Samsung Gear S2 Classic to bardzo funkcjonalny smartwatch zamknięty w świetnie wykonanej, metalowej kopercie, ze skórzanym paskiem. Zobacz czym się wyróżnia.
elegancka obudowa wykonana za stali nierdzewnej; możliwość stosowania standardowych pasków do zegarka; wodoszczelność (IP68); prosta obsługa dotykowa i za pomocą pierścienia; bardzo szybkie działanie systemu; miernik pulsu, akcelerometr, żyroskop, barometr; możliwość słuchania muzyki wprost z zegarka; łączność Bluetooth 4.1, NFC i Wi-Fi;
Minusyczas pracy na baterii powinien być dłuższy; funkcja S Voice nie działa w języku polskim;
Samsung Gear S2 Classic
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
Pierwszą okazję do zapoznania się z nowym smartwatchem Samsung Gear S2 miałem w czasie jego berlińskiej premiery na targach IFA 2015. Zegarek wzbudził spore zainteresowanie osób odwiedzających targi z jednego, prostego powodu - był inny, niż poprzednik.
Zmiana kształtu i rozmiaru
Być może rewolucja to nieco zbyt duże słowo, ale pasuje do polityki jaką przyjął Samsung w tym przypadku. Pierwszy Gear S był (i wciąż jest) bardzo nowoczesnym i funkcjonalnym smartwatchem. Wykorzystuje kartę SIM do prowadzenia rozmów telefonicznych i łączenia się z internetem. Wyposażono go też w zestaw sensorów przydatnych w czasie uprawiania sportu oraz duży, prostokątny, wygięty wyświetlacz.
No właśnie… duży. Część osób szukających zaawansowanego smartwatcha kręciła nosem na myśl, że będą musieli nosić na nadgarstku 2-calowy wyświetlacz. Tym razem Samsung poszedł w zupełnie innym kierunku - prostokąt zmienił w okrąg, a wielkość zredukował z 2, do 1,2 cala. W efekcie tych zabiegów powstał zegarek którego wygląd i ergonomia jest zupełnie inna od poprzednika. Na tym jednak nie koniec...
źródło: samsung.com
Dwie odmiany
Smartwatch powstał w dwóch odmianach: Samsung Gear S2 (wersja jasna i ciemna) oraz Gear S2 Classic (tylko wersja ciemna). Pierwsza z nich otrzymała już przydomek „Sport”, bo wyraźnie ukierunkowana jest na osoby, które cenią sobie bardziej swobodny, sportowy styl. Jego pasek wykonano z gumy, a koperta jest stalowa. Wadą jest to, że nie możemy w nim użyć klasycznego paska do zegarka.
Samsung Gear S2 Classic jest bardziej elegancki, z kopertą ze stali nierdzewnej i standardowym skórzanym paskiem, który można wymienić łatwo i szybko w dowolnym momencie. Przy okazji jest też o kilka milimetrów mniejszy od wersji „sportowej”.
Która jest ładniejsza? To zależy wyłącznie od gustu potencjalnego nabywcy. Mi spodobał się Classic, ale znam wiele osób, które twierdzą, że zdecydowanie lepiej wygląda standardowa odmiana. Niezależnie od wersji Gear S2 jest moim zdaniem jednym z najładniejszych smartwatchów jakie znajdziemy w polskich sklepach.
Oba zegarki różnią się od siebie wyglądem, ale mają jeden, zasadniczy element wspólny. Jest nim...
„Pierścień jedyny, by rządzić wszystkimi”
Okrągły wyświetlacz Samsunga Gear S2 otoczony jest pierścieniem. Nie pełni on roli jedynie dekoracyjnej, lecz używać można go do obsługi smartwatcha. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie byśmy do tego celu wykorzystywali wyświetlacz dotykowy, ale pierścień pozwala np. szybko przewijać dłuższy tekst, listę aplikacji lub zdjęcia w galerii.
Oba warianty Geara S2 mają nieco inny pierścień. W podstawowej wersji jest gładki, a w moim testowym Classic'u ząbkowany (metalowy). Działa skokowo - jedno „oczko” to przeskok o jedną aplikację dalej w menu.
Wyświetlacz
Samsung w wielu urządzeniach mobilnych stosuje własne wyświetlacze Super AMOLED. Technologia ta szczególnie dobrze pasuje do smartwatchów, gdyż w przeciwieństwie do ekranów IPS LCD nie wymaga podświetlenia.
