaledwie” 5,5 cala, a obudowa niemal tak wysoka jak Galaxy S8+ i szersza od Samsunga o 4,5 mm. S8+ też jest lżejszy od Mate 9 i iPhone 7 Plus.

Powód tego cudu rzuca się w oczy natychmiast. Superwąskie ramki wokół wyświetlacza połączone z zakrzywionym na brzegach szkłem Gorilla Glass 5 sprawiają, że smartfon jest całkiem poręczny jak na tak duży ekran i przy okazji wygląda świetnie.

Nie sądziłem, że kiedykolwiek napiszę o smartfonie z wyświetlaczem 6,2”, że jest poręczny, ale Samsung Galaxy S8+ taki właśnie jest.

iPhone 7 Plus i Galaxy S8+ porównanie wielkości
iPhone 7 Plus (po lewej), Galaxy S8+ (po prawej)

Wyświetlacz ma zaokrąglone rogi zamiast klasycznych prostokątnych. Wygląda to świetnie, dobrze komponuje się z krągłościami obudowy i w niczym nie przeszkadza. Nie widzę powodu by na to narzekać.

Panel Super AMOLED z wąskimi ramkami robi imponujące pierwsze wrażenie. Kolega, który prywatnie używa iPhone 7 Plus stwierdził: „To jest to! W końcu jakaś ciekawa zmiana w smartfonach”. Ja mu się nie dziwię. Po przesiadce z tak absurdalnie szerokich ramek jakie ma iPhone musiał zapewne mieć wrażenie jakby trzymał w dłoni miniaturowe okno na świat. Zdjęcia nie mają szans tego oddać, ale nowy flagowiec od Samsunga naprawdę jest piękny.

Maksymalna jasność wyświetlacza jaką udało mi się osiągnąć w trybie manualnym podczas normalnego użytkowania smartfona to 400 cd/m2 (nit). W trybie automatycznym podskoczyła do 530 cd/m2. Oczywiście w tym drugim trybie wyświetlacz AMOLED zużywa sporo energii, ale taka jasność przydaje się gdy używamy smartfona w słoneczny dzień. Obraz jest wtedy czytelny.

iPhone 7 Plus i Galaxy S8 Plus
iPhone 7 Plus (po lewej), Galaxy S8+ (po prawej)

Bardziej panoramiczny

Rozdzielczość wyświetlacza standardowo ustawiona jest na 2220x1080 px, ale można ją bez problemu zwiększyć w ustawieniach systemu aż do 2960x1440 px. W trybie maksymalnym obraz jest ostry jak żyleta – zdjęcia, filmy i tekst wyglądają świetnie.

Proporcje wyświetlacza są inne niż w klasycznym FHD lub QHD – obraz jest bardziej panoramiczny. Dlatego powyższe tryby zostały nazwane FHD+ i QHD+ (proporcje 18,5:9, zamiast klasycznego 16:9). Wyświetlane filmy można dopasować tak, by nie wyświetlały się czarne paski po bokach, ale wtedy góra i dół obrazu jest lekko obcięta.

Samsung Galaxy S8+ wyświetlacz

HDR

Wyświetlacze smartfonów Galaxy S8 i Galaxy S8+ otrzymały certyfikat Mobile HDR Premium certification od UHD Alliance. Tryb HDR można wykorzystać oglądając m.in. filmy na Amazon Prime Video.

Przyciski muszą odejść

Dolna ramka pod ekranem w poprzednich generacjach Galaxy S miała wbudowane trzy przyciski – sprzętowy klawisz na środku, a po jego bokach dwa dotykowe. Teraz jednak trzeba je było przenieść bo ramka jest za wąska. W efekcie wszystkie trzy przyciski systemowe wyświetlają się na pasku w dolnej części ekranu.

Jest to ważna zmiana, która wymaga przyzwyczajenia. Zwłaszcza jeśli przez długi czas korzystaliście ze smartfonów Samsung. Po pierwszych dniach szybko przywykniecie do nowego schematu.

Tym bardziej, że...

