Opis systemu operacyjnego oraz podstawowego oprogramowania zainstalowanego w Samsungu Galaxy Tab 3 8.0 ograniczymy do minimum z jednego, prostego powodu - jest ono bardzo podobne do tego co oferował Note 8.0. Powielanie tych samych zrzutów ekranowych nie ma więc wielkiego sensu. Więcej informacji w tym zakresie znajdziecie w recenzji Note 8.0 (LINK DO STRONY Z OPROGRAMOWANIEM TABLETU GALAXY NOTE 8.0).
Galaxy Tab 3 działa pod kontrolą Androida w nowszej wersji 4.2 (a nie 4.1). Zmiany w interfejsie TouchWiz są kosmetyczne - dotyczą głównie widżetów i niektórych elementów graficznych.
Najważniejszą informacją dla osób, które wahają się między zakupem Taba 8.0, a Note-a 8.0 jest nieobecność aplikacji przeznaczonych do obsługi piórkiem w pierwszym z tych urządzeń. Dla przykładu świetna i bardzo przydatna aplikacja S Note (lub po polsku Notes S) została zastąpiona prostym programem o nazwie Notatka, który nie oferuje nawet 1/10 z jej funkcjonalności.
Klawiatura ekranowa oferuje tą samą funkcjonalność co jej odpowiednik z Galaxy Note 8.0. Funkcja podpowiedzi działa dobrze, a polskie znaki są w pełni wspierane. Rozpoznawanie pisma odręcznego działa bardzo dobrze. Z powodu braku piórka elektronicznego pisać będziemy głównie przy użyciu palca. Opcjonalny „rysik” do ekranów pojemnościowych jest wspierany.
W układzie poziomym klawiatury używać można np. w wersji podzielonej (kciukowej) lub jednostronnej (pływającej).
Z opisywanego Samsunga można dzwonić i SMS-ować. Urządzenie może w pewnym stopniu zastąpić tradycyjnego smartfona, ale funkcję tę należy traktować mimo wszystko jako dodatkową, gdyż 8-calowego tabletu raczej nie da się zaliczyć do urządzeń kieszonkowych (mimo, iż w dużej kieszeni się zmieści).
Dzięki funkcji Group Play możemy na przykład odtwarzać jednocześnie muzykę na kilku urządzeniach. Wystarczy w jednym z tabletów utworzyć grupę, a w każdym z następnych użytkownicy podawać będą jedynie hasło do niej. Łączenie jest bardzo proste - wystarczy dotknąć przycisku Rejestracja przy wybranych typach plików - muzyka, grafika, pliki lub gry. Ta ostatnia opcja pozwala grać w wieloosobowe gry w taki sposób, że każdy użytkownik dysponuje pełną powierzchnią ekranu na własnym tablecie - rozwiązanie bardzo komfortowe, szkoda tylko, że wiele gier interesujących nie obsługuje tego typu rozgrywki. Testowany wcześniej Note 8.0 nie oferował takich możliwości, mimo, że jego procesor był dość wydajny, aby obsłużyć najnowsze tytuły.
Wykorzystując przednią kamerkę tablet może określić np. jak zorientowana jest twarz użytkownika w odniesieniu do płaszczyzny ekranu. W praktyce oznacza to, że w chwili gdy np. czytamy e-booka lub przeglądamy strony WWW i postanowimy położyć się wygodnie na kanapie interfejs systemowy nie zmieni swojej orientacji z pionowej na poziomą tak długo, jak twarz użytkownika będzie zorientowana w identyczny sposób. Tablet może więc leżeć na boku, ale jego interfejs wciąż pozostanie pionowy. Kamerka przednia włącza się tylko na około sekundę - jeśli wykryje położenie twarzy, natychmiast się dezaktywuje. Zużycie energii jest więc znikome. Warto jednak uświadomić sobie to, że do prawidłowego rozpoznania twarzy konieczna jest odpowiednia ilość światła na nią padającego.
Aplikacja TripAdvisor (Samsung edition) pozwala zaplanować podróż nawet do najdalszych zakątków świata. Możemy zarezerwować lot w obie strony, wynająć pokój w hotelu, przejrzeć atrakcje turystyczne w okolicy, a nawet przeczytać recenzję restauracji którą jesteśmy zainteresowani.
Świetnym sposobem na dogadanie się z obcokrajowcami jest aplikacja S Tłumacz. Ustawiamy język własny i język obcy, który obowiązuje w danym kraju, a następnie pytamy głośno i wyraźnie o informację której potrzebujemy. Tłumacz przekształci tę wypowiedź na język docelowy w formie tekstowej i głosowej. Funkcja ta działa również w odwrotną stronę. Jeśli otrzymamy odpowiedź np. po hiszpańsku zostanie ona przetłumaczona np. na angielski i opcjonalnie wypowiedziana. Język polski wciąż nie jest wspierany.
Odtwarzacze muzyczne (nie licząc tradycyjnej Galerii) są dwa - Muzyka Play, czyli tradycyjna aplikacja zainstalowana domyślnie w nowych Androidach oraz Odtwarzacz muzyki (autorski program Samsunga). Obie oferują nieco inny zakres funkcji, ale na co dzień spisują się równie dobrze.
Również przeglądarki internetowe są dwie - standardowa o nazwie „Internet” oraz mobilna odmiana Google Chrome. Obie funkcjonują właściwie identycznie jak te w tablecie Galaxy Note 8.0.
Po włączeniu trybu Multiwindow (skrót umieszczony został w menu powiadomień) użytkownik ma możliwość uruchomienia aplikacji w trybie niepełnoekranowym. Wystarczy otworzyć menu wysuwane z lewej strony ekranu, przytrzymać wybraną ikonkę i przeciągnąć ją na ekran.