AMOLED'y same generują światło. W praktyce oznacza to, że gdy na wyświetlaczu widoczne są tylko wskazówki, a cała reszta jest czarna, to tylko te wskazówki zużywają prąd. Jest to bardzo istotne w smart-zegarkach, gdyż mają one niewielkie baterie. Każdą miliamperogodzinę trzeba spożytkować jak najlepiej.
Jak długo Samsung Gear S2 pracuje na baterii? Informację o tym znajdziesz na ostatniej stronie recenzji.
Wysoka jakość obrazu
Jakość obrazu jest bardzo dobra. Rozdzielczość 360x360 px wewnątrz okręgu o średnicy 1,2” daje szczegółowość na poziomie 302 ppi (podobnie jak w dobrym smartfonie). Drobne elementy na tarczach zegarka są doskonale widoczne, tak samo jak napisy, ikony i inne grafiki. Kolory są nasycone, kontrast bardzo wysoki, a kąty widzenia szerokie. Nawet czytelność wyświetlacza w słoneczny dzień jest niezła - Samsung Gear S2 ma czujnik oświetlenia zewnętrznego, który automatycznie podbija jasność , gdy jest to wymagane.
Sensory
Oprócz wymienionego wyżej czujnika oświetlenia zewnętrznego w Samsungu Gear S2 umieszczono także miernik pulsu, akcelerometr, żyroskop i barometr. Użytkownicy uprawiający sport mogą więc zliczyć kroki i zużyte kalorie oraz zmierzyć tętno, a tym samym kontrolować przebieg treningu. Odbiornik GPS znajduje się tylko w wersji z łącznością 3G.
Łączność komórkowa 3G - na razie nie w Polsce
Jest to jedna z tych funkcji, które zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie w starszym modelu Gear S. Po włożeniu karty nano SIM mógł on pełnić rolę niemal zupełnie niezależnego smartfona. Smartwatch miał własny numer telefoniczny i można było dzwonić lub SMS'ować, a nawet przekierowywać połączenia z innych numerów.
Niestety nowy Samsung Gear S2 z łącznością 3G nie jest oferowany w Polsce (przynajmniej na razie). Jest to spowodowane dość powolnym procesem wprowadzania standardu eSIM przez polskich operatorów. Do zegarka nie włożymy zwykłej karty SIM, lecz wykorzystuje on moduł wbudowany, który jest odpowiednio „przeprogramowywany” przez różnych operatortów.
Przyciski
Po prawej stronie koperty widoczne są dwa sprzętowe klawisze. Górny to „COFNIJ”, pozwalający wyjść z aplikacji lub ruszyć wstecz w menu. Dolny to tzw. „HOME” - zamyka aktywny program lub wyświetla listę aplikacji. Jest też możliwość przypisania funkcji do podwójnego, szybkiego przyciśnięcia tego klawisza. Ja na przykład włączałem w ten sposób odtwarzacz muzyki.
Pasek
Samsung Gear S2 Classic sprzedawany jest ze skórzanym paskiem o szerokości 20 mm. Na zewnątrz jest on czarny, a od wewnątrz brązowy. Jego jakość oceniam pozytywnie. Do zestawu producent dokłada jeszcze jeden, wymienny element paska. Standardowo założony jest długi „L”, a dodatkowy jest krótszy „S”.
Wymiana nie sprawia żadnych problemów dzięki małym suwakom. Oba elementy paska można zdjąć w dosłownie kilka sekund. Klamrę wykonano ze stali nierdzewnej.
Ładowarka jest indukcyjna. Oznacza to, że kabla nie wpinamy w zegarek, lecz w małą stację ładującą. Smartwatcha wystarczy na niej położyć - ładuje się bezprzewodowo.
Podstawowa specyfikacja
- Wielkość i typ wyświetlacza: 1,2 cala, okrągły, Super AMOLED
- Rozdzielczość wyświetlacza: 360x360px (ok. 302 ppi)
- Procesor: 2 rdzenie, 1,0 GHz, Samsung Exynos 3250
- Pamięć RAM: 512 MB
- Pamięć masowa: 4 GB
- Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 4.1, Wi-Fi, NFC (niektóre modele również 3G + GPS)
- Bateria: 250 mAh
- Sensory: miernik pulsu, czujnik oświetlenia zewnętrznego, barometr, akcelerometr, żyroskop
- System operacyjny: Tizen
- Wymienny pasek: TAK (standardowy)
- Wodoszczelność: TAK (IP68)
- Wymiary (SZxWYxGŁ): 39,9 x 43,6 x 11,4 mm
- Waga: ok. 42 g
Na kolejnych stronach recenzji zapoznasz się z funkcjami smartwatcha Samsung Gear S2 i jego czasem pracy na baterii.