  • Środkowy przycisk rozpoznaje nacisk. Jego mocniejsze wciśnięcie powoduje wibrację odczuwalną pod palcem jako klikniecie. Funkcja znana już z konkurencyjnego iPhone 7, ale tutaj wbudowana bezpośrednio w szkło wyświetlacza, a nie w ramkę.
  • Kolejność przycisków można przestawić. Co prawda środkowy przycisk zawsze będzie na środku, ale dwa boczne można zamienić miejscami. Dzięki temu osoby przyzwyczajone do przycisku „Cofnij” po lewej stronie będą miały łatwiejszą przesiadkę.

Samsung Galaxy S8+ przyciski systemowe

Czytnik linii, skaner tęczówki

Klawisz sprzętowy zniknął z dolnej ramki, więc siłą rzeczy zniknął też czytnik linii papilarnych. Przeniesiono go na tył obudowy – tuż obok obiektywu aparatu.

Moim zdaniem jest to słabe rozwiązanie. Nie dlatego, że trudno jest do niego sięgnąć, ale dlatego, że co chwilę myliłem czytnik z aparatem smarując palcem po obiektywie. Jeśli ktoś nie ma nawyku częstego przecierania obiektywu tylnego, to będzie miał problem z niewyraźnymi zdjęciami.

Na szczęście nie musimy korzystać z czytnika linii wcale. Samsung Galaxy S8+ ma też skaner tęczówki oka, umieszczony z przodu. Działa w dzień i w nocy (gdy jest ciemno działa nawet lepiej). Wystarczy skierować telefon na twarz tak jak byśmy robili sobie zdjęcie i… w zasadzie tyle. Skaner odczyta z naszych oczu to co trzeba i odblokuje ekran zazwyczaj w ułamku sekundy. W słoneczny dzień lub w ostrym oświetleniu ten czas może się wydłużyć do 1-2 sekund.

Jest też funkcja rozpoznawania twarzy, ale jest ona mniej bezpieczna od skanowania tęczówki oka, więc jej nie polecam.

Galaxy S8+ skaner tęczówki oka

Głośnik

Obudowa jest wodoszczelna i pyłoszczelna. Smartfon może leżeć 1,5 metra pod wodą przez pół godziny i nic mu się nie stanie. Na dole obudowy umieszczono wyjście słuchawkowe (klasyczne 3,5 mm, bez żadnych przejściówek). Jest też port USB typu C i pojedynczy głośnik. Jego jakość jest w miarę dobra – lepsza np. niż w Huawei P10, ale gorsza niż w iPhone 7.

Galaxy S8plus złącze USB typu C, wyjście słuchawkowe 3,5 mm

Szufladkę na kartę nano SIM i kartę pamięci microSD znajdziemy na górnej krawędzi obudowy.

Hello Bixby

Po lewej stronie oprócz regulacji głośności jest też przycisk włączający cyfrowego asystenta o nazwie Bixby. Wspomnę o nim na drugiej stronie recenzji, ale… tak naprawdę nie ma o czym pisać, bo Bixby nie rozumie języka polskiego i nie oferuje pełnej funkcjonalności w naszym kraju. Innymi słowy przeciętnemu Polakowi jest on niepotrzebny.

Nagrywanie 4K 120 kl./s? Nie.

Uwaga, ciekawostka. Według oficjalnej informacji podanej przez producenta na tej stronie Exynos 8895 potrafi odtwarzać i nagrywać filmy 4K UHD z płynnością aż 120 kl./s. Problem jednak w tym, że… aparat główny Galaxy S8+ nie oferuje takiej opcji. Ba! Nie ma nawet nagrywania 4K UHD w 60 kl./s.

Po co więc te deklaracje? Żeby zachęcić potencjalnych klientów, a potem nie dać im tego czego oczekują? Nie rozumiem tego. Przecież Galaxy S8 z aparatem nagrywającym filmy 4K UHD 120fps miażdżyłby konkurencję. Być może jest przyczyna, którą producent woli zachować w tajemnicy (np. ograniczona szybkość pamięci)? Na drugiej stronie recenzji znajdziecie dokładniejsze pomiary szybkości pamięci.

Aparat tylny 12 Mpx i przedni wciąż wypadają dobrze, a nawet bardzo dobrze, ale dużego kroku naprzód w stosunku do zeszłorocznego Galaxy S7 nie widać. Aparat obsługuje się bardzo łatwo – większość funkcji i ustawień włączymy wykonując gest kciukiem.

Galaxy S8+ aparat tylny

Procesor, pamięć, akumulator

Wersja dostępna w oficjalnej sprzedaży w Polsce (SM-G955F) ma procesor Samsung Exynos 8895. Wykonano go w procesie technologicznym 10 nm FinFET. Składa się z czterech bardzo wydajnych rdzeni Exynos M2 (druga generacja, 2,3 GHz), kolejnych czterech energooszczędnych Cortex-A53 (1,7 GHz) oraz nowoczesnego układu graficznego Mali-G71 (nowe API graficzne, MSAA, Mipmapy, teselacja). Grafika składa się aż z dwudziestu rdzeni (MP20).

Wydajność procesora jest tak wysoka, że z dużą rezerwą wystarczy do płynnego uruchamiania nowych gier. Problem może dotyczyć tylko proporcji wyświetlacza, bo nie wszystkie gry obsługują 18,5:9, lecz wyświetlają się w klasycznym 16:9. Po bokach widać czarne paski.

Pamięć wewnętrzna UFS 2.1 ma teoretycznie 64 GB pojemności, a w praktyce maksymalnie niecałe 54 GB. Po skonfigurowaniu systemu i zaktualizowaniu aplikacji wartość ta spada poniżej 50 GB.

Akumulatora nie da się łatwo wymienić, ale to już standard we współczesnych smartfonach – zwłaszcza tych wodoszczelnych. Ma pojemność 3500 mAh, więc jak na tak dużego smartfona jest dość skromny. W dodatku wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,2” ma duże zapotrzebowanie na energię. Jak wygląda realny czas pracy? Odpowiedź znajdziecie na drugiej stronie recenzji. Szybka informacja dla tych, którzy nie mogą się doczekać: zbyt różowo nie jest.

Samsung Galaxy S8+ wyświetlacz Always On

Słuchawki i jakość dźwięku

Galaxy S8+ zapewnia wysoką jakość dźwięku. Odtwarzałem z niego pliki FLAC 24-bit, 96000 Hz, z którymi radził sobie bez najmniejszego problemu. W dodatku Samsung dołączył do zestawu wysokiej jakości słuchawki dokanałowe należącej do niego marki AKG. Są one wyposażone w dwa przetworniki dynamiczne w każdej słuchawce – basowy 11 mm i średnio-wysokotonowy 8 mm.

Słuchawki grają dość jasno, ale zauważyłem, że po zmianie standardowych uszczelek na pianki Comply charakterystyka dźwięku zmienia się na ciemniejszą, z większą ilością tonów niskich. Basy nie schodzą zbyt nisko, ale są bardzo sprężyste i wybrzmiewają dość krótko.

Galaxy S8+ słuchawki AKG

Średnica to najmocniejszy punkt tych słuchawek. Jest mocna i wyraźna oraz dość chłodna. Jeśli chodzi o tony wysokie to jak na mój gust są odrobinę zbyt ostre, zwłaszcza przy wysokiej głośności. Ogólnie jednak dźwięk jest szczegółowy, dynamiczny, a separacja dźwięków całkiem niezła. Słuchawki z zestawu od Galaxy S8 / S8+ wypadają pozytywnie w porównaniu do większości innych „domyślnych” zestawów.

Nie powalają stylistyką, ale mają solidny przewód w oplocie i są wygodne. W prawym rozgałęzieniu wbudowano kontroler z mikrofonem. Polecam jednak wymianę gumek na inne/lepsze.

Samsung Galaxy S8+ zapewnia dobrą dynamikę i głośność nawet na dużych, wymagających słuchawkach (sprawdzałem m.in. na Denon AH-D2000 i HiFiMAN HE-400S).

Samsung Galaxy S8plus ze słuchawkami AKG

Łączność

Procesor ma zintegrowany modem LTE kat.16, który jest przygotowany do wykorzystania w sieciach o szybkości nawet 1 Gb/s (pobieranie) i 150 Mb/s (wysyłanie). W polskich sieciach na razie tego nie wykorzystamy w pełni, ale… może za kilka lat.

Jest też najnowszy Bluetooth 5 oferujący lepszy zasięg, szybkość i przepustowość przy niskim zużyciu energii. Wi-Fi jest znacznie szybsze niż w Galaxy S7, pod warunkiem, że macie superszybki światłowodowy internet i router 1024-QAM. Nie zabrakło też łączności zbliżeniowej NFC.

W opakowaniu znajdziemy też dwie przejściówki – USB-C na pełnowymiarowe USB-A oraz USB-C na klasyczne micro USB-B. Mamy więc wsparcie dla USB OTG (możemy bez problemu podłączyć np. pendrive do Galaxy S8).

Specyfikacja i porównanie do konkurentów

ModelSamsung Galaxy S8+LG G6OnePlus 3THuawei Mate 9
Cena3 999 zł3 299 złok. 1900 zł2 999 zł
Wymiary (wy/sz/gł)159.5 x 73.4 x 8.1 mm148.9 x 71.9 x 7.9 mm 152.7 x 74.7 x 7.35 mm156.9 x 78.9 x 7.9 mm
Waga173 g163 g158 g190 g
System operacyjnyAndroid 7.0
Touch Wiz
Android 7.0
LG UX 6.0
OxygenOS (Android 7.0)Android 7.0
Emotion UI 5.1
Ekran» 6,2"
» 1440 x 2960 px
» Super AMOLED
» 5,7"
» 1440 x 2880 px
» IPS
» 5,5"
» 1920 x 1080 px
» AMOLED
» 5,9"
» 1920 x 1080 px
» IPS
Procesor» CPU: 4x2,3 GHz + 4x1,7 GHz 
» 8 rdzeni
» Exynos 8895
» Mali-G71 MP20
» CPU: 2x2,35 GHz + 2x1,6 GHz
» 4 rdzenie
» Snapdragon 821
» Adreno 530
» CPU: 2x 2.35 GHz, 2x 1.6 GHz
» 4 rdzenie
» Qualcomm Snapdragon 821
» GPU: Adreno 530
» CPU: 4x2,4 GHz + 4x1,8 GHz 
» 8 rdzeni
» HiSilicon Kirin 960
» Mali-G71 MP8
Pamięć» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 32 GB
» Slot kart microSD
» RAM: 6 GB
» Wbudowana: 64
» RAM: 4 GB
» Wbudowana: 64 GB
» Slot kart microSD
Bateria3500 mAh3300 mAh3400 mAh4000 mAh
Aparat / kamera» 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus PDAF
» OIS
» geotagging
» nagrywanie 4K
» 13 Mpx + 13 Mpx (tył)
» 5 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus PDAF
» OIS
» geotagging
» nagrywanie 4K
» 16 Mpx (tył)
» 16 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus PDAF
» geotagging
» OIS
» nagrywanie 4K
» 20 Mpx + 12 Mpx (tył)
» 8 Mpx (przód)
» lampa LED
» autofokus hybrydowy
» OIS
» optyka Leica
» geotagging
» nagrywanie 4K
Internet» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual SIM
» 4G LTE
» 3G
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Dual SIM (hybrydowy)
Komunikacja i złącza» Bluetooth 5.0
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
» Bluetooth 4.2
» NFC
» USB typ C
» słuchawkowe
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» barometr
» czujnik tętna
» skaner linii papilarnych
» czytnik siatkówki
» HDR
» wodoszczelność (IP68)
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» barometr
» skaner linii papilarnych
» Dolby Vision / HDR10
» wodoszczelność (IP68)
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» żyroskop
» czujnik Halla
» kompas cyfrowy
» skaner linii papilarnych
» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» czujnik zbliżeniowy
» kompas cyfrowy
» żyroskop
» skaner linii papilarnych

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login